“Dokázali jsme to, co se nepodařilo SSSR.” Spuštění věčného jaderného reaktoru v Rusku

Na konci září byl čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny poprvé uveden na 100% výkon. Je v něm umístěn reaktor BN-800, který bude nyní využívat inovativní palivo MOX.

Podle Rosatomu “jde o důležitý krok při budování dvousložkové jaderné energetiky s uzavřením jaderného palivového cyklu”. Obrazně řečeno, Rusko se ocitlo na pokraji vytvoření věčného jaderného reaktoru.

Reaktor BN-800. / Pavel Lisicyn / RIA Novosti

Jedná se o přelomovou událost pro domácí i světový energetický průmysl. Aif.ru vysvětluje proč.

Reaktor se stane “perpetuum mobile”.

Jsme zvyklí a považujeme za samozřejmé, že odpad vzniklý při výrobě nebo spotřebě se v co největší míře recykluje, aby se v té či oné podobě vrátil zpět do našeho života. Recyklace snižuje množství použitých přírodních zdrojů a také snižuje emise skleníkových plynů, což je obojí prospěšné pro životní prostředí.

Recyklovat však lze nejen sklo, papír, plast nebo hliník, ale také jaderné palivo. Přechod na uzavřený jaderný palivový cyklus je strategickým směrem rozvoje jaderného průmyslu a v naší zemi je jeho vlajkovou lodí Bělojarská jaderná elektrárna, která se nachází ve Sverdlovské oblasti. Má čtyři energetické bloky, z nichž dva pracují na rychlých neutronech, což umožňuje přeměnit vyhořelé jaderné palivo na nové palivo pro elektrárnu a vytvořit tak uzavřený cyklus jeho využití. V budoucnu bude možné poskytovat jadernou energii po tisíce let, takže bude bezodpadová, a rychlé reaktory pak budou jakési věčné motory dodávající spotřebitelům elektrickou energii za babku.

“Dříve se do reaktorů vkládalo klasické uranové palivo,” vysvětluje podstatu technologie Alexander Uvarov, vedoucí centra Atominfo a šéfredaktor portálu Atominfo. – Uran má dva izotopy, ale pouze jeden z nich je palivem – uran-235. Jeho obsah v přírodním uranu je velmi nízký – 0,7 %. Pokud tedy používáme jako palivo přírodní uran, spotřebujeme ho méně než 1 %. Zbytek jde do odpadu a nakonec vzniká plutonium, umělý palivový prvek, který je štěpným materiálem. Dříve se posílal buď do skladu, nebo do armády.

Nyní se však toto plutonium vrátilo zpět do reaktoru, čímž se poprvé dosáhlo jeho nominální kapacity. Tento druh jaderného paliva se nazývá MOX palivo. A to je první krok k uzavření palivového cyklu. Až toto plutonium dojde, část se spálí, čímž získáme energii, a druhá část se přepracuje a použije na výrobu nového paliva, které se do reaktoru vloží znovu, potřetí!

Rychlý reaktor se v podstatě stane “perpetuum mobile”. Bude to stroj na zpracování veškerého surového uranu, který vytěžíme ze země. Vše se využije k výrobě elektřiny. Jaký bude konečný výsledek? Díky této technologii zvýšíme surovinovou základnu ruské jaderné energetiky stokrát. Jen si to představte: když se dříve říkalo, že máme uranu dost na 100 let, a teď nám vystačí na 10 tisíc let! Nebo budeme moci zvýšit počet jaderných elektráren stokrát”.

Přiznejme si, že Rusko není průkopníkem této technologie. Je však první, kdo se rozhodl přivést ji k rozumu a uspěl.

Pokud se podíváme na světové zkušenosti, první reaktor s palivem MOX postavili Francouzi. Bylo to v 70. letech. Kvůli několika incidentům (náhlý pokles reaktivity) však byl zastaven, znovu spuštěn, poté opět zastaven a nakonec v únoru 2010 odstaven, aniž by dosáhl plného výkonu.

Američané se o vývoj této technologie také pokoušeli, ale v roce 2018 od něj z řady důvodů upustili. Ani ve Velké Británii a Japonsku neměly na rychlé reaktory štěstí. Jedinými konkurenty v této oblasti jsou pro nás nyní Číňané, kteří mimochodem používají ruské palivo s obohaceným uranem: v roce 2011 spustili experimentální rychlý reaktor CEFR a nyní staví demonstrační blok, který by měl být uveden do provozu v příštích letech.

