EU prozradila, jak dlouho budou moci ukrajinští uprchlíci zůstat

28.8.2022

Brusel je plánuje nechat tři roky, přičemž do bloku uteklo odhadem 300 000 lidí

Představitelé Evropské unie (EU) pracují na návrzích, které by ukrajinským uprchlíkům, kteří uprchli ze země, poskytli ochranu, aby zůstali a pracovali v 27členném bloku po dobu až tří let.

Francouzský ministr vnitra Gerald Darmanin v pondělí pro televizi France 2 řekl, že je „povinností EU vzít ty, kteří prchají před válkou“, a potvrdil tak EU, že ministři vnitra v neděli pověřili Evropskou komisi sepsáním návrhů.

Tito ministři se mají znovu sejít ve čtvrtek, aby formalizovali podrobnosti návrhů. Podle odhadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippa Grandiho uprchlo během čtyř dnů přes 500 000 lidí.

Vysocí představitelé EU a Francie říkají, že do bloku zatím vstoupilo nejméně 300 000 z nich.
Směrnice EU o dočasné ochraně, která byla vypracována v 90. letech 20. století po válce na Balkáně, poskytuje uprchlíkům prchajícím před konfliktem ve všech členských státech ochranu na jeden až tři roky. Jednotlivci, kteří vstoupí do EU z Ukrajiny, by měli nárok na povolení k pobytu, přístup k zaměstnání, sociálnímu zabezpečení a lékařskému ošetření podle směrnice o předchozí ochraně.

Komisařka EU pro vnitřní záležitosti Alva Johanssonová v neděli uvedla, že většina ministrů z celého bloku návrh podpořila, přičemž jediné otázky zůstávají nad časovým horizontem a nejlepším způsobem, jak zajistit ochranu.

„Všechny členské státy EU jsou připraveny přijmout uprchlíky z Ukrajiny,“ prohlásila německá ministryně vnitra Nancy Faeserová a dodala, že členské státy „stojí v solidaritě s ukrajinským lidem“.

Janez Lenarcic, evropský komisař pro krizové řízení, odhadl, že počet Ukrajinců vysídlených v důsledku konfliktu by mohl být až sedm milionů, což označil za „největší humanitární krizi na našem evropském kontinentu za mnoho a mnoho let“. EU odhaduje, že by ze země mohly nakonec uprchnout čtyři miliony lidí jako uprchlíci.

Airbnb bude ubytovávat ukrajinské uprchlíky

Nájemní platforma nabídne krátkodobé bydlení až 100 000 lidem opouštějícím Ukrajinu

Nájemní platforma nabídne krátkodobé bydlení až 100 000 lidem opouštějícím Ukrajinu

Airbnb bude ubytovávat ukrajinské uprchlíky

Uprchlíci si vyzvednou zásoby potravin na polsko-ukrajinském hraničním přechodu v Medyce, Polsko, 28. února 2022 © Getty Images / Omar Marques

Airbnb v pondělí oznámilo, že nabídne „bezplatné, krátkodobé ubytování“ pro uprchlíky prchající před konfliktem na Ukrajině. Úsilí platformy se zaměří na Německo, Polsko, Maďarsko a Rumunsko a mohlo by se rozšířit na poskytování dlouhodobého ubytování.

Airbnb tento krok oznámila v blogovém příspěvku s tím, že bude financován samotným Airbnb, dárci firemního fondu pro uprchlíky a hostiteli nabízejícími své nemovitosti zdarma prostřednictvím Airbnb.org, neziskové organizace založené firmou pro krátkodobé pobyty.

Tento krok není bezprecedentní pro Airbnb, která během posledních pěti let poskytovala ubytování pro afghánské, syrské a venezuelské uprchlíky, lidem postiženým přírodními katastrofami a zdravotnickým pracovníkům během prvních týdnů a měsíců pandemie Covid-19. Přečtěte si více Ruská armáda nabízí „bezpečný průchod“ pro evakuaci z Kyjeva

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi v pondělí prohlásil , že od zahájení vojenské ofenzívy minulý týden Rusko opustilo Ukrajinu asi 500 000 uprchlíků. Většina z těch, kteří prchali, byly ženy a děti, protože ukrajinské úřady nařídily mužům ve vojenském věku, aby zůstali a bojovali.

Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Moldavsko přijaly většinu uprchlíků, řekl Grandi. Zprávy také naznačují, že někteří přešli do Běloruska, kde vláda podporuje ruskou ukrajinskou operaci.

Ukrajinští a ruští představitelé se v pondělí sešli v běloruském Gomelu k předběžným mírovým rozhovorům. Po jednáních se delegace z obou stran vrátily do svých hlavních měst, přičemž kremelský vyjednavač Vladimir Medinskij prohlásil, že souhlasily s druhým kolem jednání koncem tohoto týdne.

Mezitím na Ukrajině boje pokračují. Ruské síly zaútočily na ukrajinské jednotky a milice ve městech Charkov a Mariupol a také na předměstí Kyjeva. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že cílem operace je neutralizovat a „denacifikovat“ Ukrajinu, zatímco zahraniční politika Moskvy se po desetiletí snaží blokovat vstup Ukrajiny do aliance NATO

3.5 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.5 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krtek
28. 2. 2022 22:37
Ohodnotit příspěvek :
     

A jak dlouho budou moci zůstat Afričtí a muslimští uprchlíci? 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=B_KtmmIo-X8

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
zdena
1. 3. 2022 09:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Lidi prchají z Ukrajiny, aby se tam mohl šašek Zelenskij předvádět, jakej je úžasnej hrdina. Je jenom sebestřednej a nejspíš čeká kdy se ukáže režisér a bude další klapka….

krpo
1. 3. 2022 10:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Udělejte si v těch fotkách pořádek – aby se tam náhodou nepoznali i někteří Srbové!

BB Rad
1. 3. 2022 11:00
Ohodnotit příspěvek :
     

A kola byznysu se točí na plné pecky!!! Dle informací z českého tisku jsou náklady na 1.utečence 300 000 Kč.
To by v tom byl čert ,aby se nedalo něco trhnout. Matematika jako pro prvňáčky.
Tak to bude třeba platit, ale odkud brát a nekrást * – rovnice je jasná , možné dosazení neznámých i známých, záleží jen na jednotlivci, ale výsledek je znám již dnes . Platíme my * SVĚTOVÝ PLEBS *