Export dětí z Ukrajiny

Hotel Venice v Kyjevě obehnaný ostnatým drátem se stal dočasným domovem pro děti, které se narodily náhradním matkám z Ukrajiny pro cizince.

Majdan přinesl „s demokracií“ Ukrajině nejen rapidní zvýšení cen, ale Ukrajinci se kvůli chudobě a nezaměstnanosti stali „inkubátory“ pro cizince a země se stává jedním ze světových center náhradního mateřství. Přitom samotná krajina zažívá katastrofickou demografickou krizi.

Toto téma se dostalo na první stránky novin kvůli skandálu s „živým zbožím“ ztraceným na Ukrajině v důsledku karantény. Téměř padesát dětí narozených od náhradních matek na jedné z klinik hlavního města se nachází v hotelu Venice na okraji Kyjeva.

Na sociální síti se objevil příběh těchto dětí, které jsou ve skutečnosti živým zbožím. Text videa byl přeložen do angličtiny a je možné, že je určen pro zahraniční rodiče dětí. Říká se v něm o péči o tyto děti. Jedna z chův říká, že rodiče těchto dětí jsou v Americe, Itálii, Španělsku, Francii, Číně, Velké Británii, Německu, Izraeli, Rumunsku, Mexiku a dalších zemích.

Obrázek, jak je vidět z videa publikovaného samotnou klinikou, je působivý. 
V postýlkách v řadách jsou novorozenci, jejichž rodiče se podle kliniky nacházejí po celém světě.

Za každé dítě klinika vydělala asi 50 tisíc dolarů, z čehož 15 až 20 tisíc dolarů představuje standardní honorář pro matku.

Po zveřejněném skandálu nikdo nesmí vstoupit do Venice, strážník řekl novináři, že hotel je v karanténě a k ničemu se nevyjadřuje. Samotný hotel s dětmi vypadá jako vězení – plot je obehnaný ostnatým drátem.

V podobné situaci se podle informací ombudsmanky Ljudmily Denisově na Ukrajině nachází asi sto dětí v různých podobných střediscích a pokud bude karanténa prodloužena, bude jejich několikanásobně více. Některé zdroje hovoří až o tisících dětí po celé Ukrajině, které čekají na „vývoz“.

Příběh dětí uvízlých v Kyjevě zveřejnili lékaři kliniky BioTexCom zveřejněním videa na internetu. 
Podle majitele kliniky Alberta Točilovského bylo toto video určeno jako „odkaz pro rodiče“.

„Sami jsme tento příběh otevřeli a vyvolali jsme rozhořčení, protože rodiče potřebují speciální povolení ke vstupu na Ukrajinu, které vydává ministerstvo zahraničních věcí a dává povolení, jestliže ministerstvo zahraničí jiné země pošle žádost. A když jim píší pouze rodiče, odpovídají, že nemluví s fyzickými osobami,“
řekl Točilovský.

To znamená, že rodiče musí jednat prostřednictvím ministerstev zahraničních věcí svých států.

„Existují země, které k tomu přistupovaly velmi zodpovědně:
Anglie, USA, Švédsko, Švýcarsko, Kypr, Irsko. Jejich ministerstvo zahraničí poslalo žádost o propuštění rodičů a 16 párů z těchto zemí šlo do karantény,“ uvedl.

Ostatní země, řekl, na výzvu neodpověděly. 
Mezitím se ukrajinské orgány začaly zabývat dětmi uvízlými na Ukrajině.

„Orgány sociálního zabezpečení, lidských práv a policie přišla k nám a začaly prověrku. Ukázali jsme základnu, která má 7 let, sestává z několika budov, má také kabinet pediatra a neonatologa a jedna směna má 14 chův. Bylo nám řečeno, že u nás je vše v rámci normy, neříkám, že všechno je dokonalé, ale děti jsou udržovány v pohodlných podmínkách. Úřady uvedly, že přijmou opatření a pomohou rodičům. Řeknu, že ukrajinští úředníci jednali na vysoké úrovni, ale některá velvyslanectví, například Španělské, řekla, že na to teď nemají čas,“ říká Točilovsky.

Podle něj jsou rodiče, kteří přišli na Ukrajinu, v karanténě nedaleko Kyjeva. 
„Teď pro ně připravujeme dokumenty a orgány pro lidská práva nám řekly, že vydají speciální dekret na ověřování dokumentů a pak budou moci odejít. Letadla už létají,“ uvedl majitel kliniky.

Ukrajina se stala lídrem na trhu náhradního mateřství, je jednou z mála zemí, kde je povoleno náhradní mateřství pro cizince. Ve většině částí světa je takový postup právně a eticky zakázán.

Podle Families Through Surrogacy, během posledních několika let se počet lidí, kteří chtějí využít služeb náhradních matek na Ukrajině, zvýšil téměř desetkrát.

