nezařazené

Dvaaosmdesát let od začátku nejstrašlivější a nejotřesnější hromadné vraždy v novodobých dějinách,

Jaroslav Štefec

Včera uplynulo přesně dvaaosmdesát let od začátku nejstrašlivější a nejotřesnější hromadné vraždy v novodobých dějinách, na kterou by mnozí zvláště dnes velmi rádi zapomněli.

28. září 1941, několik dnů po dobytí Kyjeva, vydala německá okupační správa kyjevským Židům nařízení, že se mají příštího rána do osmi hodin dostavit na roh ulic Melnykova a Dokterivská. Měli si s sebou vzít dokumenty, peníze, cennosti, náhradní spodní prádlo a teplé oblečení. Z tohoto shromaždiště měli být údajně dopraveni do bezpečnějších oblastí Ukrajiny. Nic nenasvědčovalo tomu, že se začaly odpočítávat poslední hodiny jejich životů.

Jak skončí jejich nejcennější majetek, to všichni tušili. Pokud by si ho ale nevzali, mohli by je nacisté podezřívat, že ho ukryli. Nikdo nechtěl pokoušet osud, zvláště pod pohrůžkou zastřelením každého, kdo se nedostaví na shromaždiště, nebo se pokusí zatajit cenné věci, a proto raději uposlechli. Doufali, že budou odvezeni do ghett, o jejichž existenci věděli

Transport na ně ale v osudné ráno 29. září 1941 nečekal. Místo toho je ozbrojená jednotka Einsatzgruppen SS s ukrajinskými pomahači hnala ke tři kilometry vzdálenému hřbitovu, vedle něhož se nacházela rokle, známá jako Babij Jar.

Babij jog
Babij jog

Tato 150 metrů dlouhá, 30 metrů široká a 15 metrů hluboká zející rána v jinak rovné krajině se stala osudnou všem, kteří uposlechli nacistické výzvy. Němci jim na místě nařídili odevzdat všechny cennosti a svléci se do naha. Poté je za krutého bití, na němž se podle pozdějších svědectví významně podíleli ukrajinští kolaboranti, postavili čelem k rokli a začali do nich střílet. Na první vrstvy mrtvých těl pak hnali další a další skupiny k smrti vyděšených lidí, nutili je násilím lehat si na mrtvá a umírající těla, a poté je vraždili střelbou do hlav a zátylků. Muže, ženy i děti včetně nemluvňat a kojenců.

Vražedné šílenství v rokli trvalo dva dny. Podle historiků zde bylo během této velmi krátké doby povražděno více než 34 tisíc lidí a jejich těla byla zahrnuta hlínou z okolních luk a polí. Mrtvých bylo tolik, že podle svědectví pamětníků plyny, vznikající v důsledku rozkladu, nadzvedly povrch půdy nad jejich hromadným hrobem o několik metrů.

My, Češi, máme v historické paměti zapsány podobné strašlivé zločiny, spáchané německými nacisty – vyvražděné a vypálené obce Lidice a Ležáky, a také více než dvě stě tisíc našich spoluobčanů židovského původu, zavražděných v nacistických koncentračních táborech po celém území tehdejší Třetí říše.

Nesmíme nikdy zapomenout na kořeny těchto šílených zločinů, a přestože od jejich spáchání uplynuly již dlouhé desítky let, musíme si připomínat, kdo a proč je spáchal. Je totiž známou pravdou, že národ, který zapomene na svou historii, je nucen prožívat ji znovu a znovu. Proto je udržování povědomí o těchto zločinech a jejich pachatelích v našem vlastním zájmu a v zájmu klidného života našich dětí a vnuků.


Dokument o masakru kyjevských Židů v roce 1941 a symfonii Dmitrije Šostakoviče:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10377264105-babi-jar/

https://cdn.prod.www.spiegel.de

sdíletj na

47 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Skeletor
30. 9. 2023 10:55

Stále se to opakuje, jen chudáčci židé že? A co vše po válce ” dobrého ” toto etnikum nadělalo a stále činí, o tom se už psát nesmí že? Nechci tímto psát, že to co se tenkrát dělo, nebyl zločin proti lidskosti. Ale co dnes žid Zelensky, to je v pořádku? Pro pohrobky nacistů všech národností asi ano.

kolbih
1. 10. 2023 09:59
Odpovědět  Skeletor

…nevztahoval bych to na židy, jde o ta zvěrstva a kdo je páchal, že to je toto etnikum, bohužel, neb je se třeba dívat na ty skutky…

