nezařazené

Die Welt: letecké společnosti zavedou povinné očkování proti koronaviru

Šéf ministerstva zdravotnictví Spolkové republiky Německo opakovaně uvedl, že v Německu nebude povinné očkování, ale může vzniknout nepřímo kvůli požadavkům leteckých společností předložit osvědčení o očkování, uvádí Die Welt. 

Zároveň však ne vše bude záviset na samotných leteckých společnostech:
nebudou mít na výběr, pokud řada zemí zavede jako předpoklad pro vstup osvědčení o očkování.

V Německu nebude povinné očkování, píše Die Welt: přinejmenším to vícekrát řekl šéf německého ministerstva zdravotnictví Jens Spann. Mnoho skeptiků se však domnívá, že povinná vakcína proti koronaviru bude zavedena nepřímo, a to z důvodu nutnosti předložit očkovací “průkaz” pro leteckou dopravu.

V tuto chvíli Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu zvažuje možnost zavedení zvláštního „očkovacího pasu pro cestování“,  píše deník. Navíc ne všechno je v rukou leteckých společností, píší v Die Welt:
některé země mohou zavést očkování jako podmínku vstupu, takže letecké společnosti nebudou mít jinou možnost. 

Koronavirus je nakažlivá infekce přenášená z člověka na člověka a pravděpodobnost infekce na palubě letadla, kde cestující sedí v uzavřeném prostoru vedle sebe, dramaticky stoupá, píše deník. Letecké společnosti proto chtějí hrát na jistotu: jakékoli propuknutí infekce na palubě letadla bude katastrofou pro celé odvětví. 

Největší německá letecká společnost Lufthansa však uvedla, že zatím neplánují zavedení povinného očkovacího certifikátu. 

Podle Světové banky letělo letadlem do roku 2018 alespoň 4,2 miliardy lidí, tedy více než polovina světové populace, alespoň jednou. Zároveň většina občanů létajících v letadlech není zahrnuta do rizikových skupin. 

Jak poznamenává Die Welt, pokud by letecké společnosti za takových podmínek zavedly povinné očkovací certifikáty, mohlo by to vést k vytvoření černého trhu s falešnými certifikáty. 

Podle Die Welt politici diskutují také o obecných pravidlech pro přijetí očkovacího listu. Taková pravidla prosazují zástupci gastronomického průmyslu a organizátoři akcí, protože umožní návrat do normálního života. V tomto případě však vyvstává ještě naléhavější otázka omezení práv. 

https://bit.ly/37JWxPb

sdílet na