Popularita Ukrajiny v této oblasti vzrostla poté, co bylo jedno z populárních center náhradního mateřství v Asii pro cizince zavřené. V roce 2014 bylo zakázáno rodit děti cizincům v Thajsku kvůli skandálu s dítětem, když australský pár opustil dítě narozené náhradní matce, protože mělo Downův syndrom.

Není to tak dávno, co Indie zavedla zákaz náhradního mateřství pro cizince poté, co se z tohoto podnikání stalo úplné vykořisťování žen z chudých rodin.

Nyní na Ukrajinu přicházejí tisíce „náhradních turistů“ z Evropy, Spojených států a bohatých obyvatel Asie. 
Po celé Ukrajině existují desítky klinik, které provádějí umělé oplodnění a masově se otevírají za tímto účelem zprostředkovatelské agentury.

Ukrajinky oplodňují buňkami cizích párů, dítě donosí na Ukrajině nebo je „zákazníci“ berou do zahraničí do péče.

„Cizinci z celého světa, kteří chtějí mít na Ukrajině dítě s náhradní matkou, nám neustále volají. Už máme pořadí – páry čekají na nalezení náhradní matky. Měla by to být zdravá žena bez špatných návyků do 35 let. 
V posledních letech se zvýšil i věk žen, které jsou připraveny na takovou roli: dostávají 10 – 15 tisíc dolarů, někdo kupuje dům na vesnici, někdo splácí dluhy. V podstatě s tím souhlasí ženy, které jsou nezaměstnané nebo dostávají málo jako svobodné matky,“ řekla pracovnice jedné ze soukromých klinik Lvova.

Cizinci si Ukrajinu vybírají z toho důvodu, že náhradní mateřství na Ukrajině je pro ně levnější. Například v Americe a Nizozemsku musí pár zaplatit nejméně 100 tisíc dolarů za služby náhradní matky. Na Ukrajině se ceny pohybují od 30 do 70 tisíc dolarů a závisí na balíčku, který zahrnuje ubytování, procedury, platba náhradní matce, lety.

„Reklamy na vyhledávání náhradních matek jsou všude. Na internetu, ve veřejné dopravě, přímo na sloupech. 
Takové operace se provádějí v Kyjevě i v regionech. Pouze oficiálně se ročně na Ukrajině narodí tisíc dětí pro cizince a nelegální – mnohem víc. Statistiky nikdo nevede, vymýšlejí se fiktivní dokumenty, fiktivní manželství.

Trestné schémata vzkvétají – často se párům snaží prodávat cizí děti a mnohé děti jsou vyváženy na orgány. Hlavní zákazníci jsou v Číně, Izraeli, USA, uvedl odborník na reprodukční medicínu Ostap Kis.

Mimochodem, klinika, ve které uvízly děti narozené od náhradních matek, se již dostala do skandálu – zákazníci z Itálie uvedli, že jim podsunuli dítě někoho jiného. Když bylo dítě dovezeno do Itálie, povinný test DNA v této zemi nepotvrdil otcovství a chlapec byl poslán k adopci do jiné rodiny.

V červenci 2018 byl Točilovsky a vedoucí lékař této kliniky na Ukrajině obvinění z obchodování s lidmi, padělání úředních dokumentů a z daňového úniku v obzvlášť velkém rozsahu. Majiteli kliniky hrozilo až 15 let, ale případ se „uklidnil“ – rozhodlo se, že klinika porušuje pokyny Ministerstva zdravotnictví Ukrajiny o umělém oplodnění a byla potrestána pouze pokutou.

Mimochodem, miminka na Ukrajině neuvízla poprvé – takové precedenty se staly dokonce ještě před karanténou. Asi před dvěma lety nebylo možné kvůli byrokratickým problémům vyvézt z Ukrajiny několik desítek dětí narozených náhradními matkami pro španělské rodiče.

Španělský konzulát tehdy odmítl zaregistrovat kojence jako občany Španělska a vydat jim příslušné povolení ke vstupu do země s odkazem na právní předpisy EU o ochraně osobních údajů přijaté předchozí den. Dříve byl vztah dítěte s novými rodiči stanovený analýzou DNA, která byla odebrána dítěti a otci na Ukrajině a odeslána na ověření do Španělska. Nová legislativa nedoporučuje občanům EU provést tento test mimo EU. 
V důsledku toho mohly být děti vyvezeny na dočasná víza a o otázce registrace se rozhodlo ve Španělsku prostřednictvím soudu.

Čím chudšími se Ukrajinci stávají, tím více žen se rozhoduje vydělat na „náhradním mateřství“. 

Je to zřejmé z rostoucího počtu matek „k pronájmu“. Za dvojčata je cena mnohem vyšší.