Oy Vey
1. 10. 2023 20:23
Odpovědět  kolbih

to jsi nám sem hodil kolbihu!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gales
1. 10. 2023 12:04
Odpovědět  Skeletor

Žid židovi židem…

Oy Vey
1. 10. 2023 20:18
Odpovědět  Skeletor

ešte by to chcelo uverejniť, kto financoval a organizoval obe svetové vojny aj VOSR – na Youtube vám to s veľkou radosťou vysvetlí istý George Friedman – v českom dabingu napr. aj vo videu, ktoré vám nájde hľadáčik, ak mu zadáte “George Friedman, Ukraine, 2015”. Niet nič “krajšie”, ako keď sa vrah prizná k vražde a ešte je tak sprostý, že sa tým aj chvastá! Shalom szmeki Friedman!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jan
30. 9. 2023 11:14

Njn. A tehle počin ukravínských esesáků ohodnotil před pár dny celý kanadský parlament včetně žida zelího potleskem vestoje. A prý je návrat fašismu ruská propaganda.

Pijack
30. 9. 2023 11:29
Odpovědět  jan

Za pár let bude Ruskou propagandou označována i Lidická tragédie… si to myslím. Když je schopen PePa na Hradě jako bývalý lampasák se svou soudružkou politrukem zavzpomínat, jak podepíše dodatečně “Několik vět” a vstoupí mezi chartisty – a k tomu všemu mu freneticky tleskají herci co s komunisty nemluví… tak z Lidic klidně dokáží udělat vzpouru chcimírů a dezolátů, která byla po právu potlačena. Idioti z umělecké úderky pod velením rodiny Kolářů s tím mají bohaté zkušenosti.

jan
30. 9. 2023 12:01
Odpovědět  Pijack

No však v Lidicích a Terezíně byl už i ten hajzl Posselt a další potomci esesáků, co vyhlazovali židy a slovany. Takže půda je připravena a příště si místo kníkání začnou pouštět zase hubu na špacír, jak to umějí. Dílo už započal vlastizrádce Pavel, když v Terezíně naplival na všechny oběti tím hnusem “Zločiny, které páchali naši předkové. “-
Tak příště je možné, že zatnou sekyru hlouběji, svině.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel
1. 10. 2023 08:09
Odpovědět  Pijack

Kdy, že to podepsal? Asi jako nejmenovaný, kdysi velitel tankového pluku co po “hadráku” líčil záložním důstojníkům při vstupním pohovoru, jak nikdy nebyl v ksč! A již v roce 1988 věděl, že režim padne! Přestože už i velitel roty musel být ve straně, VR v tabulkách jen straník. Nestraník pouze do velitele čety! Bolek to v dědictví trefil, ” mě nevadí, že j jsi vstůpil, ale že jsi vystůpil! Tito obraceči kabátů jsou nejhorší sortou lidí, díky takovým nám dnes vládne fialový hnus!!!

Oy Vey
1. 10. 2023 22:12
Odpovědět  Pavel

22/7ču! neviem, kde si slúžil, ale ja som stretol aj kapitánov a majorov, ktorí v strane neboli! Náš veliteľ práporu – major, napr. Ale to bol Východný okruh (Slovensko). Ak si bol v Západnom okruhu (Čechy a Morava), tam boli podmienky tvrdšie.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jmm
30. 9. 2023 11:25

Neuvěřitelně strašné a mnoho “voličů” fašounů to ani neví….

Pijack
30. 9. 2023 11:41
Odpovědět  jmm

Ale vědí. Např. na diskuzních fórech I-Dnes a Seznamu se to takovými idioty hemží po stovkách. Jak se objeví téma o Ruských obětech, tak všichni halekají radostí. Jako kdyby diskutovali Henleinovci či Hitlerjugend. Tohle je početná rusofobní společnost. Takové projevy nenávisti jsou tam běžné. Slušný státní zástupce by je ihned trestně stíhal. Ale neznám v řadách státního zástupce, který by se vzpříčil režimnímu trendu. Ovšem jen náznak jiného názoru již trestně stíhán je, včetně zákazu účasti na diskuzi.

Vaclav
30. 9. 2023 12:50
Odpovědět  Pijack

pravda, mám doživotní blokaci na seznamu, za názor. Nikdy jsem nikoho nenapadal a neurážel. Seznam je mafiánská svoloč.

Albi
30. 9. 2023 13:38
Odpovědět  Vaclav

Zdá se, že není daleko doba, kdy projde spíš vražda správné osoby než nesprávného názoru.

