Daily Express tvrdí: Ruské nákupy zlata “ohrožují světový mír“!

V prvním čtvrtletí roku 2019 dosáhly ruské zlaté rezervy rekordní úrovně za posledních šest let, což je špatný signál pro světový mír, napsal Daily Express.

Článek však obsahuje značně protiřečící si tvrzení a podobá se spíše silně zmatenému propagandistickému výkřiku.

Noviny přitom uvedly, Moskva se tímto způsobem snaží chránit své hospodářství před finanční krizí a zároveň snižovat svou závislost na dolaru.

Rusko dlouhodobě zvyšuje své zlaté rezervy, ale v prvním čtvrtletí roku 2019 dosáhlo rekordní úrovně za posledních šest let, uvedl Daily Express s odkazem na data z World Gold Council.
Od začátku roku do konce března Moskva zvýšila své zlaté rezervy o 145,5 tun. Adrian Ash, vědecký ředitel společnosti BullionVault, řekl, že Putinovy rozsáhlé nákupy zlata jsou špatným znamením pro světový mír.

„Velké nákupy zlata vládami nebo centrálními bankami jsou zřídka dobrým znamením pro světový mír a spolupráci,“ řekl.

Moskva akumuluje své zlaté a devizové rezervy souběžně s poklesem podílu investic do amerických dluhopisů a dedolarizací ekonomiky. Tímto způsobem se Rusko snaží chránit před potenciálním poklesem světové ekonomiky. Současně je zlato často považováno za nástroj schopný vyrovnat škody z poklesu hodnoty amerického dolaru.

Nicméně, jak poznamenal Daily Express, ačkoli Rusko se řadí na první místo na světě, pokud jde o nákupy zlata, je až na pátém místě ve zlatých a devizových rezervách. 

„Navzdory tomu, že od roku 2009 ruské zlaté rezervy dosáhly čtyřnásobku, stále tvoří méně než 20% celkových devizových rezerv,“ dodal Ash.

Neue Zürcher Zeitung: Svět hodil výzvu dominanci dolaru!

„Rusko již otřáslo světovým trhem se zlatem, protože v roce 2018 Moskva nakoupila téměř veškeré zlato vytěžené v zemi,“ dodal expert. „Podporuje cenu zlata a udržuje na trhu vážný prvek nové nabídky.“

Navíc, pokud Rusko bude i nadále kupovat zlato stejným tempem, může předběhnout Francii a Itálii a během roku vstoupit mezi první tří země s největšími zlatými rezervami. 

„Zlatým pravidlem je: kdo má zlato má i moc,“ řekl Ash.

„Ačkoli zlato již téměř 50 let oficiálně nehrálo žádnou roli ve finančním systému, skutečnost, že Spojené státy zůstávají největším držitelem tohoto kovu, není náhoda,“ dodal.

 „Aby se však mohla srovnávat s americkými rezervami, bude Moskva muset v průběhu příštích 20 let kupovat veškeré zlato vytěžené v zemi.“

„Zlato je obvykle vysoce oceňováno, když se ostatní aktiva projevují špatně. Tak, jako každá centrální banka, Rusko fyzicky hromadí zlato, protože poskytuje bezpečnost a snižuje riziko,“ konstatoval Ash.

„Kromě toho Moskva vidí ve zlatě nástroj, který omezuje moc Spojených států a s jeho pomocí snižuje svou závislost na dolaru.“ 

Po přečtení tohoto článku ale nastupují vážné otázky: 

  • Je opravdu nákup zlata Ruskem ohrožením světového míru?
  • Nebo je to americké zneužívání světové rezervní měny jako trestajícího nástroje vůči nepoddajným zemím?

Potvrzení, že se Rusko nyní nachází až na pátém místě mezi zeměmi s největšími zásobami zlata a možná
za 20 dožene USA je opravdu tak strašidelné pro „světový mír“, nebo spíše pro zneužívaný dolar?

Měla by tedy Moskva ukončit nákupy zlata a radostně přijmout, že se jeho ekonomika dostane kdykoliv – dle trestající vůle Washingtonu – do krize a přijmout se skloněnou hlavou dolar jako svoji měnu?
Má tedy zrušit svoji suverenitu?

A hlavní otázka – kdo nyní nejvíce svým zbrojním a válečným běsněním, ultimáty, sankcemi, tresty a obchodním protekcionismem ohrožuje světový mír?

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/daily-express-tvrdi-ruske-nakupy-zlata-ohrozuji-svetovy-mir/

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
23. 5. 2019 11:05
Ohodnotit příspěvek :
     

…Od začátku roku do konce března Moskva zvýšila své zlaté rezervy o 145,5 tun. Děljí dobře, všichni víme.