“I když jsme v používání této technologie neměli prvenství, nyní jsme v ní rozhodně světovou špičkou,” řekl sebevědomě Alexander Uvarov. – V současné době jsou v Rusku v provozu oba rychlé sodíkové reaktory. A skutečnost, že reaktor BN-800 s palivem MOX pracuje na 100 % výkonu, je mimořádnou událostí, je to vůbec poprvé.

Mimochodem, původně se předpokládalo, že takto by měla být provozována jaderná energetika, tedy bez odpadu. To se nestalo, protože po válce byly jiné úkoly – uspokojit potřeby armády. Potřebovali zaprvé bomby a zadruhé ponorky. Proto byly zavedeny další technologie, které se v jaderné energetice používají dodnes. Reaktory, které se nyní používají v jaderných elektrárnách, byly původně vytvořeny pro vojenské potřeby.

Na sklonku existence SSSR byl pokus vrátit se k technologii vícenásobného využití jaderného paliva, vytěžit ho, ale došlo k havárii v Černobylu a následně ke zhroucení země. Nyní jsme tedy udělali to, na co jsme v SSSR prostě neměli čas. A my jsme jen nezopakovali sovětské úspěchy, ale posunuli jsme se kupředu.”

“Udělali jsme další velký krok.”

Reaktor BN-800 v Bělojarsku byl od počátku navržen pro použití paliva MOX. Nakládalo se však postupně. V roce 2014 jsme začali s konvenčním uranem, v lednu 2021, po dalším přeložení, se podíl paliva MOX zvýšil na jednu třetinu a v lednu 2022 na dvě třetiny. Koncem června byla do reaktoru zavezena poslední třetina paliva a v září byl konečně spuštěn.

“Plné zavezení paliva MOX ukazuje, že byl učiněn další velký krok směrem k uzavřenému jadernému cyklu,” uvedl ředitel Bělojarské jaderné elektrárny Ivan Sidorov. – Použití paliva MOX umožní zvýšit palivovou základnu jaderné energetiky o desítky násobků. A co je nejdůležitější, reaktor BN-800 může po vhodném přepracování znovu použít ozářené jaderné palivo z jiných jaderných elektráren.

zdroj: https://aif.ru/society/science/sdelali_to_chto_ne_uspeli_v_sssr_v_rossii_zapushchen_vechnyy_yadernyy_reaktor

Vystavil MichalB 
https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2022/10/dokazali-jsme-to-co-se-nepodarilo-sssr.html

sdíletj na

4.5 8 hlasy
Ohodnotit příspěvek
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
19. 10. 2022 21:48

BRAVO !!!

Wojciechovsky
19. 10. 2022 22:04

Joooo,kdo umí,ten umí,kdo volí vlastizrádce, zůstane v Protektorátu Böhmen und Mähren a bude mrznout 😡

Milan ze Zahrady Čech
19. 10. 2022 23:25
Odpovědět  Wojciechovsky

Já to zachytil na ruswebech někdy minulý týden a později i na našich alterwebech (první byl M. Svatoš) a čekal jsem, kdy se to objeví v hovínkách a pod. a ani ťuk! V zahraničních jo, ale u nás ani smrad.Přitom je to zpráva, která by měla být uvedená palcovými titulky, protože to není o energii vystaráno na 10 000 let, ale na delší dobu, než je dosavadní existence lidstva! Trochu jsem se potom popídil, tak odtud ty rozumy.

Víš co to znamená? Jaké možnosti se tím lidstvu otevírají? Hm... Kamaráde, Tím definitivně končí hegemonie anglosionistů. S tou teď mají definitivně po pi-či. A když to teď vezme Rusko za správný konec - jakože vezme - tak ušákům během pár let nezůstane jediný spojenec, protože tahle technologie výroby energie je něco tak fantastického, že to v první chvíli většině lidí ani nedocvackne. Lepší už je pouze Teslova "volná energie".

Katz
20. 10. 2022 00:00

Kdo je M. Svatoš, respektive URL, prosím.

