Čína přerušuje vztahy s USA v kritických otázkách


Peking přerušil komunikaci s Washingtonem v několika oblastech jako odvetu za cestu Nancy Pelosiové na Tchaj-wan.
Čína přerušila styky s USA v kritických otázkách

Čína se rozhodla přerušit diplomatické styky s USA v řadě vojenských a civilních oblastí, oznámilo v pátek ministerstvo zahraničí. Devalvace styků je způsob, jakým Peking reaguje na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, která se uskutečnila tento týden.

Ministerstvo zveřejnilo seznam oblastí, ve kterých již nebude probíhat komunikace mezi čínskými a americkými představiteli. Zahrnuje pracovní setkání mezi ministerstvy obrany, konzultace v oblasti námořní bezpečnosti, spolupráci v oblasti nelegální migrace, justiční pomoci, nadnárodní trestné činnosti, kontroly drog a změny klimatu. Plánovaný telefonát mezi vysokými vojenskými veliteli obou zemí byl rovněž zrušen, uvádí se v prohlášení.

Již dříve v pátek čínské ministerstvo zahraničí oznámilo osobní sankce vůči Pelosiové a jejím nejbližším rodinným příslušníkům.


Pelosiová tento týden navštívila Tchaj-wan navzdory opakovaným námitkám Pekingu. Tento samosprávný ostrov je prohlašován za součást Číny, přičemž USA od 70. let 20. století formálně uznávají politiku jedné Číny.

Washington udržoval neformální vztahy s Tchaj-pejí i poté, co přešel z diplomatického uznání na Peking. V posledních několika letech následné americké administrativy stále častěji přistupovaly k tchajwanské vládě jako k představiteli suverénního státu. Podle Pekingu Washington záměrně podkopává status quo a podporuje separatismus na Tchaj-wanu.

Zatímco Bílý dům se snažil od Pelosiové distancovat a tvrdil, že návštěva Tchaj-wanu byla jejím nezávislým rozhodnutím, představitelé v Pekingu ji považovali za součást vnímané politiky podkopávání svých nároků a hrozili následky.

Čínská lidová osvobozenecká armáda zahájila v okolí ostrova rozsáhlá cvičení, která čínská média označila za nácvik úplné blokády. Peking rovněž zavedl obchodní omezení vůči Tchaj-wanu.

Čína uvaluje sankce na Nancy Pelosi


Omezení vůči předsedkyni Sněmovny reprezentantů USA a jejím rodinným příslušníkům jsou reakcí na její návštěvu Tchaj-wanu.
Čína uvaluje sankce na Nancy Pelosi
Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosi se účastní tiskové konference na velvyslanectví USA v Tokiu. © AFP / Richard A. Brooks
Peking se rozhodl uvalit sankce na Nancy Pelosi a její nejbližší rodinné příslušníky kvůli její cestě na Tchaj-wan, která se uskutečnila tento týden, oznámil v pátek mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Cesta předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA na Tchaj-wan byla „nehoráznou provokací“ a z tohoto důvodu se „Čína rozhodla přijmout sankce vůči Pelosiové a jejím nejbližším rodinným příslušníkům v souladu s příslušnými zákony“ země, uvedl mluvčí v prohlášení.

Pelosiová cestovala na samosprávný ostrov „bez ohledu na vážné obavy a rozhodný nesouhlas Číny“, uvádí se v prohlášení.

Její návštěva „vážně podkopává svrchovanost a územní celistvost Číny, vážně pošlapává zásadu jedné Číny a vážně ohrožuje mír a stabilitu v celé Tchajwanské úžině,“ dodalo.


Manžel předsedkyně Sněmovny reprezentantů Paul Pelosi, kterému je rovněž 82 let, vlastní v San Francisku investiční a poradenskou firmu zaměřenou na nemovitosti a rizikový kapitál. Mají pět dětí, z nichž jedna, 56letá Christine Pelosi, je stratégem Demokratické strany. Jejich nejmladší dcera, 51letá Alexandra, je filmařka, která má na svém kontě více než tucet dokumentárních filmů.

Pelosi která je třetí v pořadí na post amerického prezidenta, přijela na Tchaj-wan v úterý pozdě večer a odletěla následující den, čímž se stala nejvýše postaveným americkým představitelem, který ostrov navštívil od roku 1997.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů se na cestu vydala navzdory tomu, že Peking, který považuje Tchaj-wan za součást svého území, označil tento krok za „nebezpečný a provokativní“ a slíbil silnou reakci.

