El País: Karanténa ve Španělsku znamená obří izolaci 47 milionů lidí!

Pokud mají lidé v České republiky problémy s omezeními kvůli koronaviru, měli by se podívat na to, jaká je situace ve Španělsku podle místního tisku.Ilustrační foto15. března 2020 – 11:07Pro zastavení šíření koronaviru se španělská vláda rozhodla zavést karanténu v celé zemi, píše El País. Tato rozsáhlá izolace, jak je uvedeno v článku, ovlivní celou populaci, více než 47 milionů lidí, kteří budou moci vyjít pouze po jednom, jít do práce nebo koupit jídlo, léky a základní potřeby.
Nyní, nejen v Madridu, ale v celém Španělsku, se zavádí karanténa, aby zpomalila šíření koronaviru, píše El País.

Španělská vláda omezí pohyb občanů na maximum. Vzhledem k tomu, že dnes vstoupí v platnost nařízení o stavu nouze, je celá země oficiálně uzavřena.

Rozsáhlá izolace ve vlastních domovech padá více než 47 milionů lidí, kteří budou moci chodit do práce nebo nakupovat jídlo, léky nebo základní zboží pouze jednotlivě, uvádí publikace s odkazem na španělského předsedu vlády.

Vláda se tak, jak zdůrazňuje článek, vyhýbá úplnému ochrnutí výroby, které podle vyhlášky nebude uzavírat. Občané budou navíc moci přemísťovat za prací z jednoho města do druhého autem nebo letadlem.

Jaroslav Bašta: Přežije EU pandemii? 

Vyhláška schválená vládou tuto sobotu upravuje omezení pohybu občanů po celém Španělsku. Španělští ministři učinili toto rozhodnutí po šestihodinovém zasedání.

Předseda vlády Pedro Sanchez vystoupil před občany téměř o sedm hodin později, než se očekávalo. Toto zpoždění vedlo k různým spekulacím v tento extrémně stresující den, který skončil zprávami přímo souvisejícími s hlavou španělské vlády: test jeho manželky Begony Gomezové na koronavirus přinesl pozitivní výsledek. Zároveň testy samotného Sancheze dosud přinesly negativní výsledek.

Ve svém projevu „epickým tónem“ vyzval lidi k pokoře a důvěře, stejně jako k jednotě všech regionů země a občanů za vítězství nad koronavirem.


„Využijeme všechny zdroje, které máme k dispozici, k boji proti infekci. Je důležité nedělat chybu s nepřítelem, jedná se o virus a musíme proti němu bojovat společně,“ zdůraznil. „Opatření, která se chystáme přijmout, jsou radikální a budou mít důsledky.”

Španělský předseda vlády dal jasně najevo, že celá země, včetně celého soukromého sektoru, armády, policejních sil autonomních regionů, by se měla dát do boje proti viru, dodává El País.

sdíletj na