nezařazené

Das Erste: falešné očkovací pasy jsou v Německu horkým zbožím

Podle německé televizní stanice Das Erste se falešné potvrzení o očkování proti koronaviru nebo očkovací pasy staly pravděpodobně nejoblíbenějším padělaným výrobkem v Německu. 

Na pozadí uvolnění očekává policie nárůst poptávky po příslušných dokumentech, které není obtížné vytvořit, ale také je lze získat prostřednictvím sociálních sítí.

Osvědčení o očkování proti koronaviru nebo plnohodnotný očkovací pas – oba jsou podle odborníků snadno vytvořitelné. V Německu se to stává docela často. Jak poznamenal německý televizní kanál Das Erste, zatím neexistují žádné statistiky, ale obecně existuje tendence zvyšování počtu podvodných očkovacích osvědčení.

V Německu se již vynořilo mnoho falešných očkovacích pasů. 

Kriminální policie dosud neposkytla oficiální statistiky o počtu incidentů v této oblasti. Říká se, že Bavorsko zaregistrovalo „malý dvouciferný počet“.

Podle mluvčího německé kriminální policie, „ve srovnání s jinými trestnými přestupky co se identity a dokumentů týkáv případě padělaných očkovacích průkazů, zatím mluvíme o relativně malém jevu.“ 

Zároveň zdůraznil: „Nárůst poptávky a tím i nabídky v oblasti falešných očkovacích osvědčení je však pravděpodobně způsoben legislativním uvolněním pro očkované.“

Očkovací pasy jsou nyní „pravděpodobně nejžhavější padělanou komoditou,“ uvedlo státní zastupitelství v Mnichově. Falešné očkovací pasy lze nyní bez problémů zakoupit na internetových zdrojích, jako je třeba Telegram. V tomto ohledu bavorská kriminální policie uvedla, že „v současnosti známé ceny falešných očkovacích pasů o očkováním proti COVID- 19 se pohybují od velkých dvouciferných až po malé trojciferné částky za kus“.

U hromadných nákupů se někdy nabízejí speciální ceny. Prodejci poskytují falešné očkovací pasy přes internet.

Psycholožka Pia Lamberti v rozhovoru s německými novináři uvedla o falešných očkovacích certifikátech toto: pokud se nejprve padělané očkovací pasy prodávaly přes darknet, nyní se v tomto smyslu jasně aktivovaly příslušné skupiny a kanály v Telegramu. Takže pouze v jedné skupině, v které bylo nabídnuto zakoupení osvědčení o očkování, se počet uživatelů za dva týdny zvýšil šestkrát. Jedna z největších skupin tohoto druhu má v současné době přes 8 tisíc uživatelů.

Podle mluvčího německého státního zastupitelství je velmi snadné vytvořit očkovací pas nebo samostatný očkovací list.  Prázdné očkovací pasy lze objednat legálně online a online lze snadno získat také lékařské potvrzení.

Padělání sériových čísel také není velkou překážkou: „Sériová čísla vakcíny, která by měla být obsažena v záznamu o očkování proti koronaviru, padělatelé přeberou z nesčetných fotografií očkovacích pasů na sociálních sítích, které tam zveřejňují lidé, co právě prošli očkováním.“

https://bit.ly/3vY18bgsdíletj na