Helena
1. 10. 2023 07:11
Odpovědět  Vaclav

I já patřím k nežádoucím přispěvatelům, kteří mají na Seznamu blokaci. Ale považuji to za čest, říkat pravdu se neodpouští. Seznam je provládní žumpa.

Oy Vey
1. 10. 2023 20:33
Odpovědět  Vaclav

je mi záhadou, kdy a PROČ se sešli v jedné posteli židé a fašouni?!

tupý hulvát
30. 9. 2023 14:33
Odpovědět  Pijack

A co tady,tady nejsou”projevy nenávisti”?Tady se nehýká o smradlavých ukrouších?Ikdyž asi méně a komenty jsou na vyšší úrovni,ale rasistický ksindl je v naší společnosti rozšířen o hodně víc,než si připouštíme napříč politickému přesvědčení a ti postižení to ani neví,nepřipouští si to.

Rattus
30. 9. 2023 13:06
Odpovědět  jmm

Jaká barva asi vznikne pokud se smísí bolševicky červena s bruselskou modrou?Pak se nikdo
nemůže divit,za to fialový jelito.
Trochu mimo článek pardon.

katango
30. 9. 2023 14:30
Odpovědět  Rattus

Přidejte zelenou a uvidíte.

Oy Vey
1. 10. 2023 22:17
Odpovědět  katango

blé hnědá, že?

All
30. 9. 2023 11:26

No prosím.A tyhle fašisty a nacisty a dnes znovu probuzené a zaktivované neonacisty podporuje naše vláda,celá pětikoalice,česká TV, a další vymývané mozky hlupáků neschopných uvažovat.Jak nás podvedli v r.1989,jak nás 33 let okrádali a okrádají a ničí budoucnost našich dětí a našeho státu,posílají vražednou munici a zbraně na UK,komu ? Neonacistům.Tohle prodejné svinstvo,jak s tím mohou klidně žít,vždyť i současný pres,jenerál na hradě musí vědět,že podporuje zlo,když ne,tak je blázen,blázen a strašidlo z hradu,alias atrapa člověka.Spolu s EU ničí budoucnost Evropy a potomci,kterým zbudou zdravé mozky je budou proklínat,možná. Třeba ne,většina světa se probouzí a obrací správným směrerm,chtějí spolupráci,mír a lepší život,naděje tu je,ta jde ale z východu,bohužel vůbec nejde ze západu,tam je tma jak sviňa.

Pijack
30. 9. 2023 11:45
Odpovědět  All

Fiala je přece známý panevropan, čili obdivovatel nacistické třetí říše. Poselt je jeho kamarád. Byly časy, kdy na tohle téma v kruzích ODS pilně diskutoval a snil o návratu sudeťáků… Ale jelikož je to podělánek, tak zatím mlčí a čeká, až se ledy uvolní. Zatím sní a Česku jako jednou ze spolkových zemí. Kdyby zavětřil, že se už může o tom politicky jednat, divila byste se, jak velká je to svině.

Jaris
30. 9. 2023 13:43
Odpovědět  Pijack

Tak sudetaci se rozhodne nevzdali a ze si stale delaji naroky na ceske uzemi, na to muzete vzit jed! Dokonce maji tu drzost stavet na ceske pude pomniky svym padlym fasistum, kteri s gustem strileli ceske civilni obyvatetvo a pravidelne se tam schazet. Takovy zvrhly monument, at si stavi v Dojclandu.V kazdem nemcourovi stale drima jeden maly Hitler.
Cim dal tim vic se na youtube nachazi materialy, jak byli ti chudaci helmuti vyhnani z Ceskoslovenska. Vyhnali je pry na Rujanu, kde je stale zima, vitr a studene more, coz jim podlomilo zdravi a oni predcasne odesli na vecnost. To si nedelam legraci, dnes jsem takovy dokument videla. Smutne je, ze CT prekrucuje dejiny a cim dal casteji se tvrdi, ze to byli Cesi, kteri sudetakum ukrivdili, ackoliv to byli hodni, pracoviti a mirumilovni lide, co by ani mouse nohu neutrhli. O tom, co provadeli henleinovci, se radeji taktne mlci a cim dal vic posunuje do pozadi.

Pavel z Moravy
30. 9. 2023 12:50
Odpovědět  All

Alle, sakra pochopme už, že byli vybráni globálním aby zde ve východní Evropě provedli čistku. Ti pracují v cizím žoldu. Žádná naše vláda tady není, je tady pouze grupa zemských škůdců.

