Krize UKRAJINAnezařazenépolitika

EU trvá na omezení cen ropy v nových protiruských sankcích – Politico


Evropská unie hodlá i přes nesouhlas řady zemí pokračovat v kontroverzním kroku
EU trvá na omezení cen ropy v rámci nových protiruských sankcí – Politico

Velvyslanci EU se v pondělí ráno sešli v Bruselu ve snaze vyjednat osmý balíček hospodářských sankcí bloku vůči Rusku. Kromě sankcí pro ruské politiky a omezení vývozu chemických látek, elektroniky a leteckých komponentů chce Brusel zavést cenový strop na vývoz ruské ropy po moři.

Navzdory odporu Maďarska, které se postavilo proti jakýmkoli dalším sankcím vůči ruské energetice, a tlaku Řecka, Kypru a Malty řekl jeden z diplomatů EU serveru Politico, že “bez omezení cen ropy žádný balíček sankcí nebude”.

Omezení by fungovalo tak, že by bylo uvaleno embargo na veškerý námořní dovoz ropy z Ruska s cenou nad určitou hranici. Tato částka by byla stanovena těsně nad úrovní výrobních nákladů, což by ruským producentům poskytlo jen tolik příjmů, aby mohli zůstat na trhu, a zároveň by jim byly odepřeny rekordní zisky, které sklízejí od doby, kdy dřívější sankce vyhnaly ceny na trhu do nebeských výšin. 

Embargo by pravděpodobně prosazovaly lodní pojišťovny, které by odmítly pojistit zásilky ropy s cenou nad stanovenou hranicí.

Rusko by však mohlo reagovat tak, že by jednoduše odmítlo dodávat svou ropu do zemí, které platí tak nízké ceny, a prodávalo by ji jiným zahraničním odběratelům. Turecko, Čína a Indie jsou tři největší dovozci ruských fosilních paliv mimo EU a žádný z nich by nebyl povinen nové sankce dodržovat. Zatímco 90 % světové flotily přepravující ropu je pojištěno u londýnských firem (Spojené království podporuje cenový strop), Čína a Indie již přijímají pojištění od ruských pojišťoven.

Maďarsko se postavilo nejen proti cenovému stropu, ale proti jakýmkoli sankcím vůči ruské energetice, zatímco Řecko, Kypr a Malta mají velký lodní průmysl a obávají se, že by je nový balíček mohl připravit o životně důležité příjmy, uvedl Politico s odvoláním na několik diplomatů.

sdílet na

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
3. 10. 2022 19:34
Ohodnotit příspěvek :
     

EU páchá sebevraždu a to je dobře. Čím dříve to totalitní zločinecké monstrum zdechne, tím lépe.

sizok
3. 10. 2022 19:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Já nevím, střílet se do nohy, přežiješ.
Střílet se do srdce, zahyneš. Sebevražda. Neuvěřitelní hlupáci, všichni.
Oni si ještě myslí, že panují nad situací.

Václav
3. 10. 2022 21:07
Odpovědět  sizok

Rus už vás má na pánvičce, EU blbečci. Tak se ještě usmažte do zlatova.

TTT
4. 10. 2022 09:04
Odpovědět  Václav

Je hrozné dívat se, jak vlastní země páchá ekonomickou sebevraždu a spousta spoluobčanů tomu nadšeně tleská. Zastropujeme ceny a Rusko nám neprodá ani litr ropy. Pošle ji do Indie a ta ji pak za několikanásobek prodá nám. Opravdu si někdo normální může myslet, že se lidem bude líbit, až budou litr benzínu nebo nafty kupovat na úrovni 80 nebo 100 Kč za litr? Rusko nás svými energiemi nikdy neohrožovalo, byl to pokus o spolupráci, který se z naší strany stal vydíráním Ruska a snahou o jeho poškození. Doplatíme na svou aroganci a nekonečnou hloupost.

Pavel z Moravy
4. 10. 2022 12:14
Odpovědět  TTT

Když je něco řízené, tak je řízené. Ani největší hlupák by nemohl provádět takové věci. Nevím jestli má vůbec smysl na takové debility reagovat. Jsem ateista, ale musím se zeptat, Bože, je vůbec možné, že takové bytosti rozhodují o našem bytí?

Masunta
3. 10. 2022 19:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Vše směřuje ke zničení Evropy ze všech stran a úhlů: DemontážEvropské unie. Předpokládaná vláda jednoho světového řádu nechce jednat s blokem zemí, zahrnujícím 500 milionů lidí a odhadovaným HDP v ekvivalentu 17 bilionů USD (2022), což je de facto třetí největší ekonomika světa po USA a Číně (2022 odhad USA a Číny 20 bilionů USD, resp. 19,9 bilionů USD).Takže zničení evropské ekonomiky a zničení EU – aliance evropských zemí, kterým Washington nikdy nedovolil stát se federací, jako jsou Spojené státy americké – je plán, kterého si je EK plně vědoma a se kterým souhlasila.

Autor
3. 10. 2022 23:28
Odpovědět  Masunta

Jistě a takto se chová kolonie. My se přece chováme podobně, jen “v menším” měřítku.

Gales
3. 10. 2022 19:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Jidáši v akci..

3. 10. 2022 20:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Jen houšť a větší kapky! Aspoň se to dřív pos-ere.

janle57
3. 10. 2022 20:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Ne nadarmo se říká,že EU skončí jako zápodořímská říše,kterou rozvrátili barbaři,
dnes jsou ti barbaři muslimská přivandrovalecká negramotná chátra, k tomu ještě
EU gauleiteři s Lejnovou jako vůdcem dělají všechno proto,aby se to tu co nejdříve
ekonomicky sesypalo,hotdogové musí skákat 3 m vysoko,když vidí jaké idioty tady
máme,že to půjde tak snadno, to ani sami nečekali,jak vidno, mají tu samé poslušné
otroky !!

Václav
3. 10. 2022 21:09
Odpovědět  janle57

A koupené zmr..dy fialové.

Autor
3. 10. 2022 23:34
Odpovědět  janle57
  1. “Naše civilizace se chlubila vždy, že vychází ze starověkého Řecka a Říma. Tak to přebrali se vším všudy.
  2. Muslimové jsou jen nástrojem a ne příčinou. Ti skuteční barbaři sedí za oceánem, ale chystají si podobný konec. Nebo občanskou válku.
  3. Lejnová a spol., i ti u nás, jsou dnes buď přímo napojeni na okupanta Evropy – USA, a nebo jsou odchováni Sorosovými fondy a spol.
jiří
3. 10. 2022 21:24
Ohodnotit příspěvek :
     

comment image

krtek
3. 10. 2022 22:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Mopslík štěká a skáče na mědvěda. Dnes se OPEC+RF dohodli na snížení těžby ropy. Tak nevím jak chtějí jít proti svým zákonům trhu. -:) Pánové a dámy z EU “Kde nic není, ani smrt nebere.”

Autor
3. 10. 2022 23:37
Odpovědět  krtek

Svět není ani EU a ani USA. Ani jedni neuspěli u svých “přátel” Arabů s prosbou o dodávky ropy a zvýšení jejího dobývání. Takže si vyhlašovat mohou co chtějí, ale buď zaplatí, co je třeba a nebo … Jestli USA zaplatí světovou tržní cenu a EU ne, pak se podtrhne ještě více koloniální status EU.