Eppur si muove!…”A přece se točí!”

Nositele Nobelovy ceny zbavili čestných titulů, stojí si za svým vyjádřením o IQ a rase.

90-letého světoznámého genetika Jamese Watsona, který získal i Nobelovu cenu za zkoumání DNA, zbavila přední americká výzkumná instituce Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL) všech jeho čestných titulů, protože se odmítl vzdát svých vlastních vědeckých závěrů prokazujících souvislost mezi IQ a rasou.

Zpravodajství RT uvádí, že navzdory téměř půlstoletému působení v newyorském CSHL byly Watsonovi odebrány čestné tituly emeritního kancléře a profesora, i čestného správce za to, že neodvolal svá tvrzení.

Již v roce 2007 byly Watsonovi pozastaveny všechny jeho funkce v CSHL, když přišel s tvrzeními o “vnitřně temné” budoucnosti afrického kontinentu. 
Deník Times tehdy napsal, že 
“všechny naše sociální politiky jsou založeny na skutečnosti, že jejich inteligence je stejná jako ta naše – zatímco všechny testy říkají, že to tak opravdu není”.

Za své připomínky se Watson mezitím omluvil, takže jeho čestné tituly v CSHL mu byly ponechány.

Ale teď, po více než desetiletí, se v dokumentu PBS s názvem “American Masters: Decoding Watson” znovu vrátil ke svým vyjádřením o vztahu mezi rasou a inteligencí :
“Rád bych to změnil, protože existují nové poznatky, které říkají, že vaše výchova je mnohem důležitější než příroda. V testech IQ byly zjištěny průměrné rozdíly mezi černými a bílými. Řekl bych, že rozdíl je, že je to genetické.”

Podle posouzení CSHL byla nová Watsonova vyjádření “trestuhodná” a vědou zcela nepodporovaná.
“Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL) jednoznačně odmítá neopodstatněné a bezohledné osobní názory Dr. Jamese D. Watsona vyjádřené na téma etnické příslušnosti a genetiky v dokumentu PBS ‘American Masters: Decoding Watson’, který vyšel 2. ledna 2019.

Prohlášení Dr. Watsona jsou odsouzení hodné, nepodložené vědou a v žádném případě nepředstavují názory CSHL, jeho správců, fakulty, zaměstnanců nebo studentů. 
Laboratoř odsuzuje zneužití vědy k ospravedlnění předsudků, “znělo vyjádření CSHL.

Ačkoli CSHL “uznává a oceňuje podstatné vědecké dědictví Dr. Watsona, včetně jeho úlohy zakládajícího ředitele Projektu lidského genomu a jeho kritického vedoucího postavení při vývoji výzkumu a vzdělávání
v laboratoři během jeho předchozího funkčního období jako ředitele a prezidenta”, přesto jeho vyjádření uvedené v dokumentu PBS jsou “zcela neslučitelné s našim posláním, hodnotami a politikou a vyžadují oddělení se od jakýchkoliv zbývajících známek jeho účasti “.

A nakonec,
“CSHL respektuje a podporuje práva, schopnosti a potenciál všech lidí, a díky tomuto závazku k respektování
a rovnoprávnosti bude CSHL pokračovat ve svém poslání prosazovat hranice biologie prostřednictvím výzkumných a vzdělávacích programů ve prospěch lidstva”.

Takže po takovém “jednoznačném” odmítnutí Watsonových “nepodložených a bezohledných” názorů, CSHL znovu zbavila 90-letého vědce všech jeho titulů, protože instituce “odsuzuje zneužití vědy na odůvodnění předsudků”.

Watson získal mezinárodní vědeckou slávu v roce 1953, kdy pomáhal objevit strukturu dvojité spirály DNA
s kolegy genetiky Mauricem Wilkinsem a Francisem Crickem, kteří spolu v roce 1962 získali Nobelovu cenu
za své objevy týkající se molekulární struktury nukleových kyselin a jejich významu pro přenos informací
do živých materiálů. Od roku 1968 začal působit v CSHL.

https://www.hlavnespravy.sk/popredneho-vedca-zbavili-cestnych-titulov-stoji-za-svojim-vyjadrenim-iq-rase/1637624


sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře