nezařazené

Co je Hamas?

Co je Hamas? Jednoduchý průvodce ozbrojenou palestinskou skupinou

Odvážný sobotní útok skupiny na Izrael vyvolal krvavou bombardovací kampaň v pásmu Gazy.

Izrael a ozbrojená palestinská skupina Hamas jsou uvězněny v eskalujícím konfliktu, který si za více než jeden den vyžádal téměř 1000 mrtvých.

V sobotu zahájil Hamas bezprecedentní útok na Izrael, vyhodil do vzduchu části vysoce opevněného separačního plotu a vyslal bojovníky do izraelských komunit podél hranice Gazy.

Tento krok přiměl vládu premiéra Benjamina Netanjahua, aby varoval před „dlouhou a obtížnou válkou“. Izraelské tryskáče bombardují pásmo Gazy, srovnávají výškové budovy a civilní čtvrti.

Ale co je Hamas, skupina v centru toho všeho? Zde je to, co byste měli vědět:

Co je to skupina Hamas?

Hamas znamená Islámské hnutí odporu a v arabštině znamená „horlivost“.

Skupina politicky kontroluje pásmo Gazy, území o rozloze asi 365 km2 (141 km2), které je domovem více než dvou milionů lidí, ale blokováno Izraelem.

Hamás je v pásmu Gazy u moci od roku 2007 po krátké válce proti silám Fatahu loajálním prezidentu Mahmúdu Abbásovi, šéfovi Palestinské samosprávy a Organizace pro osvobození Palestiny (OOP).

Kdy vzniklo Hamás a jaký je jeho cíl?

Hnutí Hamas bylo založeno v Gaze v roce 1987 imámem šejkem Ahmedem Yasinem a jeho pobočníkem Abdulem Azizem al-Rantissim krátce po začátku první intifády, povstání proti izraelské okupaci palestinských území.

Hnutí začalo jako odnož Muslimského bratrstva v Egyptě a vytvořilo vojenské křídlo, brigády Izz al-Din al-Qassam, aby pokračovalo v ozbrojeném boji proti Izraeli s cílem osvobodit historickou Palestinu.

Palestinským obětem izraelské okupace nabídla také programy sociálního zabezpečení.

Jaké jsou zásady palestinské skupiny?

Na rozdíl od OOP Hamás neuznává státnost Izraele, ale přijímá palestinský stát na hranicích z roku 1967 .

“Nevzdáme se ani o píď palestinské domovské půdy bez ohledu na to, jaké jsou nedávné tlaky a bez ohledu na to, jak dlouho trvá okupace,” řekl v roce 2017 Khaled Meshaal, vůdce palestinské skupiny v exilu.

Hamas se násilně staví proti mírovým dohodám z Osla vyjednaným mezi Izraelem a OOP v polovině 90. let.

Formálně se zavázala k vytvoření palestinského státu ve svých vlastních hranicích. Tento cíl sleduje prostřednictvím útoků na izraelské vojáky, osadníky a civilisty jak na okupovaných palestinských územích, tak v Izraeli.

Skupina jako celek nebo v některých případech její vojenské křídlo je označeno jako „teroristická“ organizace Izraelem, Spojenými státy, Evropskou unií, Kanadou, Egyptem a Japonskem.

INTERAKTIVNÍ - Obležené pásmo Gazy-1696662300
(Al Jazeera)

Kdo jsou jeho spojenci a podporovatelé?

Hamas je součástí regionální aliance, která zahrnuje také Írán, Sýrii a skupinu Hizballáh v Libanonu, která je proti politice USA vůči Blízkému východu a Izraeli.

Hamas a Islámský džihád , druhá největší ozbrojená skupina v regionu, jsou často sjednoceny proti Izraeli a jsou nejdůležitějšími členy společné operační skupiny která koordinuje vojenskou činnost mezi různými ozbrojenými skupinami v Gaze.

Vztah mezi těmito dvěma skupinami byl napjatý, když Hamás vyvíjel tlak na Islámský džihád, aby zastavil útoky proti Izraeli.

Co vedlo k sobotnímu útoku na Izrael?

Mluvčí Hamasu Khaled Qadomi řekl Al-Džazíře, že skupina provedla svou vojenskou operaci v reakci na zvěrstva, kterým Palestinci čelili po desetiletí.

„Chceme, aby mezinárodní společenství zastavilo zvěrstva v Gaze proti Palestincům, našim svatým místům, jako je Al-Aksá [mešita]. Všechny tyto věci jsou důvodem k zahájení této bitvy,“ řekl.

