Elektřina zdraží, přitom české domácnosti i v době pandemie platí za elektřinu suverénně nejvíce v celé Evropě

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy – České domácnosti se musí připravit na razantní zdražení elektřiny, ale také zemního plynu. Cena energií přitom i během pandemie byla v ČR poměrně. Za elektřinu platí Češi vzhledem ke své kupní síly nejvyšší cenu v Evropě.

Nyní navíc na burze citelně zdražuje velkoobchodní elektřina, meziročně i více než polovinu. Její zdražení pocítí na svých peněženkách řadoví odběratelé z řad domácností, a to i ještě letos. Letos v druhé polovině roku a začátkem roku příštího tak elektřina, ale i plyn pro domácnosti zdraží až o deset procent. To znamená, že průměrná domácnosti dá za elektřinu o 1400 korun ročně více než nyní, plyn jí pak zdraží ročně o tisícikorunu. Zvláště v případě elektřiny se vyplatí cenu nyní fixovat, třeba na tři roky, neboť její cena poroste nejen letos, resp. v roce 2022, ale také v letech 2023 a 2024. 

Obyvatelé České republiky přitom již v době pandemie platili a platí suverénně nejvyšší cenu za elektřinu v celé Evropě. Vyplývá to z aktuálních mezinárodně srovnatelných údajů Eurostatu (zde). České domácnosti, které spotřebovávají 1000 až 2500 kilowatthodin elektřiny ročně, platily loni průměrně 4,66 koruny za kilowatthodinu. Po přepočtu dle parity kupní síly měny, který umožňuje mezinárodní srovnání, jde o suverénně nejvyšší cenu v celé Evropě. Jedná se o skoro pětinu vyšší cenu, než jaké čelí po přepočtu dle parity kupní síly měny domácnosti v zemi s druhou nejvyšší cenou elektřiny v EU.

Často se například uvádí, že v Německu je elektřina příliš drahá. Jenže po přepočtu dle parity kupní síly měny stála loni kilowatthodina v Německu tamní domácnosti o 37 procent méně než ty v ČR. Navíc se nůžky mezi cenou elektřiny v Česku a v Německu od roku 2014 opět spíše postupně rozevírají, než aby se přivíraly. Probíhající éra přechodu na obnovitelné zdroje, například větrné a solární, tak Němcům elektřinu v porovnání s Čechy nezdražuje, jak se často tvrdí, naopak ji zlevňuje (viz graf níže).

Elektřina v ČR vyšla domácnosti dráž než ty německé dokonce i bez přepočtu dle parity kupní síly měny. V Česku loni bez tohoto přepočtu stála kilowatthodina dle Eurostatu v uvedeném pásmu roční spotřeby průměrně 0,18 eura. V Německu to bylo 0,17 eura.

Po přepočtu dle parity kupní síly se však cenový „náskok“ ČR dramaticky zvyšuje na uvedených 37 procent cenového rozdílu. Přepočet dle parity kupní síly měny přitom poskytuje objektivnější srovnání než prostý přepočet dle směnného kursu, neboť zahrnuje použití přepočtových koeficientů, které odstraňují působení nejen různých směnných kursů, ale i rozdílných cenových hladin.

Uvedené pásmo spotřeby od 1000 do 2500 kilowatthodin elektřiny ročně je nejadekvátnější, neboť zahrnuje domácnosti s běžnou spotřebu elektřiny. Běžná tuzemská domácnost spotřebuje 1100 kilowathodin na osobu ročně na osvětlení a elektrospotřebiče, 200 kilowatthodin na vaření, 1000 kilowatthodin na ohřev vody a 110 na vytápění. Ne všechny domácnosti ale elektřinu používají ke všem uvedeným účelům.

I když cena elektřiny pro domácnosti v ČR aktuálně meziročně zlevňuje, její zlevnění, k němuž dochází kvůli pandemii mezinárodně, není tak výrazné jako v jiných evropských zemích.
https://bit.ly/3gidF2L