Milan ze Zahrady Čech
20. 10. 2022 02:07
Odpovědět  Katz

https://www.michalapetr.com/

Ale zmýlil jsem se. Nebyl první. Musel jsem to číst na nějakém jiném českém alterwebu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Spike
20. 10. 2022 23:31

Tím se vysvětluje, proč chce USA třetí světovou válku.

josef
19. 10. 2022 22:58

Jestli to chodí ŠACH MAT !!!

pavelpe
20. 10. 2022 00:52

Tak není pochyb, že co se jaderné energetiky týká, je dnes Rusko špičkou v oboru a jedinou zemí, která dokáže reaktory nejen dostavět, ale i desetiletí provozovat. Z tohoto důvodu je velmi pomýlené odstranit rosatom ze soutěže na dostavbu našich bloků. O kvalitě Arevy svědčí skutečnost, že polovina jaderných bloků ve Francii stojí z důvodu koroze. Westinghouse není schopen dostavět deset let dvě elektrárny v USA a když nám chtěli dodávat palivo, Temelín nebyl daleko od havárie. Rosatom má nyní zakázky na devět jaderných elektráren ve světě a další se dolaďují. Navíc staví asi 2,5x levněji než ostatní společnosti – s výjimkou Číny. Já chci jen věřit, že příští vláda bude vlastenecká a vybere spolehlivého kontraktora na dostavbu.

oldoo
20. 10. 2022 09:24
Odpovědět  pavelpe

Nesmysl,u nás je hotovo,nikdo ten bordel nezmění!

Helena
20. 10. 2022 03:29

Dobří Rusové!

[Trol-1] Veny231
20. 10. 2022 06:34

Koukám, že Rusko předčí v plánech SSSR. To jsem jsem se zase zasmál.

Wojciechovsky
20. 10. 2022 08:42
Odpovědět  [Trol-1] Veny231

Hlupák po častém smíchu poznán bývá….👎🤫

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
skeptik
20. 10. 2022 11:03
Odpovědět  [Trol-1] Veny231

Sere tě to, že Rusko předčí fašistický kolektivní Západ? To je dobře.

Frankie
20. 10. 2022 08:48

Rusové budou mít špičkové reaktory a my budeme budovatčekat na vítr a slunko se několika svetry na sobě. A kde jsou se svými technologiemi Američané Japonci či Frantíci? F35 či další nepotřebný vojenský šrot nám energie nevyrobí.

Aleš
20. 10. 2022 08:50

A my jedeme do jeskyně díky gangu SPOLU a EU.

oldoo
20. 10. 2022 09:43
Odpovědět  Aleš

Tady je to také plné jednoduchých řešení.Jakému gangu,zaprvé jsme si tu bandu zvolili,a kdo jako by náš přístup k Rusku mohl změnit?Babiš,který jezdí pro instrukce k CIA a s vytřeštěnýma očima bláboli o pat a mat ve Vrběticích?Třeba Šlachta,který jakmile začal Nečas jednat s Rusy o Temelínu,přepadl bez důkazů jeho vládu?Okamura,který se bojí říci o Rusech cokoli dobrého?
Třicet let tady přihlížíme a tleskáme pomluvám a agresivitě k Rusku,jsme součástí agresivních západních hajzlů a my něco uděláme jinak? Vdnešní atmosféře,když jsme v EU prakticky uvězněni jako otroci?Když ústavní soud manipuluje volby ve prospěch těch ksindlů?
Jsme na tom jako Ukrajinci,oni tak dlouho přihlíželi nacistmu,až se ho dnes sami bojí,my přihlížíme a tlaskáme americke svoloči až už není cesta zpět!

Wojciechovsky
20. 10. 2022 10:12
Odpovědět  oldoo

Bez komentáře 💯🎯👏👍🇨🇿

Spike
20. 10. 2022 23:51
Odpovědět  oldoo

/Okamura,který se bojí říci o Rusech cokoli dobrého?/

Já se musím Okamury zastat. Když někdo něco dobrého řekne o Rusech nebo Rusku, tak jde v české republice okamžitě do vězení. A že je to pravda, to se neřeší.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gales
20. 10. 2022 10:13

Musíme se co nejdříve odtrhnout od ruska.Přerušit s ním veškeré styky.Nedejbože aby se ta vymoženost dostala i k nám.Ideologicky by to zesměšnilo západ a to nelze připustit.Ideologicky přípustné je pouze nošení dvou západních svetrů.

