nezařazené

Daň ze spojenectví

Zakázka na dostavbu Dukovan není jen další velkou zakázkou. Je to záležitost naprosto výjimečná nejen svým objemem, ale především tím, že předpokládaný americký dodavatel je politicky mocnější než česká vláda.
To nám opět demonstroval v posledních dnech.

Je si toho vědom a bude se podle toho chovat.

Mnozí upozorňují, že Westingouse nejspíš není schopen zakázku realizovat.

Jenže ono to může být úplně jinak. Ono to může být tak, že ve Westinghousu dobře vědí, že to nezvládnou, a že vůbec nemají v úmyslu cokoliv budovat.

Pro Českou republiku to může znamenat vstup do projektu, kde bude každý rok docházet ke změnám.

Každý rok dojde k navýšení ceny. Každý rok se bude platit. Dodavatel bude vyvíjet nějakou činnost, ale konec bude v nedohlednu. Pokaždé se najde nějaká objektivní příčina, proč to nejde jinak. A pokaždé se najde nějaká konzultační firma, která to “nestranně” posoudí a doporučí, aby česká strana platila víc a víc.

Nové bloky nebudou nikdy uvedeny do provozu a každý rok budeme platit – řekněme – dvojnásobek rozpočtu ministerstva školství.

Česká strana se neodváží dělat problémy a bude platit a platit a platit.

A kdyby se náhodou přece jen osmělila, nebude se záležitost řešit před českými soudy, ale před nějakou rozhodčí komisí někde v cizině, kde si to Westingouse bez problémů ošéfuje.

Spíše než stavbu tedy můžeme čekat ekonomický hnisající vřed, který se nikdy nezačne hojit.

Nové bloky nebudou nikdy uvedeny do provozu a každý rok budeme platit – řekněme – dvojnásobek rozpočtu ministerstva školství. Westinghouse se nikdy nevzdá pravidelného snadného příjmu, a česká strana se neodváží přiznat, že veškeré dosavadní náklady byly vyhozeny z okna.

Můžeme tomu říkat výjimečná státní zakázka, ale výstižnější by bylo „daň ze spojenectví.“

Petr Hampl
https://bit.ly/3tDi3yz

sdíletj na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
21. 4. 2021 11:00

jo… a z čeho budou platit naši papaláši ? Ze svého ? ha-ha-ha…. zase to zacvakne obyčejný občan….

Pavla
21. 4. 2021 11:23

Poněkud pesimistické. Dobře 2. kolo se nepovedlo. Je třeba to trochu pozdržet a pak udělat 3. kolo opět se všemi. 1. kolo zablokoval Nečas a stálo ho to hodně, dodnes ho tahaji po soudech, za to, že tu prasárnu nepodepsal. Předpokládám, že v zájmu globalistů není vyšťavovat Prahu Spojenými státy.
A ano, v kontraktu s američany nejde o to postavit elektrárnu, ale stavět elektrárnu, z pohledu jaderné bezpečnosti ve spolupráci s nimi je to přece jen jistější 😉
Jejich údajná specializace na malé reaktory další generace je pro nás “out of scope”.