Pavel z Moravy
30. 9. 2023 12:57
Odpovědět  All

Alle, pochopme sakra, že tito zemští škůdci pracují pro globálního ne k prospěchu naší země, ale proti ní. Jsou za to různým způsobem odměňováni. Přece nemůžete chtít, aby vám kuna v kurníku hlídala slepičky. Oni dostali úkol a plní ho. Je jen na lidech tohoto národa jak se k tomu všemu postaví. Ale tady již žijí převážně přeformátovanci a s touto společností to vzalo předvídatelný konec. Dožijeme se toho největšího marasmu, pro normálního člověka tato země nebude obyvatelná. Nestraším, tak to cítím.

Spam Jan
30. 9. 2023 11:27

Hrozná ostuda.

Slovan
30. 9. 2023 11:41

Však jsem před pár týdny tuna vyslovil konspiráciu, že jim to teď vrací i s úroky. Jinak mušelo to být hrozný jako veškeré zbytečné vraždění. Ale to nepřichází samo o sobě že, vždycky ho někdo připravil. No jo, furt dokola.

Tady Zeman u Xavera.

„ Piráti jsou čím dál komičtější. SOCDEM už nelze zachránit.“ – Miloš Zeman – YouTube

Pavel z Moravy
30. 9. 2023 17:19
Odpovědět  Slovan

Kamaráde, ten ať raději vůbec nemluví. Většinově se tady napakovala po 89 pouze hrabivá banda, které byla a je republika a lid úplně u prd.ele. A dnešní mladé a střední generaci, která je egoistická a sebestředná jde pouze o svoji prde.l. Jinak bychom tak nemohli dopadnout. Jestli někdo čeká na zázrak, tak je fakt úplně mimo. Jo, zázrak bude, jestli to tady vůbec přežijeme o chlebové kůrce. Pár lidí i mladých a schopných a rozumově vyspělých tady je, ale ten počet, to je jako prdnutí do bazénu. Předválečné ročníky již téměř odešly, tedy naši tátové, dědové, mámy a babky. Ti všichni by museli od rána do večera lomit rukama, kdyby viděli co za prasárny se tady dějí. Vše co vybudovali je pryč, rozkradeno a ti, kteří to provedli jsou ještě bráni jako hrdinové. To vše je takový morální úpadek, kterému není rovno. Přesně podobně to popisují dějepisci před koncem říše Římské. Moje řecká známá, se kterou jsem včera mluvil mi řekla, máma mně varovala, proboha nechtějte kapitalismus, nevíte co to je. A tu máš káčo, oni si ho vytleskali. Kdyby ale aspoň pochopili časem, ale většinou jsou stejně dutí jako dříve. Ne, lidi mají asi jenom na tuto žumpu. Nebudu to řešit. Nemá li problém řešení,

Pavel z Moravy
30. 9. 2023 17:25
Odpovědět  Pavel z Moravy

starosti nepomohou, jak říkají Tibeťané. Člověk nechce nadávat na svoji vlast, ale morálně jako národ jsme pravděpodobně úplně na chvostu peletonu. Tak jak se mne včera ta moje známá ptala, co se to s tímto národem stalo? Jak chceš odpovědět? Zatímco jsme spali, grázlové ho rozebrali a většině populace vymyli myšlení. Nic jiného mně nenapadá. Tak se opatruj a také ty tvoje mazlíčky.

Slovan
30. 9. 2023 11:47

Tady ještě něco pro zpestření od nás, policie klídek, místo toho aby ho seřezali až by se podělal a okamžitě deportovat. A co na to Rakouzko, že bude ještě óóuzko. K čemu nám taková policie, k čemu!!

“Český zmrdi!” hlásil ukrajinský řidič, kterého policisté zastavili se třemi promile – YouTube

Albi
30. 9. 2023 12:40

K tématu se docela hodí úvaha nad dnešní situacá Rostislava Iščenka – ukázka, že i víc než vážné téma lze podat vtioně, aniž by to vážnost situace snížilo.
https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2023/09/evropa-se-ve-vztahu-k-rusku-meni-v.html
“Dříve byl jen Kyjev poznamenán psaním „Rusko“ s malým počátečním písmenem, „přejmenováváním“ měst, která mu nepatřila, úmyslem pokřtít Rusko na Moskovii a dalšími podobnými autotréninky, měnícími mizernou realitu ve vítěznou virtualitu. Jakýsi kokain pro chudé
„Vznešení pánové“, kteří hájí „evropské hodnoty“, neustále zdůrazňovali (jak by se v takových případech mělo), že nebojují proti ruskému lidu, ale proti „zločinnému režimu“ za osvobození ruského lidu. Skutečnost, že již předtím dokázali osvobodit Ukrajince a některé další národy od svobody a bezpečnosti, majetku a vyhlídek, hospodářství a státnosti, když je v této fázi začali osvobozovat od samotného života, poněkud podkopala jejich pozice, ale tradičně s nechápavým obličejem přísahali, že to všechno jsou machinace místních oligarchů, se kterými si zkorumpovaní politici nevěděli rady, Západ prý vždy vedl lidi k blahobytu, i když mnoho nepřinesl. …. “

