Dav 7 lidí vypískal Orbána, píše opozice v Maďarsku

Dav 7 lidí vypískal Orbána, píše opozice v Maďarsku. Vlastně jinak…

Seznam.cz seznámil své čtenáře se zajímavou zprávou: naturalizovaný Polák Tomasz Peszynski + 7 de-
monstrantů vypískalo premiéra Orbána v České republice.

Obrovský dav Čechů protestuje… (Z Facebooku)

A co je na zprávě zajímavé?

Že těch 7 demonstrantů s Peszynskim opozice v Maďarsku nahradila nadpisem: 

Orbán byl v Praze vypískán, z čehož udělal Seznam.cz, vlastně hvězdný redaktor od Slonkové:

Češi v Praze vypískali Orbána, všímají si maďarská média

Pískot na Orbána před operou

„Ano Evropě, ne nacionalismu,” stálo na jednom z transparentů, který v neděli „vítal” v Praze maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten se společně se svou dcerou zúčastnil slavnostního znovuotevření zrekonst-
ruované budovy Státní opery. Protest proti autoritářské Orbánově politice uspořádaly organizace Pulse of Europe, Kaputin a Rebelové.

NOVINKY napsaly: Video z Prahy umístil na sociální síti také Orbán, ale pískot zde překryla operní hudba. Deník Népszava v této souvislosti upozornil, že na oficiálních záběrech jsou vidět usmívající se Babiš a Orbán. Prý se o tom obrovském davu (viz úvodní foto) Orbán ani nezmínil.

A kdyby byla v Maďarsku demokracie, musel by to přece všem říct…

Orbánt kifütyülték Prágában

Olyan történt a hétvégén Prágában, amire Magyarországon aligha találni friss példát: Orbán Viktor miniszterelnök látó- és hallótávolságán belül tüntetők voltak. Meg is ragadták az alkalmat: mint az Euronews írja, “igen Európára és nem a nacionalizmusra” feliratú molinóval várták a kormányfőt,
illetve a felvételen is jól hallható, éktelen fütyüléssel és fujjolással.

Navíc fór je v tom, že vyjmenovaných skupin bylo skoro víc než demonstrantů. Ale maďarská opozice jako naše je také (ne)prolhaná a (ne)fejkňůsová.

7 šašků v čele s polopolákem Tomaszem Peszynskim je Praha a dle Seznamu.cz jsou to dokonce všichni Češi. No nekupte to…

 Jak je to s dezinformacemi a který web je dezinformační nechť si čtenář odpoví sám. 

I Jakub Janda, … tanečník…

https://bit.ly/2QyDikf

Aktivisté ze skupiny Puls Evropy přivítali maďarského premiéra Viktora Orbána v centru Prahy pískotem a bučením. Orbán byl nejvýše postavený zahraniční host, který v neděli dorazil na slavnostní znovuotevření Stání opery. Podle europoslance ODS Jana Zahradila předvedli, jak se chová lůza.

V neděli se konalo operní gala, a to přesně v den 132. výročí otevření Nového německého divadla, které dnes známe jako Státní operu. Ta tři roky po rekonstrukci opět otevřela brány a představení se zúčastnila řada kulturních osobností a politiků, včetně premiéra Andreje Babiše.

Jako čestný host dorazil i maďarský premiér Viktor Orbán. Před budovou opery na něj však čekala skupina zhruba 30 aktivistů, kteří jej uvítali pískotem a skandováním hesel. Podle aktivistů je Orbán fašistickým diktátorem a tímto způsobem vyjádřili protest proti jeho přítomnosti.

„Dne 5. 1. 2020 uskutečnily organizace Pulse of Europe, Kaputin a Rebelové společnou akci u příležitosti pozvání Viktora Orbána na otevření Státní opery v Praze. Protestovali jsme proti faktu, že na tuto akci dorazil zrovna maďarský fašistický diktátor, proti spojenectví Babiše a Orbána a stejně tak proti jejich politikám. Nelíbí se nám nacionalismus, autoritářství, odmítání liberalismu a podlézáni Putinovi a Číně,“ napsal na Facebook aktivista Pulsu Evropy Tomáš Peszynski.

Peszynski se dále pochlubil tím, že Orbán nikdy neměl takovou ostudu jako v Praze, což ilustroval reportáží kanálu Euronews.

https://www.facebook.com/hu.euronews/videos/481575359410096/

„Čínsko-vietnamský kolaborant nemůže urazit. Vaše bolševická hysterie je pro mě vyznamenáním. Děkuji,“ odpověděl mu aktivista.

Zahradil se na půdě Evropského parlamentu zapojil do iniciativ, které mají kontakty s komunistickými stranami a oficiálními osobnostmi Číny a Vietnamu. Za to u mnohých sklidil kritiku.

Europoslanec dále aktivistu obvinil z toho, že nerozumí politickému kontextu a vyjádřil naději, že Orbánova strana Fidesz v Evropském parlamentu přestoupí do Strany evropských konzervativců a reformistů, kterou vede Zahradil. Po ostré výměně názorů eurposlance Peszynski na Facebooku zablokoval.

Spolek Pulse of Europe – Czech Republic (Puls Evropy) vznikl na jaře roku 2017 v reakci na růst populismu a nacionalismu v Evropě. Na svých stránkách spolek píše, že podporuje projekt sjednocené Evropy a liberální demokracie. Obdobná skupina vznikla v řadě dalších členských zemí EU.

Znovuotevření Státní opery

Kromě Babiše a Orbána se nedělního otevření opery zúčastnili také předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), členové vlády, primátor Zdeněk Hřib, kardinál Dominik Duka nebo šéf odborů Josef Středula. Pozvání odmítli premiéři Slovenska a Polska, Peter Pellegrini a Mateusz Morawiecki, či německá kancléřka Angela Merkelová.

Rekonstrukce budovy Státní opery trvala téměř tři roky a stála 1,3 miliardy korun. Režie zahajovacího gala nazvaného Státní opera v proměnách času (1888-2018) se ujala Alice Nellis. Dále byla režie v rukou Keitha Warnera a jako dirigent vystoupil hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens.

Koncert začal předehrou opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští. Toto dílo zde bylo poprvé uvedeno právě v roce 1888. Hosté si mohli poslechnout i díla Wolfganga Amadea Mozarta, Leoše Janáčka, Richarda Strausse, Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů nebo Ludwiga van Beethovena.

Na scéně zazářili i významní sólisté Opery Národního divadla a Státní opery a další hosté, například Pavel Černoch, Eva Urbanová, Kateřina Kněžíková či norská sopranistka Lise Davidsenová.

sdílet na