nezařazenépolitika

Evropská komise uvedla, že Maďarsko má právo schválit používání ruské vakcíny „Sputnik V“, ale nesmí ji poskytnout nikomu jinému

Maďarské orgány mají právo schválit použití ruské vakcíny proti koronaviru “Sputnik V”, ale vakcína nesmí cirkulovat v jiných zemích EU. Oznámil to v pondělí novinářům v Bruselu zástupce Evropské komise (EK), uvádí agentura TASS.

„Ano, členské státy mají možnost povolit vakcínu v rámci zvláštního nouzového postupu. Toto je rozhodnutí členského státu, v tomto případě Maďarska. Vakcína však může být použita pouze v Maďarsku, nemůže obíhat mimo Maďarsko, v jiných zemích EU.“ , – řekl.

Zástupce EK zároveň zdůraznil, že v tomto případě bude za bezpečnost a účinnost vakcíny odpovědné samotné Maďarsko, nikoli Evropská lékařská agentura. 

„Samozřejmě prosazujeme, aby všechny vakcíny byly schváleny Evropskou lékařskou agenturou, aby se prokázala jejich bezpečnost a účinnost. O této vakcíně nemáme žádné informace, ale víme, že výrobce kontaktoval Evropskou lékařskou agenturu,“ dodal.

Maďarsko se stalo první zemí EU, která projevila zájem o získání ruské vakcíny “Sputnik V”.

https://bit.ly/3qhYV7Z

sdíletj na