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pijack
30. 9. 2023 12:52
Odpovědět  Albi

Máme tady taky takového vznešeného zmrda Rusa – Mitrofanov mu říkají.

Albi
30. 9. 2023 13:32
Odpovědět  Pijack

Bude jich víc. Známé jméno se stejným názorem.(
(Wikipedie):
Jefim Fištejn (* 23. prosince 1946 Kyjev, Sovětský svaz) je v Česku žijící a česky píšící publicista, esejista a scenárista židovského původu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaris
30. 9. 2023 13:48
Odpovědět  Pijack

Mitrofanov neni Rus, ale zidak jak poleno a zaroven zaryty pomlouvac Ruska.

Slovan
30. 9. 2023 14:23
Odpovědět  Jaris

To se nám tuna po 89 urodilo chroch chroch 🐖🐖🐖🐖🐖🤦‍♂️

Jaris
1. 10. 2023 01:36
Odpovědět  Slovan

Rikam to porad, ze CR je v paratech zidu sakumprask! Podle toho to take vypada.

Oy Vey
1. 10. 2023 22:22
Odpovědět  Slovan

až tolik, že jich máte taky na export – např. Šimečka familie, Samson familie a j.

Ladislav 💤
30. 9. 2023 13:52

A ptám se, ví o těchto zvěrstvech ten hradní mamlas a jeho fašisté Spolu?
A odvysílá tyto zvěrstva i štvavá Gebl 24?

tupý hulvát
30. 9. 2023 14:09

Koukám,že rasistických prasat je všude naseto.Jedni nenávidí Rusy,druzí zase Židy,třetí “smradlavé”ukrouše………..

Jaris
1. 10. 2023 01:47
Odpovědět  tupý hulvát

To neni nenavist, ale obrana pred cizim etnikem, ktere kdyz zapusti koreny, zacne utiskovat domaci, roztahovat se, zadat o sva prava a delat bordel.

Oy Vey
1. 10. 2023 22:23
Odpovědět  tupý hulvát

ty jsi určitě nebyl premiantem třídy, že ano?!

ANTIUKRAJINEC
30. 9. 2023 18:02

No ono z vyprávění pamětníků(nejen svých prarodičů,ale i jiných-a že jich v té době ještě bylo!!!)vím,že ti naši “spoluobčané” židovskýho původu byli takový kurvy,že jim nebylo rovno-když mě vyprávěli jejich chování nejen k našim lidem,ale i k němcům a vlastně všem ostatním,nestačil jsem se divit..A když pak vyprávěli,jak židáci táhli do transportů a do lágrů,tak věru nebyl nikdo,kdo by je za předchozí křivdy litoval!!!Já se nechci zastávat nějakých masakrů(tím nemám na mysli jen ukrajinu,ale třeba i pobaltí s jejich komandy židobijců),ale oni asi věděli proč je dělají,když jim stálo za to vraždit i malý děcka nebo starý lidi-a tvrzení,že přišli germáni a propagandou jim všem vymleli hlavy u mě neobstojí-něco takovýho člověk udělá jedině po předchozí velice negativní zkušenosti s tímto etnikem!!!

Karel
30. 9. 2023 18:07

I židi na to zapomněli a podporují židonacistu zelenského a jeho svoloč. To jsou paradoxy.

Karel
30. 9. 2023 18:10

Atyto nacisty oslavují v Kanadě jako hrdiny. Hanba Kanadě.

Albi
30. 9. 2023 21:01

Nevěřím svým očím. Na Seznamu tentýž článek!
Samozřejmě ke konci nutná “úlitba bohům” ve formě kopnut do Putina, ale přesto!
Že by konečně ledy přece jen začínaly dostávat trhlinky?

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-rvali-hruzou-branili-se-marne-za-kyjevem-naciste-zmasakrovali-30-tisic-zidu-237547#

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank
30. 9. 2023 21:51

A zelený židák tleská vestoje náckovi.