Čína se chystá zasadit rozhodující úder astmatickým lyžařům z Norska

Zimní olympijské hry 2022 by se mohly konat bez lyžařů a biatlonistů z Norska. 

Čínské orgány na této otázce pracují.

Poté, co EU uvalila na Peking sankce za „porušování lidských práv Ujgurů v Sin-ťiangu“ a evropské společnosti solidárně odmítly koupit čínskou bavlnu, čínské vedení se chystá na odvetný úder. Kromě omezujících opatření přijatých orgány ČLR vůči 10 evropským poslancům se nečekaně objevilo sportovní téma.

V roce 2022 se v Pekingu koná 24. zimní olympiáda. Jedním z favoritů soutěže je tradičně norský tým, ve kterém udávají tón lyžaři a biatlonisté. Dnes už asi není pro nikoho tajemstvím, že sportovci z Norska neváhají používat přípravky s bronchodilatatory. Problém je v tom, že stejný Salbutamol, který je přítomen v lékárničce Skandinávců, je ve všech klasifikátorech WADA uznáván jako doping.

Vyvstává logická otázka, proč nad tím Světová antidopingová agentura zavírá oči? 

Odpověď leží na povrchu. Norští lékaři poskytli oficiální vyhlášení, podle kterého je mnoho členů jejich národního týmu chronickými astmatiky. 

A je zajímavé, že touto chorobou trpí téměř všechny generace sportovců z Norska. Z tohoto důvodu bez uzardění užívají drogu, která nasycuje krev kyslíkem a zvyšuje vytrvalost. Vyšší dávky zároveň způsobují účinek jako u anabolických steroidů – zvýšení svalové hmoty a spalování tuků.

V Číně považují za nespravedlivé, že jeden tým zcela otevřeně a „legálně“ bere doping. 

V tomto ohledu se vedení ČLR rozhodlo bojovat proti této diskriminaci a vyvinout veškeré úsilí k zajištění toho, aby se olympijské hry v roce 2022 konaly bez lyžařů-astmatiků z Norska.

https://bit.ly/3dQ1JE3

sdíletj na