Džihadisté míří zpět. Francie jich přijme ze Sýrie 130

7. února 2019  9:22 Hra skončila, můžete se vrátit domů. Francie bude repatriovat 130 džihádistů s francouzským občanstvím, kteří jsou nyní pod kontrolou kurdských vojsk na severu Sýrie. Stejný problém mají i další evropské země. Němci se ale k tomu nechystají, zatím.

Extremisté poputují rovnou do vězení. Ale mohou si oddechnout. Podle místních soudů by jim hrozil trest smrti, ve Francii je za účast v teroristické organizaci na základě podobných případů čeká maximálně sedm až deset let.

Kontroverzní rozhodnutí francouzské vlády přišlo nedlouho poté, co prezident Donald Trump oznámil stažení amerických vojsk ze Sýrie.

Původně vláda uvažovala pouze o repatriaci dětí. Nakonec se ale bude týkat všech, tedy i dospělých.

Stejný problém teď řeší i sousední Německo. Syrští Kurdové na Berlín naléhají, aby si vzal džihádisty s německým občanstvím, v syrských věznicích jich zůstává asi 270.

Berlín nemá zájem

K jejich převzetí se však Němci zatím nechystají. Spolkové ministerstvo zahraničí argumentuje špatnou bezpečnostní situací v regionech, které dříve ovládal Islámský stát.

Je tu ale i další problém. Zatímco v případě Iráku může Německo uznat tamní rozsudky nad islamisty, se syrskými Kurdy Berlín žádné oficiální vztahy nemá. Tudíž nemůže ani uznat tamní rozsudky.

O repatriaci džihádistů tudíž Německo zatím nerozhodlo. To rozladilo syrské Kurdy, podle kterých by měly evropské země za své radikály převzít odpovědnost.

V zajetí kurdských úřadů zůstává nejméně osm stovek bojovníků z Evropy. „Jsou mezi nimi i němečtí islamisté, ženy i děti,“ sdělili stanici Deutsche Welle kurdští představitelé.

S tím, jak pokračují poslední vojenské operace, které mají od zbytků islamistů vyčistit syrský venkov, budou jejich počty zřejmě ještě stoupat.

Evropské země o jejich přijetí nestojí. Ve vězení je nemohou držet donekonečna a po propuštění budou radikálové představovat vysoké bezpečnostní riziko.

Opozice se bouří

Francouzský ministr vnitra Christoph Castaner vládní plán hájí tím, že francouzské džihádisty je lepší mít „pod kontrolou“, tedy před soudem a případně ve vězení. „Víme, co je to za lidi a kde jsou. Budou okamžitě zatčeni, pokud pro stát budou představovat hrozbu,“ řekl Castaner.

Návrat členů teroristické organizace a jejich rodin nicméně budí nevoli. „Tyto osoby mají být postaveny před soud v Iráku, Sýrii nebo kdekoli zrovna jsou,“ uvedla v reakci na Castanerova slova poslankyně za opoziční republikány Valérie Boyerová.

Také podle předsedy republikánů Laurenta Wauquieze je „logickým řešením těmto osobám zakázat vstup do země“. Zaznívají také návrhy jako vzít džihádistům francouzské občanství nebo je prostě na místě nechat jejich osudu.

Paříž chce džihádisty po převozu do Francie ihned postavit před soud. Se získáním usvědčujících důkazů to ale bude mít mnohem složitější. Bude muset spoléhat na telefonní záznamy, převody peněz, vzkazy na sociálních sítích a jakékoli informace, které jim kurdské a irácké složky budou schopny dát.

I pokud se je nakonec podaří odsoudit, problém se tím nevyřeší, maximálně odloží. Pro přeplněné francouzské věznice, kde v posledních letech probíhaly bouřlivé protesty dozorců ohledně neudržitelné situace, to navíc bude výrazný nápor nových vězňů, kteří budou potřebovat zvýšenou ostrahu.

 
 
Autor: Jana Šafaříková

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/francie-islamiste-syrie-dzihadiste.A190206_091314_zahranicni_jumi

https://www.france24.com/en/20190129-france-syria-jihadists-return-home-trump-us-pullout

 

sdílet na

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
7. 2. 2019 22:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak už jenom tím, že o tom uvažují, jenom potvrzuje to co říkáme už dlouho…. je s nimi konec. Jaký to rozdíl mezi zeměmi západní Evropy a Ruskem. Rusko, mimo jiné, hned deklarovalo, že se zapojilo v Sýrii kvůli likvidaci ruských džihádistů, aby se nemohli vrátit do Ruska. To znamená – zlikvidovat je hned tam na bojišti, a ne přemýšlet o tom, že se vrátí a půjdou sedět. Ale to srovnávám nesrovnatelné.

Editor
7. 2. 2019 22:43
Odpovědět  josh-xy

Nikdy není pozdě? jenom plot nestačí, až stáhnou naše žoldáky z Afghánistánu, tak šup s nimi na hranice a se samopaly hlídat. Aspoň opravdu budou zajišťovat bezpečnost.
už se blíží čas Jalty 2…. tak jenom doufám, že ty kecy o tom, že spadneme pod západ jsou jenom fantasmagorie.

Editor
7. 2. 2019 23:58
Odpovědět  Janinna

To jistě ne, ale jakoby něco opravdu důležitého na nás záviselo?
Nebuď skeptik:))… vždyť to není záležitost posledních let, Praha je jejich centrum už hezkých pár set let…. a přesto to nezabránilo tomu, že jsme patřili tam kam opravdu patříme.
Ne, oni nikdy neustoupí…. ego nepustí. To spíš zase nechají ořezat ty suché větve, které by se i chtěli asimilovat, mají v tom praxi.
Vlastně zrovna píšu o nich článek, nikdo neví jak se situace vyvine.