Ještě během pobytu Pelosi v Tchaj-peji oznámily čínské úřady dosud největší vojenské cvičení v Tchajwanské úžině a uvalily na ostrov obchodní omezení.

Vojenské cvičení a cvičení s ostrou střelbou v šesti námořních oblastech kolem ostrova začalo ve čtvrtek a má pokračovat až do neděle.

Tchaj-wan má od roku 1949 samosprávu, ale nikdy oficiálně nevyhlásil nezávislost na Číně. Přestože USA od roku 1979 oficiálně uznávají Peking jako jedinou legitimní autoritu v Číně, udržují s ostrovem s 23,5 miliony obyvatel silné neoficiální vazby, prodávají Tchaj-peji zbraně a podporují její snahu o suverenitu.

3.9 15 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.9 15 hlasy
Ohodnotit příspěvek
Souhlas
Upozornit na
44 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Lev Prchala
5. 8. 2022 14:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Jooooo hnUSAci,pokud chce orel provokovat draka může se stát,že mu shoří křídla…..v lepším případě!

Ladislav
5. 8. 2022 14:31
Ohodnotit příspěvek :
     

♎ No konečně se Čína rozhoupala! Stařena Peleši se má doma pelešit a neprovokovat! Ještě by jim měli potopit ty jejich letadlové necky co tam straší kolem Číny!

janle57
5. 8. 2022 14:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak známo,z Tchaj-wanu jde do Popcornlandu nejvíce čipů ze světa,že jsou potřeba do
strateg.zbraní jako letadel,raket atd.tu asi není sporu,proto ten neutuchající americký zájem
o ten mini ostrov,jestli Číňané zaříznou tenhle obchod a vojensky si ho vynutí,potom se celá Amerika i EU totálně rozsype,bez těch čipů se nedá dnes dělat vůbec nic a tyhle žumpy
světa si je v dohledné době vyrobit sami nedovedou.

zdena
5. 8. 2022 16:35
Odpovědět  janle57

…tahle možnost na tom ušáky asi nejvíc štve….uvidíme, jaké ty sankce budou…. ale tohle by bylo naprosto nej nej nej ! 🙂

Eva
5. 8. 2022 21:16
Odpovědět  janle57

Čína vyvážela na Tajwan křemiřitý písek, bez kterého asi nejde získat křemík. Ostrov ho skoro vůbec nemá a vývoz toho písku podléhá embargu.

Frankie
5. 8. 2022 15:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Ušáci potřebují dostat pořádně přes držky, jinak nikdy nedají pokoj.

Ladislav
5. 8. 2022 15:17
Odpovědět  Frankie

♎💤 Naprostý souhlas, musí dostat tvrdou lekci!

Markýza
5. 8. 2022 15:24
Ohodnotit příspěvek :
     

No, grafik odvedl skvělou práci :-)) Předpokládám, že takhle vypadá paní Pelosi poránu, když vyleze z pelechu.

Ladislav
5. 8. 2022 15:33
Odpovědět  Markýza

1* ♎💤 sama nevyleze, musí ji vytáhnou a pak „vyžehlit“! Vlastně te stařeně nepomůže ani ta žehlička!

Lev Prch
5. 8. 2022 15:46
Odpovědět  Ladislav

Tomu kun (d)ímunepomůžou ani Lurdy 🤪

VAL
6. 8. 2022 00:24
Odpovědět  Ladislav

Jedině mandl. A pak ji dát do oválné pracovny na zeď jako tapiserii.

sizok
5. 8. 2022 18:25
Odpovědět  Markýza

Brrr!!

VAL
5. 8. 2022 23:57
Odpovědět  Markýza

To není Medůza?

Lev Prch
6. 8. 2022 09:55
Odpovědět  VAL

Ta byla hezčí, alespoň v mládí.Jinak by za ní řecký bůh (už nevím kterej)chodil😀

Markýza
6. 8. 2022 17:00
Odpovědět  VAL

No namouduši! Zmátly mě ty vlasy, mají tam být hadi.

janle57
6. 8. 2022 11:27
Odpovědět  Markýza

Mám dotaz? V kolikáté popcornovské verzi Frankensteina tahle dáma účinkovala?