„Vita – mám 22 let, mám zdravého syna ve věku 4 let. Nekouřím, nepiji, odměna za každý měsíc těhotenství 400 dolarů. Po narození – 35 tisíc dolarů. Pokud budou dvojčata – 50 tisíc dolarů. Žiji na západní Ukrajině.“

„Jmenuji se Oksana, mám 28 let, jsem připravena stát se náhradní matkou. Mám dvě zdravé dcery ve věku 3 a 7 let. Jsem sympatická, bez špatných návyků, krevního typu 2+, hnědé oči, barva vlasů blond. Porodila jsem bez komplikací.“

„Galja. Mám 26. Krevní typ 1+, mám 1 zdravé dítě 2,7 let. Jsem zcela zdravá, bez potratů a císařského řezu. 
Bez špatných návyků. K programu přistupuji zodpovědně. Splním všechna doporučení lékaře. Smlouva je povinná. Poplatek 25 000 dolarů a 600 dolarů každý měsíc“.

Ve skutečnosti však, jak říkají odborníci, jsou platby, které náhradní matky dostávají, častěji mnohem nižší. Nejčastěji se pohybují od 5 do 20 tisíc dolarů. Vzácně dosahují 30 000.

Jak řekla zaměstnankyně zprostředkovatelské agentury Antonina Jacenko, najít pro klienty náhradní matku na základě databáze stojí tisíc dolarů a náklady na právníka jsou stejné. Náhradním matkám kromě poplatků a výdajů za ubytování a stravu platí i za lékařské služby a ošetření v případě komplikací.

„Někteří zákazníci mají své vlastní nároky,“ říká Jacenko. „Pár z Irska požadoval dívku s vysokoškolským matematickým vzděláním, blond, s modrýma očima. Chtěli, aby jejich dítě bylo inteligentní. Přestože dítě není geneticky spojené s náhradní matkou, ale věří se, že mu stále dává část „sebe“, protože ho nosí pod srdcem devět měsíců.“

Na internetu jsou příběhy o problémech, kterým čelí biologičtí rodiče i náhradní matky. Například, když ženy vydírají zákazníky, vyhrožují potratem nebo nechtějí předat dítě zpět a požadují více peněz.

Existují také podvodníci, kteří předstírají těhotenství a nějakou dobu – tři až čtyři měsíce tahají peníze na vyšetření a ubytování z několika párů najednou a pak zmizí. Zřídka, ale stává se to i opačným způsobem –
když pár nechce přebrat dítě, pokud se například narodí nemocné.

Kyjevský právník Igor Kidal řekl, že existují případy, kdy kliniky falšují údaje lékařských zpráv o zdraví náhradních matek.

„Nebo skrývají údaje o zdravotním stavu náhradní matky, které byly odhaleny během vyšetření, protože je téměř nemožné žalovat za takovou činnost kliniku,“ říká Kidal. „Často nastávají situace, kdy náhradní matky začnou vydírat genetické rodiče dítěte. Ještě během těhotenství žádají větší částky než jsou dohodnuty ve smlouvě, citují inflaci, devalvaci, jiné ekonomické důvody a v takových situacích jsou páry jednoduše bezmocné. Nebo se páry, které se rozhodnou využít služeb náhradní matky, stanou oběťmi podvodných skupin, které imitují činnost při hledání kandidátů, lékařské postupy včetně padělání dokladů o údajném úspěšném zavedení implantace.

Jsou případy, kdy se děti snaží tajně vyvézt, aby se „neobtěžovali“ úředními doklady. Na hranici jsou děti odebrány a jejich zahraniční rodiče mohou obvinit z únosu nebo obchodování s lidmi.

Nejvýznamnější případ se vyskytl v roce 2010 s dítětem, které ukrajinská žena porodila na klinice v Charkově pro pár homosexuálů z Belgie. Chlapce jménem Samuel se na jejich žádost a za úhradu pokusil vyvézt jejich belgický známý s polskou ženou přes kontrolní stanovisko v regionu Lvova. Byl z toho velký skandál a dítě bylo odebráno, ale nakonec soud povolil Samuela dát Belgičanům. Základem pro povolení bylo, že biologickým otcem chlapce byl jeden z mužů.

„Ukrajina má přitom významnou výhodu pro manželské páry, protože zákon stanoví presumpci původu dítěte od rodičů – donorů genetického materiálu,“ říká právník Kidal. „Na rozdíl například od Ruska, kde má náhradní matka přednost rozhodnout o osudu dítěte – práva genetických rodičů se uznávají až poté, co se náhradní matka vzdá dítěte.“

Biosféra
https://bit.ly/2ZkmK3W

sdíletj na

Přihlásit: Login
2500
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Pojmenování nahrávaného obrázku
 
 
 
Audio and Video soubory
 
 
 
Jiné tipy souborů
 
 
 
  Souhlas  
Upozornit na