Wojciechovsky
20. 10. 2022 10:40
Odpovědět  Gales

💯🎯🇷🇺👍👏🇨🇿

Veny232
20. 10. 2022 12:05

Teď si ale naběhli. Pokud by to mělo fungovat. Není to Perpetum mobile, to neexistuje. Ta energie se musí někde brát. (TÍM CHCI ŘÍCI ŽE TOHLE DÁVNO VÍM) . A pokud se někde bere, pak existuje i mnohem jednodušší způsob jak jí získat. Nejjednodušší a nejvýkonější jsou asi Teslovo věže. V podstatě k tomu jsou potřeba jen dvě hromady, jedna dřeva a druhá mědi. Funguje to jako houpačka. Zemi obepínají vlny statického napětí. Stačí tu vlnu rozhoupat. Tluče se do ní vysokým napětím o zvyšující se frekvenci, jako když rozhoupáváte houpačku nohama. Jakmile začne vlna kmitat přes hlavici věže, prostou indukcí se ve věži začne tvořit proud. Pro to musí být věže minimálně 3 , dvě nižší, a k tomu obrovské dřevěné kolo, osazené kovovými fragmenty, které v jedné fázi propojí hlavní věž s elektrárnou a vyšle uder, a hned v zápětí na to pootočením odpojí hlavní věž od elektrárny a připojí jí k vedlejším věžím, aby zpětný ráz nešel do Elektrárny jako Teslovy, ale aby se v podobě již proudu vyzářil do atmosféry. Takto fungovali i Pyramidy, pro to je vždy jedna hlavní a několik vedlejších, jsou propojoené pozdemní chodbou která byla obložená slídou a naplněná rtutí. Páč ta energie je obrovská a normální vodič nestačí. Samozřejmě asi nejjednodušší a nejrychlejší přechod na volnou energii, je prostá levitace kamene. Těch 1000tun Trility v Bal Becku netahali na provázku jako kačera, to dá přeci rozum ne? Nejde to. Existuje způsob jak u krystalů obrátit polaritu,tak že se od Země odpuzují.Stačí zvuk

Wojciechovsky
20. 10. 2022 12:25
Odpovědět  Veny232

Amisvině zlikvidovali Teslu a jeho věže šly k zemi.

Veny232
20. 10. 2022 15:50
Odpovědět  Wojciechovsky

Právě. V tu chvíli kdy Nikola už věděl jak to uvést do provozu. Shořelo to právě pro to že to fungovalo, a neměl tři věže. Nikola věděl že jsou jen dva kondenzátory,které tu energii poberou. Nebe a Země. On si vybral Zemi. A to byla chyba, protože Elektrárna je také uzeměná. Pro to dostala kopanec a shořela. Jsou potřeba ještě další dvě menší věže, které tu energii předají atmosféře, a funguje to bezdrátově potom. Zpětný ráz nesmí být veden do země, ale do Atmosféry. To je celé.

Spike
21. 10. 2022 00:21
Odpovědět  Veny232

Nevím, jestli to funguje takhle. Ale jisté je, že zbourání všeho, co Tesla postavil, americkou armádou, není normální. Navíc tím byl porušen dědický zákon, kdy se měli hledat dědicové po Nikola Teslovi a jim měly být předány všechny majetky. Americký stát se dopustil sprosté krádeže, následně zničení majetku, a samotný Nikola Tesla byl zavražděn americkými agenty.
To, co objevil, muselo být ohromující, ale nebudu spekulovat, co to bylo.
To, co objevil, se nemuselo líbit mimozemšťanům.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Spike
21. 10. 2022 00:07
Odpovědět  Veny232

Trochu scifi to bylo.
Nevylučuji volnou energii, ale pokud je volná energie, tak její získání bude zcela jistě technologicky složité. V praxi se tímpádem musíme smířit s primitivnějším a méně silným zdrojem energie. Dnes je to tedy uran, v minulosti, kdy jsme uran nedokázali využít, to byly fosilní zdroje, a ještě předtím to bylo dřevo. Samozřejmě na dřevu není možné získávat takové kvanta energie, protože by jinak byly brzy všechny lesy pryč, ale dobově vlastně nebylo co vyrábět, takže tolik energie nebylo ani třeba.
S pohledem do budoucna bude zcela jistě využívána jaderná fuze, to jest stejný zdroj energie, jako má Slunce. Tedy postavíme na Zemi své vlastní slunce, tedy pokud tady nějací lidé vůbec ještě budou. A vodík jako jaderné palivo převáděné na helium , tak to bude doopravdy věčný zdroj energie, protože vodíku jsou prakticky neomezené zdroje.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$