Markýza
6. 8. 2022 20:37
Odpovědět  janle57

To já netuším, ale možná, že fakt účinkovala v Souboji Titánů (ten se mi mmch docela líbil, překvapivě) zde:

S.jpg
václav
6. 8. 2022 12:48
Odpovědět  Markýza

Já myslím, že i večer. Už se má učit ležet v rakvi, pixla a ne dělat peklo po světě.

BB Rad
5. 8. 2022 15:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Čína našlapuje a také že musí, našlapovat velice opatrně z důvodu držení velkého balíku dluhopisů US zupáků skoro za 1bil.$ . Pokud by se rozjeli příliš rychle, tak to je Amčíci oberou velmi rychle a přijdou o ně ,jak pes o koule. Kromě toho mají ještě v záloze Japonsko, kterým by opět politikou * chytání hadů druhými rukama * roztočili spirálu všelijakých nehod a provokací

VAL
6. 8. 2022 00:28
Odpovědět  BB Rad

Což o to, to Čína, jak ji nemám rád, umí. Našlapovat opatrně. Má v tom mnohotisíciletý trénink a habaděj zkušeností.

Markýza
6. 8. 2022 17:04
Odpovědět  VAL

Oskar Krejčí, který se Čínou léta zabývá, má kdesi na Argumentu brilantní rozhovor na téma „Jak to ta Čína vlastně myslí a vnímá“. Myslela bych si, že když je jednou někdo vrcholový politik, že si takovéhle informace najde……a ono prd.
Nebo by možná stačilo trvale si uvědomovat, že jednám s představitelem jedné ze dvou nejstarších civilizací na planetě.

VAL
6. 8. 2022 18:07
Odpovědět  Markýza

Můžu zaperlit? Snad s nejstarší, ne? Civilizace Egypta, Indie a Persie už jako takové dááávno zanikly, rozplizly se. Zůstaly jen státy Egypt, Indie, a ještě nedávno Persie, ale ne civilizace Egypta, Indie a Persie. Jako kontinuálně se rozvíjející civilizace, sice sem tam s odbočkami, ale směr zachován, tudíž přežila jen Čína. Možná že i proto, že byla svým způsobem „bohůprostá“. Jak Lao.ć, tak Konfucius, byli filozofové, ne bohové. Tím pádem nemohl kontinuitu narušit ani komunismus – spíše naopak. Jo, mají v mytologii pár bohů, ale spíše jen pro plebs a ne v hlavní roli jako tomu bylo po nikajském koncilu v západním světě. Ostatně na citaci Konfucia narazím na čínwebech co chvíli.

VAL
6. 8. 2022 18:50
Odpovědět  VAL

Sory za to perlení, ale já to nemoh nechat ležet. Nejspíš mám zas vytahovací den. Kecám. Mě stará Čína, abych pravdu řekl, fascinuje. Na ukázku pár vynálezů: Hajzlpapír – cca 600 n. l., trakař – 1 stol. př. n. l., ventilátor – 200 př. n. l., řetězový převod – cca 200 př. n. l. (Evropa 1779) vícestupnová raketa (Okřídlený ohen z nebes) cca 1300 n. l., kopulová pec – cca 400 př.n. l., vysoká pec – cca 200 př. n. l. (Evropa 1735) chomout – cca 400 n. l (Evropa cca 1200 – znásobuje tažnou sílu koní 5 krát!) a aktuální perlička závěrem – zemní plyn jako palivo a ke svícení cca 400 př. n. l. Je toho hafo. Například záporná čísla, střelný prach, nudle (cca 2000 př. l.) a další a další.

VAL
6. 8. 2022 18:53
Odpovědět  VAL

A ted mi řeknněte – co si národ s takovou prastarou historií může pomyslet o takových de-bilech za louží? Barbaři je slabý výraz. Ježíííš, jak ti jimi musí pohrdat!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
6. 8. 2022 20:43
Odpovědět  VAL

No právě. Mi to připadá, jako když se uhrovatý puberťák, co je mu móře po kotníky, vytahuje světácky na starého dědka. Dokud se dědek nedožere.

