nezařazené

EU bude brzy platit za plyn dvojnásobek – Medveděv

  1. února 2022 15:53


    Varování přichází poté, co Německo pozastavilo certifikaci plynovodu Nord Stream 2.


    Evropané budou muset brzy platit 2 000 eur (2 200 Kč) za tisíc metrů krychlových zemního plynu, uvedl v úterý na Twitteru bývalý ruský prezident a současný místopředseda Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv. Varování přichází poté, co Německo nařídilo zastavit certifikaci plynovodu Nord Stream 2.

“Německý kancléř Olaf Scholz nařídil zastavit certifikaci plynovodu Nord Stream 2 . Inu, vítejte v novém světě, ve kterém budou Evropané brzy platit 2 000 eur za tisíc metrů krychlových plynu!” uvedl Medveděv. Napsal Medveděv v napůl ironickém příspěvku na Twitteru.

Již dříve v úterý kancléř Scholz uvedl, že německá vláda zastavuje několikaměsíční proces certifikace projektu plynovodu Nord Stream 2, který podporuje Rusko, a to s ohledem na současnou roztržku mezi Ruskem a Ukrajinou kvůli regionům Donbasu.

V pondělí pozdě večer Rusko oficiálně uznalo Doněckou a Luganskou lidovou republiku v separatistickém regionu, což vyvolalo kritiku západních zemí a tvrzení, že se Rusko pokouší o nezákonnou invazi na Ukrajinu.

Kancléř Scholz uvedl, že požádal německé ministerstvo hospodářství, aby se ujistilo, že certifikace plynovodu v tuto chvíli nemůže proběhnout.

Evropa už nemá téměř žádný plyn – GazpromVÍCE ČTĚTE ZDE: Evropa už nemá téměř žádný plyn – Gazprom
“Zní to technicky, ale je to nezbytný administrativní krok, aby nemohlo dojít k certifikaci plynovodu, a bez této certifikace nemůže Nord Stream 2 začít fungovat,” prohlásila kancléřka.

Plynovod v hodnotě 12 miliard dolarů, jehož většinovým vlastníkem je ruský státní energetický gigant Gazprom, je schopen ročně přepravit 55 miliard metrů krychlových zemního plynu z Ruska do Německa. Plynovod mohl být odpovědí na současnou energetickou krizi v Evropě a pomoci doplnit zásobníky plynu na kontinentu, v nichž minulý týden zbývalo méně než 5 % plynu.

Plynovod byl sice dokončen v srpnu loňského roku, od té doby však narazil na zeď evropské byrokracie a do doby, než bude certifikován, nedodal ani metr krychlový. USA a Ukrajina, stejně jako několik dalších východoevropských států, vyjadřují proti spuštění plynovodu protesty s tím, že by Moskvě umožnil uplatňovat politický vliv na Evropu. Německo až dosud opakovaně trvalo na tom, že projekt bude realizován.

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ladik
22. 2. 2022 18:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Vyhrožování Rusku sankcemi ztrácí účinky. Je načase, aby Rusko vyhlásilo sankce Evropské unii.

Imagur
22. 2. 2022 18:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Prázdné gesto! Všichni víme, že Německo o ničem nerozhoduje. Je to na úrovni poštěkávání Lipavského.