Hamás také vyzval další skupiny, aby se zapojily do boje s tím, že sobotní útoky byly jen začátkem.

Zaměřuje se Hamas na civilisty?

Usáma Hamdan, hlavní mluvčí Hamasu, řekl Al-Džazíře, že skupina neútočí na civilisty, i když vlastní videa skupiny ukazují, že její bojovníci berou jako rukojmí starší Izraelce během sobotních bojů.

Skupiny na ochranu lidských práv jako Amnesty International také poukázaly na to, že izraelští civilisté byli zabiti Hamasem.

Hamdan ale trval na tom, že skupina útočila pouze na osadníky žijící v nelegálních osadách, které označil za legitimní cíle.

“Musíte rozlišovat mezi osadníky a civilisty.” Osadníci zaútočili na Palestince,“ řekl Hamdan.

Na otázku, zda jsou civilisté v jižním Izraeli také považováni za osadníky, Hamdan odpověděl: “Každý ví, že tam jsou osady.”

„Necílíme na civilisty záměrně. Prohlásili jsme, že osadníci jsou součástí okupace a součástí ozbrojených izraelských sil. Nejsou to civilisté,“ dodal.

Jak byla skupina schopna provést útok?

Hamás uvedl, že jeho bojovníci zajali v enklávě několik Izraelců a zveřejnili videa bojovníků vláčejících zkrvavené vojáky. Podle ní byli mezi zajatci vysocí izraelští vojenští důstojníci.

Videa nemohla být okamžitě ověřena, ale odpovídala geografickým rysům oblasti. Obavy, že Izraelci byli uneseni, vyvolaly vzpomínky na zajetí vojáka Gilada Šalita v roce 2006, kterého bojovníci napojení na Hamás zajali při přeshraničním náletu. Hamas držel Šalita pět let, dokud nebyl vyměněn za více než 1000 palestinských vězňů zadržovaných Izraelem.

Hamas také vyslal do Izraele padákové kluzáky, uvedla izraelská armáda. Útok připomínal slavný útok z konce 80. let, kdy palestinští bojovníci přešli z Libanonu do severního Izraele na rogalech a zabili šest izraelských vojáků.
http://6b.cz/t8B4

sdíletj na

28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Veny232
9. 10. 2023 21:25

Co je Hamas?Pobočka Mosadu…

Putinovec
10. 10. 2023 07:16
Odpovědět  Veny232

Ano a i Mosad má svého Majitele , který jej využívá dle potřeby .

Milan ze Zahrady Čech
9. 10. 2023 22:45

Povrchní.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaris
10. 10. 2023 00:10

Zidi v Izraeli se vuci Palestincum vzdycky chovali jako prasata a nasilnici, kteri vytlacuji postupne Palestince z jejich domovu buldozery. Je jiste zajimave, ze prvni teroriste, kteri se na frekventovanych mistech vyhazovali do povetri byli zide! Historicky toto uzemi patrilo kdysi davno Kanaancum, kteri byli zidy vyvrazdeni. Poprve byli zidi z mista odvleceni do Babylonu za krale Nabuchodonozora cca r.600 BC. Podruhe byli smeteni a rozpraseni Rimem r.70 AD, tak jak jim to v proroctvi rekl Jezis Kristus (Matous 23:37-39) Do tretice vseho spatneho se zidi rozhodli, ze si postavi novy Izrael nasilim. Zpusobem jakym to provadeli jednomu beha mraz po zadech. A svet mlcel. Teroristicky Izrael dodnes nebyl volan k zodpovednosti za neprestavitelne nasili, uloupene uzemi a genocidu Palestincu.

orinoko
10. 10. 2023 06:31
Odpovědět  Jaris

Ben Gurion to rekl na plnou moulu: Půjdeme proti nim s plnou brutalitou.

Jaris
10. 10. 2023 07:27
Odpovědět  orinoko

To je presne ten samy duvod, proc byly v minulosti na zidy poradany pogromy, kdyz cise pretekla.

orinoko
10. 10. 2023 06:39
Odpovědět  Jaris

Ben Gurion doslova;
” Proč by měli Arabové uzavírat mír? Kdybych byl arabským vůdcem, nikdy bych smlouvu s Izraelem nepodepsal. To je normální; vzali jsme jim jejich zemi. Je pravda, že nám ji Bůh slíbil, ale jak by je to mohlo zajímat? Náš Bůh není jejich. Pocházíme z Izraele, to je pravda, ale to bylo před dvěma tisíci lety, jak se jich to týká? Byl tu antisemitismus, nacisté, Hitler, Osvětim, ale byla to jejich vina? Nevidí než jednu věc: přišli jsme a ukradli jim jejich zemi. Jak by to mohli přijmout?[31″