Markýza
6. 8. 2022 20:40
Odpovědět  VAL

Myslela jsem Indii, ta snad funguje pořád, ne? Teď se mi to nechce hledat, jaké a kolik tam bylo přerušení, každopádně fatálně přerušeno nemají. Védy, písně, náboženství, atd.Na rozdíl od Egypta, třeba.

Ladislav
5. 8. 2022 16:11
Ohodnotit příspěvek :
     

♎💤OMLOUVÁM se Pokecu24, funguje už jak má, podezíral jsem vykulencovo gestapo. Naskakuje, čeká na schválení a pak po prodlevě naskočí! 👍😀

VAL
6. 8. 2022 00:02
Odpovědět  Ladislav

Podezíral jste správně. Už asi tři dny něco trénují. Převčírem jsem na pokec nemohl najet ani z jednoho PC . Pak se samo „spravilo“. Tak jsem se tu zeptal a nebyl jsem sám.
Jo, a není to cen-zor pokecu, ale cenzor we-dosu, hostitele pokecu. Já to radši vypomlčkovávám, sem si totiž všim, že na některá slova je ten robod-ebil we-dosu alergickej a pak „schvaluje“. Tuhle mi například neprošel Jan-da, až když jsem ho rozkouskoval. Možná že ten robovšivák má někde uložený můj nick, včetně mailadresy („schvaloval“ i když jsem se odregistroval) protože jsem si všim, že jiným Ja-nda v téže diskuzi prošel bez problémů. A mě až napočtvrté po rozkouskování. No a takhle si tady žijem.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
zdena
5. 8. 2022 16:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Stařičká méry, postrach prérie…..babka paličatá…. pěkně to zavařila….. a to se cpe třetí v pořadí ještě na post prezidenta ušáků… no tak na ten teď může na 100% klidně zapomenout….

VAL
6. 8. 2022 00:29
Odpovědět  zdena

To není Mary, Mary nosila kšandy.

Markýza
6. 8. 2022 17:06
Odpovědět  VAL

Nenosila! Kde jste to vzal? Pádlovala bez námahy po proudu až do Prahy, to jo! A měla z jelenice sukně.

VAL
6. 8. 2022 18:56
Odpovědět  Markýza

Na mou duši nevím. Nějak v hlavě slyším „babička Méééry, měla … a kšandopéééry…

Markýza
6. 8. 2022 20:45
Odpovědět  VAL

To teda fakt neměla. Točila nadhlavoulasem, neměla žádné zuby, zato ale tvrdé bicepsy, slivovici v putně a Toma Mixe strčila do kapsy – ale kšandy fakt ne!

Pat
5. 8. 2022 16:54
Ohodnotit příspěvek :
     

To je sice hezký, ale jen gesto.
Na jednoznačnou zřetelnou podporu Ruska na Ukrajině dodávkami zbraňových systémů, dronů a munice, tak na to koule nemají.

Lev Prch
5. 8. 2022 17:05
Odpovědět  Pat

Stačí, když kokainistu Zelenýho nepodpoří proti Rusku,jak by ten nazifeťák rád.

Petr
5. 8. 2022 19:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Smrt v podobě téhle bábky se sune !

Gales
5. 8. 2022 19:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Ta baba by se měla dát dohromady s našim ťajwancem.To by byl párek k pohledání.Určitě by vyhlásili Číně válku.

Lev Prch
5. 8. 2022 21:21
Odpovědět  Gales

A jako bojůvku by mohla mít zároveň Poserplínu Von Šláfendreka 🤣

katango
7. 8. 2022 10:08
Odpovědět  Gales

A jaký by spolu měli pěkný děti!

jiří
5. 8. 2022 23:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Prezident Trump odvrátil třetí světovou válku.
https://realrawnews.com/2022/08/president-trump-averts-world-war-iii/

Lev Prch
6. 8. 2022 10:01
Odpovědět  jiří

Neměnme svět kvůli děvce, která si myslí, že je stále zajímavá……😂😂😂😂
No tu větu je třeba si pamatovat.Tady se pár takových „“děvek „“na odpis…..vede je Němcová s Pekari Adamem 🤪

KarelDar
5. 8. 2022 23:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Americký orel? Ne! Americké prase!

VAL
6. 8. 2022 00:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Proč jí tu kosu z pravého pařátu vyretušovali?

Gales
6. 8. 2022 18:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak tahle by mohla navštívit naši vládu.Za hodinu by všichni zdechli.