Desítky zatčeny poté, co policie použila střelbu k rozehnání násilných ukrajinských fotbalových chuligánů (VIDEO)

Padesát čtyři podezřelých ukrajinských fotbalových chuligánů stanulo v Portugalsku u soudu poté, co policie uvedla, že na ně byly házeny kameny, lahve a světlice v divokých scénách před zápasem Ligy mistrů, jehož se účastnil Dynamo Kyjev.

K incidentu došlo před rozhodujícím utkáním Ligy mistrů pro Benficu, která ve středu ve skupině E hostila nejslabší Dynamo.

Výhra Benficy 2:0 přivedla tým Primeira Ligy do vyřazovací fáze s vítězem skupiny Bayernem Mnichov, který v Německu porazil Barcelonu 3:0 a odsoudil giganty Ligy k vyřazovacímu playoff Evropské ligy.

V hodinách před výkopem se však kyjevští fanoušci utkali se soupeřovými příznivci ve čtvrti Alto dos Moinhos portugalského hlavního města poblíž Estadio da Luz, což bylo podle úředníků předem domluvené setkání.

Zdá se, že záběry na sociálních sítích ukazovaly výbušnou scénu na potemnělé hlavní silnici, která byla nastavena do zvuků rozbíjejících se lahví a davů útočících na sebe, zatímco v pozadí byly vidět světlice.

Třináct lidí a jeden důstojník byli podle CNN Portugal zraněni , přičemž 54 osob – všichni věřili, že patří k věřícím Dynama – bylo údajně zatčeno, když se ve čtvrtek ráno objevila policie a nařídila předstoupit před soud. 

Lisabonská metropolitní policie potvrdila konfrontaci v prohlášení. “Podle toho, co bylo [již] ověřeno, existovalo chování, které naznačovalo, že setkání mezi různými skupinami bylo předem dohodnuto,”  uvedl úřad.

„Ze zadržených mělo 13 zranění vyžadující lékařské ošetření a byl tam i jeden policista, který nebyl vážně zraněn.

„Policisté byli v době zásahu terčem odhození několika kamenů, lahví a světlic, takže bylo nutné k zastavení střetů použít donucovací prostředky.

„Vzhledem k eskalaci střetů mezi příznivci a následné konfrontaci s policejní akcí bylo v zájmu zachování fyzické integrity policistů a třetích osob nutné vypálit 17 ran do vzduchu a přistoupit k zatčení hlavního [ podezřelí].”

Není to poprvé, co se kyjevští fanoušci dostali na titulky ze špatných důvodů.

V roce 2018 údajně zaútočili na cestující příznivce Liverpoolu v baru, kteří byli v jejich městě na finále Ligy mistrů, a byli také vyfotografováni, jak sundali vlajku z jednoho zakrváceného fanouška s jejich obětí drženou hlavou dolů. 

V srpnu téhož roku byli také obviněni z napadení fanoušků Ajaxu při návštěvě ukrajinského hlavního města.

sdíletj na