Dětské uprchlíky z Řecka přijmeme! Učinit tak je ochotno 200 českých rodin

21. listopadu 2019   V republice jsou plné dvě stovky rodin, které jsou ochotné přijmout dětské uprchlíky z Řecka. Informovala o tom Iniciativa Češi pomáhají. Organizace proto vyzvala vládu, aby poskytnutí pomoci zprostředkovala. Řecko v září požádalo o to, aby Česko přijalo 40 dětí bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů.

„Rodin je nyní zhruba dvě stě. Některé už nevěří, že by se vše zrealizovalo (přijetí dětských uprchlíků, pozn. red.). Proběhlo setkání s některými rodinami. Přijely ze Zlína, z Ostravy. Jely do Prahy, aby se něco dozvěděly,“ uvedl zakladatel iniciativy Jaroslav Miko.

Řecko začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Šéf resortu Jan Hamáček (ČSSD) pak uvedl, že se Řecko jen snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků. Dodal, že v přesouvání sedmnáctiletých bez nároku na azyl po Evropě nevidí smysl. 

Minulý týden Atény vybídl, aby poskytly seznam konkrétních dětí, které by ČR mohla přijmout. Podotkl, že podobnou žádost zaslal do Řecka už před rokem, odpověď ale nedostal.

„Jsem přesvědčen, že problém, o kterém hovoříme, se rozhodně netýká syrských sirotků ve věku do deseti let. Typický nezletilý bez doprovodu na řecké straně je chlapec ve věku 15+, velmi pravděpodobně z Afghánistánu nebo z Pákistánu. U takových osob je případná integrace velmi komplikovaná,“ reagoval ve čtvrtek Hamáček. 

Dodal, že u pakistánských uprchlíků důvod k přijetí nevidí, protože EU má s Pákistánem uzavřenou readmisní dohodu o navracení. „Takže tam by měla řecká strana okamžitě reagovat a vrátit je zpátky do Pákistánu,“ uvedl Hamáček.

Miko řekl, že český ministr vnitra loni žádal pouze o seznam syrských dětí a řecká strana odmítla vybírat potřebné podle státní příslušnosti. „Opakuje se ta situace. Ministr znovu žádá o seznam syrských dětí. Řecká strana znovu zopakovala, že děti na základě národnosti separovat nelze,“ dodal Miko.

„Nebraňte solidaritě!“

Iniciativa Češi pomáhají spolu s Lékaři bez hranic, Organizací pro pomoc uprchlíkům a Amnesty International vyzvala vládu, aby projevení solidarity nebránila a vytvořila meziresortní skupinu, která by navrhla přesný postup přijetí dětských běženců bez doprovodu z Řecka.

Podle vedoucí jednoho z řeckých projektů Lékařů bez hranic Eirini Papanastasiou je v Řecku na 5 000 dětských uprchlíků bez doprovodu. V uprchlickém centru na ostrově Samos s kapacitou 650 míst pobývá 7 000 lidí, dětí bez doprovodu je tam 300. Vody a jídla je nedostatek, chybí hygienické zázemí. „Viděli jsme děti, které jsou v takovém stavu, že přestaly jíst, mluvit,“ popsala Papanastasiou. Méně než 13 let je 15 procentům dětí, ostatní jsou starší.

Na kabinet chtějí ve Sněmovně tlačit i opoziční politici. Podle nich je absurdní, že desetimilionová bohatá země s humanistickou tradicí za víc než rok pomoc neposkytla. „Kdybychom rozmístili 40 dětí po celé republice, pro Prahu by to byly čtyři děti, pro Liberec dvě. To je přece nic,“ řekl místopředseda STAN Jan Farský.

S návrhem přijmout 50 syrských sirotků z řeckých táborů přišla loni europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Premiér Andrej Babiš (ANO) tehdy uvedl, že Česko žádné migranty přijímat nebude a uprchlíkům je třeba pomáhat v jejich zemích. Zmínil plán vybudovat sirotčinec v Sýrii. Týdeník Respekt před nedávnem informoval o tom, že se záměr neuskuteční.

Podle Šojdrové řecká žádost je nabídkou k dobrovolné solidaritě. „Celou dobu jsme slyšeli, že ČR je pro dobrovolnou solidaritu. Teď, když ji můžeme projevit, si vybíráme, jestli jsou děti malé. Neumíme se chovat zodpovědně,“ uvedla Šojdrová. 

https://vod.idnes.cz/a/1911/01/VF191101_142839_flv_middle_pest.mp4

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/cesi-pomahaji-uprchlici.A191121_123831_domaci_linv


Odjinud :

Bletchley: Gang snědých mladíků brutálně napadl bílou dívku

Británie:

Video: Gang snědých mladíků brutálně napadl bílou dívku, která seděla na lavičce se svou kamarádkou (lesby?). Dívka nejdříve dostávala kopance a opakované údery pěstí do tváře. Pak ji útočníci strhli na zem, kde jí jeden dupal po hlavě a druhý ji nakopl do zad. Dívka zůstala bezvládně ležet.

Daily Mail oslovil Thames Valley policii a Jižní centrální ambulanci, aby se k útoku vyjádřily.

sdílet na

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
21. 11. 2019 17:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Ony nějaké děti snad utíkají z Řecka? Z demokratického státu z eurozóny, z členské země NATO? A japa to?

Editor
21. 11. 2019 22:33
Ohodnotit příspěvek :
     

By mě zajímalo kolik těm 200 rodinám nabídli. Když jsou tak soucitní, … v naší republice jsou stovky sirotků. Tak ať se nejdřív postarají o naše děti.
A jinak dětský sirotek je i ve věku 17 – 18 let, no ne? Do osmnácti let. Co to pořád mele ta Šojdrová, že si vybíráme, jestli jsou děti malé a tím se neumíme se chovat zodpovědně.
Zodpovědně se budeme chovat, když jim zabouchneme dveře před nosem. Slovensko z toho vycouvalo, Polsko je taky nechce, tak proč my bychom měli? Ať už jdou do háje, jenom hrají lidem na city, i ty záběry z Řecka, roztomilý malý děti ukazují. Je mi jich líto, ne že ne, ale to ještě neznamená, že se mi zatmí mozek. Podáš prst a schramstnou celou ruku. Uděláš jeden ústupek a už budeš ustupovat pořád.

Editor
22. 11. 2019 10:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Jinak pro uprchlíky, nebo snad “uprchlíky” nad 12 let bych navrhoval vybudování táborů nebo spíše komun, jak to krásně popsal Makarenko ve svých knihách, které napsal podle svých vlastních zkušeností. Vlajky na věžích a Začínáme žít. Umýt, nakrmit, dát jim postel a donutit je chodit do školy a makat!