Jaris
10. 10. 2023 07:36
Odpovědět  orinoko

Zidi opet lzou, ze jsou Bohem vyvolenym narodem. Kdyby tomu tak bylo. Meli by jeho ochranu a Izrael by se tesil prosperite a miru. Nic z toho se nekona, i kdyby postavili jeste dalsi tri chramy a obetovali tisic cervenych jalovic. Izrael je navzdy proklet. (Jeremias 23:39, 40)

Putinovec
10. 10. 2023 07:15
Odpovědět  Jaris

Židi se rozhodli .
Představte si , že se Češi rozhodnou k tomu , že přestanou platit výpalné , směrem na fašistický západ .
Představte si , že se indiáni v Severní Americe rozhodnou k tomu , že ve své domovině nechtějí žádné okupanty .
A co se stane ? Vůbec nic , nikoho to nebude zajímat .
Podívejte se zpětně na to , kdo se plně zasadil , které státy , v roli užitečného idiota , o na sílu vybudovaní Izraele , v oblasti , kde je plno muslimů .
Od samého počátku se jedná o konfliktní uspořádání .
Takže neplatí , že židé se rozhodli . Rozhodl to jejich Majitel , protože tak má hodně myšek pohromadě a může kdykoliv spustit plán na likvidaci nepotřebného nástroje . Rukama těch , kteří nechápou směřování řídících procesů Globální politiky a kteří jsou kdykoliv na pokyn připraveni skákat . Právě proto je přikládáno dlouhodobě pod kotel .
A takhle lze pod kotel přikládat kdekoliv a komukoliv . Je to stejná ideologická agenda , jako např. covid teror .

Jaris
10. 10. 2023 07:42
Odpovědět  Putinovec

‘Takze neplati, ze zide se rozhodli. Rozhodl to jejich majitel…’ Prave naopak! Jsou to zide, kteri dnes ovladaji svetove deni, politiku, kulturu, vzdelani, soudy a prava, finance, pharmaceuticky prumysl atd.
Nemaji zadneho majitele, protoze jsou sami majiteli dnesniho zapadniho sveta.

Putinovec
10. 10. 2023 08:22
Odpovědět  Jaris

A tím majitelem , s malým m , jsou všichni židé a všechny židovky , nebo je to skupina , která se už po 3 tisíciletí ukrývá za židovským národem , coby jeho pasáci .
To co hlásáte , plně odpovídá ideologické propagandě Třetí říše . I tam byl rozjetý ideologický program , kde byl vybrán nepřítel , kterého je potřeba nenávidět . Konec konců , on tento fašismus a jeho podstatu , popsal velice dobře “žid” Karel Čapek .
Podívejte se na tu závěrečnou scénu , ve filmu Bílá nemoc , kde dav nadšených nenáviditelů , rozšlapal doktora Galéna .
Podívejte se na scény z Ukrajinského majdanu , kde dav skandoval , kdo neskáče ……
A copak si vyskákal Ukrajinec , copak si vyskákal dav v Bílé nemoci , co si vyskákal Německý občan , když si každý z nich zvolil formu fašismu .
Když se nad tím zamyslíte , tak se bedlivě podívejte , zda tam neskáčete i Vy .
Přesně takové skákače potřebuje každý fašistický režim . Bez skákačů – malých lidiček , jak je pojmenoval “žid” Karel Čapek , by fašismus nemohl existovat .
Každý , kdo vědomě , či ve své hlouposti podporuje fašismus , je spoluviníkem jeho hrůz .

Janaz
10. 10. 2023 08:37
Odpovědět  Putinovec

Veľmi dobre si to napísal, Jaris sa dlho vyskytovala na aeronete, ktorý sa zvrhol na primitívny protižidovsky web, nielen antisionisticky.

Jaris
10. 10. 2023 12:22
Odpovědět  Putinovec

Tak tedy prozradte, kdo jsou ti pasaci zneuzitych chudacku zidu? Horim zvedavosti. Jsou to mimozemstani nebo vetev mezinarodnich zidu nebo dokonce Eskymaci? Tak ven s tim, kdo vlastne ty zidy 3000let pase. 😀

Jaris
10. 10. 2023 12:36
Odpovědět  Putinovec

Karel Capek nebyl zid. Byl pronasledovan Nemci za svuj odboj proti rozrustajicimu se fasismu. Nekde jsem cetla, ze byl zednarem, coz je zrejme z jeho ‘prorockych’ del. Ne vsichni zednari byli spatni. Napriklad W.A.Mozart byl take zednar, ktery poukazal na zednarske ritualy v opere Kouzelna fletna.

