Copak čipy. Na automobilky se řítí mnohem větší průšvih

24.10.2021 12:10

Automobilový průmysl čeká další rána. Už nyní automobilky bojují s nedostatkem čipů, čeká je však ještě větší problém – nedostatek hliníku. Novou hrozbu tento týden na summitu diskutovali premiér Andrej Babiš s odcházející kancléřkou Angelou Merkelovou, píše Echo24.cz.

Důvodem není samotný hliník, ale nedostatek hořčíku, který je třeba k výrobě upraveného hliníku používaného k výrobě aut. Surovina má chybět už od ledna. Za velkým problémem na obzoru stojí globální trhy a Čína, ta má na produkci hořčíku prakticky monopol. V rámci úsilí o snížení vlastní spotřeby energie Čína v poslední době drasticky produkci hořčíku snížila.

Původní zdroj ZDE

Odborníci na dodavatelské řetězce teď alarmují. „Již nyní slyšíme od prvních dodavatelů a subdodavatelů, že jejich zásoby hliníku se v současné době rychle zmenšují,“ říká Lars-Peter Häfele, odborník na suroviny v poradenské firmě Inverto, která se specializuje na dodavatelské řetězce. Od března se celosvětové zásoby hliníku snížily téměř na polovinu.

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že „výroba hořčíku v Číně je příliš nákladná kvůli vysokým cenám energie“, uvedl zdroj serveru Politico. Babiš řekl, že „automobilový sektor čelí katastrofě“. „Po krizi polovodičů teď máme krizi hořčíku,“ uvedl podle informací serveru Politico na summitu Evropské rady.

Vedle drastického nedostatku hliníku začínají rapidně chybět i další průmyslové kovy, například důležitá měď. Omezené zásoby mají na svědomí silné pohyby cen.
https://bit.ly/30YegCH

sdíletj na

5 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Drak
24. 10. 2021 19:55

A co čekali všichni tihle mudrlanti? Že budou Čínu urážet, sancionovat, vymýšlet nesmysly a provokace a Čína bude poslušně všechny ty debilní nápady , snášet? Co je to za blbce v čele EU,USA, senátu ČR, když si nedokáží dohlédnout ani za špičku svého nosu? Tihle lidé, kteří jsou momentálně u moci, by ,měli sedět všichni ve věznicích s nemožnosí propuštění.

Drak
24. 10. 2021 19:57

Smazali jste mi příspěvek, nechápu proč.

Editor
24. 10. 2021 20:54
Odpovědět  Drak

Nesmazali, asi nějaký šotek:)) Už by to mělo být v pořádku.

Sveta
24. 10. 2021 21:13

Zkracovat životnost výrobků? Kazítka? Toho se to týká.

krtek
24. 10. 2021 21:59

Napřed si USA a jiné západní země ve své hamižnosti “vykrmily” Čínu a myslely si, že Čína bude taková hloupá jako naši zrádcové a zloději co nám tu vládnou 30 let.

Michal47
25. 10. 2021 14:02
Odpovědět  krtek

A teď, když už je ČLR ve všech oblastech lidského života překonala, tak má ten dement ve Washingtonu z nich plné kalhoty. Jó, to musí být pro toho dementa opravdu k nesnesení; sračka už je k neudržení a on zapomněl, kde je v bílém domě WC?!????