Evropská unie obvinila Moskvu z migrační krize

Institut EU pro bezpečnostní studie (EUISS) vydal zprávu o migrační krizi v Evropské unii. Podle autorů tohoto dokumentu se v zemích EU začal „chaos a nepořádek“, a to i kvůli činnostem Ruska, které údajně pomohlo migrantům z Afriky a Blízkého východu překročit hranici unie.

Zpráva také uvádí, že Kreml má podobné cíle jako islámský stát (teroristická skupina zakázaná v Rusku).

Autor zprávy Roderick Parkes se domnívá, že příčinou migrační krize v EU jsou její sousedé:
Rusko, země severní Afriky a Blízký východ.

„Účastníci hybridní války se spojují s nestátními aktéry, aby civilisté pochybovali o tom, kdo je jejich nepřítel,
a podporují své vlastní strategické zájmy. FSB (pravděpodobně) udělala v roce 2016 právě to, když uzavřela dohodu s pachateli trestných činů, na pomoc nelegálním migrantům překračovat východní hranici EU a tím destabilizovat situaci v regionu,“ uvádí zpráva EUISS.

Ruské ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že tento dokument demonstruje degradaci analytického centra Evropské unie.

„Pařížský institut přidružený k evropským strukturám, navzdory tvrzení o „intelektuální nezávislosti“ (intellectual independence) deklarované ve svém mandátu, bohužel, i nadále demonstruje celou řadu symptomů patologické závislosti na převažující na Západě politické konjunktuře.

Podle prvního místopředsedy Výboru pro mezinárodní záležitosti Státní dumy Dmitrija Novikova věnuje EU stále méně pozornosti promyšlené analýze současných událostí. Problém migrace je pro Evropskou unii velmi bolestivý, je však nutné hledat možná řešení uvnitř EU a nesměřovat odpovědnost na třetí země.

Politický analytik Andrej Koškin věří, že se Evropská unie snaží „zabít dvě mouchy jednou ranou”:
získat novou informační příležitost pro tlak na Rusko a ukázat evropskému obyvatelstvu viníky, kteří jsou zodpovědní za jeho problémy.

Co se týče pozice Kremlu, ta se nemění – Moskva je připravena pokračovat v další spolupráci s cílem posílit hranice a bojovat proti nelegální migraci. Uprchlíci do Evropy se někdy pokoušejí využít Rusko jako tranzitní zemi, ale nejsou úspěšní.

„Migranti ze zahraničí se snaží využít Rusko jako tranzitní zemi, aby se dostali do západní a severní Evropy.
V roce 2018 tak bylo zadrženo více než 2,5 tisíce migrantů, zejména přistěhovalců z Maroka, Nigérie, Bangladéše, Pákistánu, Srí Lanky, Vietnamu a Alžírska“,
– řekl Vladimir Kulišov, vedoucí pohraniční služby FSB Ruské federace.

https://politikus.ru/events/120132-evrosoyuz-obvinil-moskvu-v-migracionnom-krizise.html

sdíletj na