Evropa: “Středomořská taxislužba” pro migranty

 • Odmítnutí kapitána přijmout nabídku Španělska [zakotvit ve Španělsku místo v Itálii] vyvolalo podezření týkající se finanční a politické motivace organizací zachraňujících migranty. Open Arms 
  a další nevládní organizace totiž všemožně usilují o prosazení svého cíle otevřených hranic tím, že
  se snaží zdiskreditovat tvrdou imigrační politiku ministra vnitra Mattea Salviniho

 • “Už po několikáté čelíme výsměchu španělské lodi Open Arms, která se celé dny potuluje po Středozemním moři pouze za účelem nalodění co největšího počtu migrantů, které pak chce vylodit vždy jen a jen v Itálii. Za tu dobu už mohli doplout do některého španělského přístavu
  a zpět třeba třikrát.
  Tyto nevládní organizace jsou skrz naskrz politické. Používají migranty proti Itálii. Nemám v úmyslu jim ustoupit.” – Italský ministr vnitra Matteo Salvini.

 • “Open Arms nezachraňuje trosečníky. Pokud by to dělala, vzala by je do nejbližšího přístavu.
  Open Arms využívá migranty jako nástroj vydírání vůči zemím, které se rozhodnou bránit svou suverenitu. Tyto falešné humanitární organizace využívají dobrou vůli mnoha lidí ve jménu solidarity. Jejich činnost však podporují ti, kteří chtějí zničit hranice Evropy, a jejich působení je přínosné pouze pro pašeráky migrantů.” – Lídr španělské strany Vox Santiago Abascal.

 • Průzkum agentury Ipsos zjistil, že většina Italů (56 %) se domnívá, že nevládní organizace zapojené do záchrany migrantů jsou motivovány penězi; pouze 22 % dotázaných je přesvědčeno, že jsou motivovány humanitou.

 • Tyto statistiky naznačují, že většina migrantů, kteří přišli do Itálie během prvních šesti měsíců roku 2019, jsou ekonomičtí migranti, nikoli uprchlíci z válečných zón.

Ministr vnitra Matteo Salvini obvinil evropské nevládní organizace (NGO), že spolupracují s mafiemi pašujícími lidi do Evropy, když vyzvedávají migranty u libyjského pobřeží a dopravují je do italských přístavů. Italští úředníci označili záchranné lodě charitativních organizací za “středomořskou taxislužbu” pro migranty. (Foto: Andreas Gebert / Getty Images)

Po třech týdnech bezvýsledného vyjednávání mezi italskou vládou a španělskou charitou italské orgány zabavily loď charity sloužící k záchraně migrantů.

Ministr vnitra Matteo Salvini odmítl povolit lodi Open Arms (“Otevřená náruč”), s více než 80 převážně africkými migranty na palubě, přistát v Itálii. Toto odmítnutí bylo v souladu s jeho nekompromisním zásahem proti pašerákům migrantů, kterým od června 2018 účinně uzavřel italské přístavy pro lodě převážející migranty.

Salvini obvinil evropské nevládní organizace (NGO), že spolupracují s mafiemi pašujícími lidi do Evropy,
když vyzvedávají migranty u libyjského pobřeží a dopravují je do italských přístavů. Italští úředníci označili záchranné lodě charitativních organizací za “středomořskou taxislužbu” pro migranty.

Sicilský prokurátor Luigi Patronaggio ale 20. srpna 2019 nařídil lodi Open Arms, kotvící kilometr od nejjižnějšího italského ostrova Lampedusa, aby zakotvila na Sicílii a umožnila svým cestujícím vylodění. Patronaggio udělal toto rozhodnutí navzdory politice ministra vnitra Salviniho poté, co někteří migranti skočili do moře a pokusili se doplavat na břeh. Následující podrobnější prozkoumání videozáběrů ovšem ukázalo, že posádka lodi Open Arms tuto akci zinscenovala, aby zmanipulovala veřejné mínění.

Plavidlo Open Arms, provozované španělskou nevládní organizací stejného názvu, vylovilo z moře 1. srpna 2019 v libyjských pobřežních vodách 147 migrantů. Italská vláda umožnila 17. srpna vylodění těm, kteří potřebovali lékařskou péči, a všem mladistvým bez doprovodu. Pět zemí EU – Španělsko, Francie, Německo, Lucembursko a Portugalsko – se nabídlo, že si mezi sebou zbývající migranty rozdělí, avšak podrobnosti této nabídky nejsou stále ještě finalizovány.

18. srpna 2019 oznámila španělská vláda, že Open Arms má povoleno zakotvit ve španělském přístavu Algeciras, v Cádizu nebo v přístavu Mahon na Menorce v Baleárském souostroví. Kapitán Open Arms však tuto nabídku odmítl. Tvrdil, že je “nemožné” pokusit se o 4-6denní cestu za podmínek panujících na palubě: “Nemůžeme ohrozit bezpečnost a fyzickou integritu migrantů a posádky. Potřebujeme neodkladně přistát.”

Odmítnutí kapitána přijmout nabídku Španělska vyvolalo podezření týkající se finanční a politické motivace organizací zachraňujících migranty. Open Arms a další nevládní organizace totiž všemožně usilují o prosazení svého cíle otevřených hranic tím, že se snaží zdiskreditovat tvrdou imigrační politiku ministra vnitra Mattea Salviniho.

“Už po několikáté čelíme výsměchu španělské lodi Open Arms, která se celé dny potuluje po Středozemním moři pouze za účelem nalodění co největšího počtu migrantů, které pak chce vylodit vždy jen a jen v Itálii,” tweetoval Salvini. “Za tu dobu už mohli doplout do některého španělského přístavu a zpět třeba třikrát. Tyto nevládní organizace jsou skrz naskrz politické. Používají migranty proti Itálii. Nemám v úmyslu jim ustoupit.”

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře