Chaos EU: Na řeckou hranici s Tureckem byly vypáleny slzotvorné a kouřové bomby, když propukla nápor přistěhovalců

V sobotu byly přes turecké hranice s Řeckem vypáleny TEARGAS a kouřové bomby v čerstvém vzplanutí napětí vyvolaného přítomností migrantů usilujících o přístup na území Evropské unie.

Stříkal se na hranici
Řádek migrantů propukl mezi Řeckem a Tureckem (Obrázek: Reuters)

Projektily byly vyhozeny z tureckého území a byly vystřeleny na řeckou policii přes vysoký hraniční plot poblíž kastanského přechodu.

Hraniční území obsluhují řeckí vojáci a pořádkové policie, protože tisíce migrantů v posledních dnech spěchaly za hranice.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Jejich turecké protějšky byly umístěny na druhé straně.

Turecko 28. února uvedlo, že by umožnilo migrantům překročit své hranice do Evropy a uvedlo, že kvůli intenzivnějším bojům v severozápadní Sýrii už nedokáže zadržet stovky tisíc a vyhlídky na nový příliv.

Turecko v pátek obvinilo Evropskou unii z používání migrantů jako politických nástrojů a umožnění „pošlapání“ mezinárodního práva poté, co ministři zahraničí EU uvedli, že budou pracovat na zastavení nelegální migrace do bloku.

Desetitisíce migrantů se snaží dostat do Řecka, členského státu EU, protože Turecko uvedlo, že se už nebude snažit udržet je na svém území, jak bylo dohodnuto v roce 2016 s EU, výměnou za pomoc v podobě miliard eur.

Řecké a turecké bezpečnostní síly v pátek opět rozmístily slzný plyn, uvedli svědci a vysílali oblaky kouře nad hraniční přechod Kastanies-Pazarkule.

Policisté obklopeni slzným plynem
Řecké a turecké bezpečnostní síly používají slzy podle svědků (Obrázek: Reuters)

Někteří migranti bodli očima vodou. Další trekkali přes pole a hledali propadnutí na dobře střežené hranici.

„Zpráva o údajné otevřenosti (řecko-turecké hranice) je nepravdivá a lidé by se tam neměli pokoušet pohybovat,“ řekl na setkání ministrů zahraničních věcí EU v Chorvatsku nejvyšší diplomat EU Josep Borrell.

EU by mohla nabídnout více peněz nad 5,99 miliard GBP, které byly v roce 2016 přislíbeny na pomoc uprchlíkům, ale Turecko je musí nejprve přestat používat jako „vyjednávací čip“.

Turecko, které hostí téměř 4 miliony syrských válečných uprchlíků, tvrdí, že EU nesplnila dřívější sliby. Chce také větší evropskou podporu v Sýrii, kde její jednotky čelí ruským syrským vládním silám.

Ve znamení tvrdého postoje EU od migrační krize v roce 2015, kdy více než milion migrantů vstoupilo do Evropy z Turecka, ministři v Záhřebu uvedli, že jsou připraveni podniknout „všechna nezbytná opatření“ k zastavení nelegálních přechodů do Řecka, aniž by to byly rozpracovány.

Bezpečnostní síly nasazují slzný plyn
Turecko tvrdí, že EU nesplnila dřívější sliby (Obrázek: Reuters)

Turecké ministerstvo zahraničí prohlášení prohlásilo a uvedlo, že ukazuje, že země EU používají migranty jako politické nástroje a že umožňují „šlapat“ do mezinárodního práva.

Uvedla, že podpora EU pro Řecko ukázala, že blok umožňuje ignorovat jeho vlastní hodnoty a zákony.

„Země EU, včetně Řecka, se musí řídit svými mezinárodními povinnostmi a přijímat žádosti uprchlíků,“ uvedlo turecké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení a dodalo, že komentáře ukázaly, že EU nechápala, jaké břemeno musí mít Turecko při přijímání migrantů .

„Obvinění země, která je hostitelem co největšího počtu uprchlíků, nejlepším možným způsobem využití migrace k politickým cílům, je dalším náznakem oboustranného přístupu, kterému jsme se roky potýkali.

S tímto prohlášením EU sama používá tuto otázku jako politický nástroj, “uvedla.
Joey Millar https://bit.ly/2VSYrIX

sdíletj na