Neříkali jsme to? Energie už zdražují a bude hůř

Jasnější sdělení, než jaké nedávno uvedla respektovaná ekonomická novinářka Zuzana Kubátová ve svém komentáři: „Vláda kašle na energetiku. A rozjíždí se velký dotační tanec“, jsme coby spotřebitelé dostat nemohli. „Většinu peněz vydávaných na dekarbonizaci energetiky nakonec bude platit spotřebitel – buď přímo v cenách energií, nebo v daních, z nichž se financují fondy na dotace. Iluze, že nám celou českou „energiewende“ zaplatí bohatá Evropská unie, je nejen nemorální, ale i dost naivní,“ uvedla Kubátová. A bum! Pár dnů na to čerstvé informace z energetických burz s koncem prvního červnového týdne hlásí: „Energie na burze prudce zdražují, lidé to pocítí.“ nebo: „Elektřina prudce zdražuje, na fakturách to pocítíte výrazně.“

Situace, která byla našemu sdružení zřejmá od samého počátku, kdy vzniklo, aby hájilo práva lidí na bezpečné a cenově dostupné dodávky všech energií, tak dochází stále širšímu okruhu veřejnosti. Aby se lidé měli hůře kvůli tomu, že se základní potřeby tím, jak nesmyslně zdraží, stanou méně dostupnými (leckdo na ně už pak nedosáhne vůbec)? To pro nás není ani mementem, že už dnes žije v tzv. energetické chudobě přes 300 000 našich spoluobčanů?

Možná také proto až nyní lépe chápeme, proč se tento šílený trend zaštiťuje údajnou záchranou světa před globální klimatickou apokalypsou. Jinak by totiž prostě obstát nemohl. Byť někomu skryté, tak není jasnějšího sdělení, že ti, co budou na úkor běžných lidí na dekarbonizaci vydělávat astronomické sumy, budou stále bohatší a logicky současní obyčejní lidé, kteří to mají ve svých fakturách za energie spolufinancovat, budou chudšími.

Ještě se zastavme u toho, co bychom za to nakonec získali. Po útlumu stále relativně levného domácího uhlí se má surovinovou páteří tuzemské energetiky stát zemní plyn, než postavíme další jaderné bloky (víme kdy?). Plyn je přitom podle britského think-tanku Ember již nyní zodpovědný za více emisí CO2 než uhlí a jeho dodávky pro domácnosti i průmyslovou sféru aktuálně zdražují stejně jako elektřina! Navíc největším dodavatelem je nepřátelské Rusko, o jehož mocenských spádech v naší části Evropy není pochyb. Takže sáhneme hlouběji do peněženek, abychom si ekologicky moc nepolepšili, a ještě podpoříme nepřítele? To může udělat jenom blbec, jak označili u soudu Švejka. My se ale do této situace rozhodně dostat nechceme, jenže budeme mít vůbec možnost, řečeno parafrázovanými slovy Švejkova autora, se tomuto nikoli mírnému, ale bohužel hodně divnému pokroku v mezích zákona, bránit?

Fantasmagorie, s nimiž hlavni unijní elity obhajují přechod k bezuhlíkaté ekonomice, dochází tak daleko, že mrzne úsměv, za to se vaří krev v žilách. Vždyť už to je na pováženou, co třeba španělský premiér čerstvě vykládá o vizi jeho země v roce 2050. Španělé nebudou vlastnit nemovitosti, ani auta (ale zvýší se jim daně), mají jíst méně masa a pracovat do 70 let. Někdejší kambodžský tyran Pol Pot by se zaradoval.

Na druhé straně říkáme upřímně, my také nejsme jednostrannými propagátory čadících komínů a výfuků aut, když tvrdíme-pojďme energeticky hospodařit klidně úplně bez uhlíku, ale proboha až budou k dispozici spolehlivé technologie, které ty, záměrně kritizované, fosilní nahradí. Bez výpadků energetických sítí a zaseknutých seker do rodinných financí v podobě drahých účtů za dodávky ryze zelené elektřiny. Zatím pardon, ale bez uhlí, plynu a ropy se prostě vyspělý svět, kam stále snad patříme, obejít nemůže. Tak proč se díky různým poltickým zásahům uměle pro spotřebitele tyto komodity zdražují? Jenom proto, aby se ty „zelené“ staly výhodnějšími? To už je hodně špatný vtip…..I kdybyste ve všech médiích světa četli, jak jsou obnovitelné zdroje energií nebo třeba elektromobily skvělé, tak vězte: Ano jsou, ale jen pro někoho, kdo na ně má a bude mít.
https://bit.ly/352vPjy


sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Dan
9. 6. 2021 12:51

Už 30 let je tu bordel. Bohtí neví co s penězi a chudí nemají na jídlo. Demokracie, svoboda a spravedlnost po kapitalisticky. Poděkujme Chrchlovi, že to tu zavedl. Jduven blejt.