Putinovec
10. 10. 2023 13:59
Odpovědět  Jaris

Musím říct , že mě opravdu překvapujete . Vy , která vidíte židovství naprosto všude , napíšete , že Karel Čapek žid nebyl . Patřil do skupiny židovských uměleckých bohémů a zřejmě by Vás překvapilo , kdo všechno do té skupiny patřil .
Možná by Vás překvapilo i to , že v řadách wehrmachtu i v oddílech SS , bojovala značné množství židů . Nemluvě o špičkách Třetí říše . Konec konců právě u Bandery a Zelenského , můžete vidět dvojí ideologickou tvář .
Takže oproti Vaším neúnavně podsouvaným teoriím o kolektivní vině židovstva , zde můžete vidět , že není žid , jako žid .
Ono mimo jiné to rozdělení , tak jako u všech lidí , je i z hlediska morálky . To , že se Vám určité postavy nehodí do Vaší teorie , není chybou těchto postav .
Pokud chcete pochopit , kdo je Majitel a Tvůrce židovského národa , budete si to muset nastudovat . Pro začátek je dobré video , na které jsem Vám odkaz už dával . https://1url.cz/zuGef
A pokud se informovat nechcete , tak se nedá nic dělat .

Jaris
11. 10. 2023 01:28
Odpovědět  Putinovec

Globalni prediktor, kdo to je? Chce to konkretni jmena, jinak je informace nulova. Pjakina si vazim, ale to mysticke zaklinadlo ‘globalni prediktor’ bez konkretnich udaju je jen para nad hrncem.
Dnesni zide maji obrovskou moc, coz muzete videt na mnoha snimcich, kdy nove zvoleny prezident je obklopen hejnem pejzatych havranu, at uz je to v Rusku nebo USA. Kazdy politik je priveden k brecici zdi v Jeruzaleme, kde opet ve spolecnosti fousatych zidu sklada jakousi prisahu. Pro me je to dostatecny dukaz toho, kdo ridi dnesni svet. Rovnez OSN je zidovska organizace, ve ktere muslimske narody nemaji odvolani.

Janaz
10. 10. 2023 08:34
Odpovědět  Jaris

Máš veľmi zjednodušené od videnie sveta. Zrejme aj tie milióny zabitých židov za tisíce rokov boli majitelia sveta ? Aj tí umucení a zavraždení obyčajní židia za poslednej vojny boli majiteľmi sveta, pravda? Sú to buď sluhovia alebo obete, tak ako my. Sluhovia majiteľov sveta, ktorí nemajú ani národnosť a ani vieru a národnosť a vieru druhých využívajú pre svoj cieľ. Oprosti sa od tých kydov z aeronetu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Juraj
10. 10. 2023 13:59
Odpovědět  Janaz

B I N G O !

Mike
10. 10. 2023 14:02
Odpovědět  Jaris

Slova Ježíše Krista k Židům – Váš otec je ďábel a vy chcete dělat, co on žádá. On byl vrah od počátku a nestál v pravdě, poněvadž v něm pravdy není. Když mluví, nemůže jinak než lhát, protože je lhář a otec lží.

Evangelium sv. Jana 8,44

Slyšel jsem, že i národy mají svou karmu a holocaust nebyla náhoda. Jistě, židé jsou národ vyvolený, ale k čemu…?

František
10. 10. 2023 07:47

Kdesi jsem se dočetl.,že původ těchto militantních skupin sahá na konec 2.svět.války.Spousta SS důstojníků zdrhla pod ochranu do Egypta.Otto Skorzeny ( také zakladatel Werfolfů) zde měl vytvořit tyto oddíly pro pokračování holokaustu proti Židůmpo válce

Putinovec
10. 10. 2023 08:29
Odpovědět  František

Petr 008 nedávno uveřejnil článek , ve kterém byl velice podrobně popsán postupný záměrně zavedený fašismus v Kanadě . To je mustr , který když se podíváte do historie , můžete najít všude .
Fašismus je všežravá ideologie , která je schopna vyrůst z jakéhokoliv státního či občinného zřízení .
Jsou k tomu zapotřebí dvě okolnosti . Toho , kdo fašismus zavádí , coby proces svého řízení a potom dav malých lidiček , kteří tím , že se krčí zbaběle u zdi , nechávají fašismus vyrůst .

pedro
10. 10. 2023 09:08
Odpovědět  Putinovec

Světu škodí nejvíc tzv. “Humanita”. Zrádce, zločince, vrahy musíme hnát k soudu, živit ho 20 let, protože humanita zrušila trest smrti. Kdyby lid hned zrádce, válečného štváče, zločince pověsil, jako kdysi, svět by vypadal jinak. Každý by si rozmyslel okrást stát o miliardy a pak ještě rozdávat cizákům.

