Čtyři němečtí vojáci v Litvě usvědčeni ze sexuálního obtěžování a antisemitismu

Německo odvolalo z Litvy čtyři vojáky Bundeswehru, kteří byli součástí vojenského kontingentu NATO Enhanced Forward Presence, píše dw.com. Stalo se tak po jejich účasti na večírku, na kterém, jak uvedlo německé ministerstvo obrany, „mohlo dojít k několika trestným činům“.

Na konci dubna uspořádali vojáci večírek v hotelu ve městě Rukla. Po nadměrném pití alkoholu začali účastníci večírku zpívat antisemitské písně.

Jeden z vojáků se také pokusil o orální sex se svým kolegou, který usnul z těžké intoxikace alkoholem. Výsledkem bylo, že jeden z účastníků o incidentu informoval úřady.

Zapojení těchto vojáků do sexuálního obtěžování a zpěvu antisemitských a radikálních pravicových písní je předmětem vyšetřování. K incidentu podle časopisu Der Spiegel došlo na konci dubna a počátkem června jej jeden z vojáků ohlásil svým nadřízeným. Několik vojáků je považováno za oběť, jeden z nich byl po konzultaci s vojenskými psychology poslán zpět do Německa.

Zástupce Spolkového sněmu Alexander Müller uvedl, že tyto „chyby nelze omlouvat“ a vyžadují „disciplinární vyšetřování“.  „Nesprávné chování jednotlivých vojáků“ by však podle jeho názoru „nemělo vrhat stín na celý kontingent“.

Mise NATO Enhanced Forward Presence je nasazena na základě rotace ve třech pobaltských zemích a v Polsku. Německu bylo svěřeno velení praporu v Litvě s 1 000 vojáky. Mezi nimi je asi 450 vojáků Bundeswehru. 

https://bit.ly/3xiLwiK
https://bit.ly/2TuQYk2

sdíletj na