nezařazené

Chorvatsko obchází EU a nakupuje v Rusku dva miliony dávek “Sputniku V”

Chorvatsko má v úmyslu koupit ruskou vakcínu “Sputnik V” bez čekání na svolení evropského regulátora. 

Očekává se, že do země dorazí nejméně milion dávek příští týden (neoficiálně jsou zmíněny až dva miliony), uvádí Jutarnji s odvoláním na zdroje vládnoucí strany.

Vláda se podle účastníka rozhovoru snaží urychlit očkování a dokázat očkovat většinu populace před začátkem léta, kdy v zemi začíná turistická sezóna, na níž přímo závisí ekonomika země. Podle zdrojů jednání o nákupu ruské vakcíny začala bezprostředně poté, co se o ní objevila recenze ve vědeckém časopise Lancet.

Chorvatský premiér Andrej Plenković byl nejprve opatrný vůči ruským a čínským vakcínám, ale rozmyslel si to poté, co celá EU začala mít problémy s očkováním kvůli zpožděním dodávek vakcín.

Hlavní zdroje blízké Plenkovićovi potvrzují, že cílem je, aby v příštích týdnech dorazilo do Chorvatska velké množství ruské vakcíny, minimálně milion dávek, a že plán je, aby Chorvatsko dostalo vakcíny před schválením Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a poté počkají na povolení EMA, aby mohli okamžitě zahájit očkování. Pokud podle našich zdrojů bude EMA schválení odkládat, pak bude Agentura pro léčivé přípravky a zdravotnické prostředky (Halmed) hledat způsob, jak vakcínu schválit, ještě než tak učiní zastřešující agentura Evropské unie.

Jednání s ruskou stranou, začala, jakmile prestižní vědecký časopis Lancet počátkem února oznámil, že ruský “Sputnik V” je bezpečná a účinná vakcína. Premiér Plenković a ministr zahraničí Gordan Grlić Radman jednali přímo s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, který na konci prosince loňského roku po 16 letech navštívil Chorvatsko a setkal se s celým státním vedením.

“Chorvatsko chrání své zájmy a je pro nás důležité, abychom dostali vakcínu dříve, než ji schválí Evropská lékařská agentura, protože pak nebudeme závislí na distribuci v EU – ale pouze na sobě, což je naše právo … To neporušuje žádné pravidlo Evropské unie “.

https://bit.ly/3dk1sdW

sdíletj na