Putinovec
10. 10. 2023 09:51
Odpovědět  pedro

“ „Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země. “

Nesmrtelný citát Ernesta Hemingwaye .

.Eva
10. 10. 2023 08:36

Nemůžu říct, že by mi Arabové, muslimové byli nějak sympatičtí, ale…
Proč v posledních dvou letech nějak fandím těm, které odsuzuje celý ” civilizovaný” svět?
A znovu opakuji že válka je svinstvo !!! A je škoda všech mrtvých…

Minulý týden mi pořád zněla v hlavě polozapomenutá píseň K.Gotta:

Hraju si rád na tichý telegraf,
tam co prý stál před léty dům,
tam co prý stál voják co k zemi pad,
nekrytý cíl, rozlitý rum

pošli to dál, po větru vem,
že tady stál minutu jen,
že tady stál voják a dům,
pošli to dál

hraju si rád na tichý telegraf,
v místě, kde mám tak trochu strach,
abych tu sám jedenkrát neupad,
nekrytý cíl, zvířený prach

pošli to dál, po větru vem
že se mi zdál o pádu sen,
o pádu sen, že se mi zdál,
pošli to dál

ticho a klid,
jen píseň mou raněnou
nechte tu znít,
jen píseň mou raněnou,
chce se jí žít

na věky žít a znít
na věky žít

skvělý text Jirka Štaidl

…a přišel 7.říjen

Janaz
10. 10. 2023 08:43

Z dnešnej diskusie na Hlavných správach o tom, kto je tvorcom Hamasu:
Bývalý americký kongresman Ron Paul: “Hamas vytvorila
izraelská vláda, aby sa postavila proti Jásirovi Arafatovi.”

Bývalý izraelský
premiér Jicchak Rabin: “Podpora a vytvorenie Hamasu bola
osudová chyba.”

Bývalý veliteľ
IDF v Gaze brigádny generál Jicchak Segev v rozhovore pre NYT:
“Vláda mi dala peniaze na podporu islamistov v Gaze, aby som
zabránil rastúcemu vplyvu Fatahu a komunistov.”

Plukovník David
Hakam, bývalý expert na angažovanosť arabských krajín v IDF,
povedal: ,,Je to veľmi dôležité: “Podpora Izraela
extrémistom ako Jásin (zakladateľ Hamasu) je prvotným hriechom,
ale v tom čase nikto nepomyslel na dôsledky.

Janaz
10. 10. 2023 08:49

Rabín Avner Cohen,
ktorý bol 20 rokov zodpovedný za náboženské záležitosti v
Gaze: “Hamas je na moju veľkú ľútosť výtvorom Izraela.”
V 80. rokoch minulého storočia pripravil pre izraelskú vládu celú
správu, ktorej záverom bolo varovanie pred hrozbou teroristickej
islamistickej bunky a v dôsledku toho dôrazné odporúčanie
okamžite prestať hrať hru rozdeľuj a panuj v Gaze. Jeden z jeho
citátov na túto tému: “Prestaňte podporovať toto monštrum
skôr, ako budete čeliť hrozným následkom.
A čerešnička na torte.
David Long, bývalý
expert na Blízky východ počas Reaganovej administratívy: “Myslel
som si, že Izrael sa zahráva s ohňom, ale netušil som, že
vlastnými rukami vytvorí také monštrum.”

Putinovec
10. 10. 2023 09:09
Odpovědět  Janaz

Stačí si jen vzpomenout na ISIL , který vznikl sám od sebe , doslova z nicoty .
Stačí si vzpomenout na Taliban , který také nikdo od nuly nevytvořil .
A takhle vznikla i Frakce Rudé armády v Německu , banderovci na Ukrajině , IRA v Irsku , ETA ve Španělsku atd .
A všechno to roste jako houby po dešti , nikdo v dnešním bankovním gulagu není schopen vysledovat jejich finanční operace , bez kterých žádný terorizmus nemůže existovat a nikdo se pomocí tajných služeb nesnaží vytvářet konfliktní situace všude , kde to potřebuje , pro řízení svých Globálních procesů .
Je to nepochopitelná záhada .