ČEZ od Nového roku zvýší cenu elektřiny

ČTK – 03.11.2021 14:19 

Praha – Energetická společnost ČEZ od Nového roku zvýší cenu elektřiny. Zákazníci si u těch nejběžnějších sazeb připlatí na faktuře v průměru o zhruba třetinu. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou. Důvodem zdražení je růst velkoobchodní ceny elektřiny, řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Samotná cena za spotřebovanou megawatthodinu se ale například u nejběžnější sazby D02 zdvojnásobí. Zatímco dosud za megawatthodinu platili lidé 1700 korun bez DPH, nově to bude 3120 korun. Celkové ceně na faktuře pomáhá to, že regulované poplatky zůstávají v tuto chvíli stejné. Jejich výši na příští rok oznámí Energetický regulační úřad (ERÚ) během listopadu, žádné významné zvýšení ale analytici neočekávají.

“Pro nejběžnější sazby domácností, které elektřinou vaří a svítí, bude změna ceníků znamenat vyšší platby v průměru o 250 korun měsíčně,” řekl Gazdík. Klienti s aktivní fixací budou platit stejné ceny jako dosud, ČEZ pro ně má zajištěnou elektřinu a podmínky fixace dodrží.

“Velkoobchodní cena elektřiny, kterou nakupujeme pro naše zákazníky, za poslední rok stoupla trojnásobně. Na extrémní úrovně totiž vyšplhala cena komodit, které potřebujeme k výrobě elektřiny: plynu uhlí, povolenky. Vidíme, že řada dodavatelů situaci neustála a končí. Mrzí nás, že ke zvýšení cen dojde i u ČEZ, ale snažili jsme se to udělat co nejvíce citlivě a do změn ceníků nepromítáme plné navýšení současných vysokých cen na burzách,” uvedl Gazdík.

Analytik ENAS Energy Services Vladimír Štěpán uvedl, že s hodnocením oprávněnosti společnosti ČEZ ke zvýšení cen energií je nutné počkat do 8. listopadu. V tento den by se měly navýšit dodávky ruského plynu do Evropy, díky tomu by měla klesnout jeho cena na burzách. “To je kritický den, kdy se ukáže, jestli (ruský prezident Vladimir) Putin splní slovo. A vypadá to, že splní. V tu chvíli klesnou ceny plynu, a tím pádem i elektřiny, potom si můžeme říct, na kolik je zvýšení ČEZ oprávněné,” řekl Štěpán. Do té doby by podle něj šlo pouze o spekulaci.

Štěpán schvaluje rozhodnutí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a ERÚ ke stanovení stropu záloh pro klienty v režimu DPI. “Jde o to, jak rychle budou klesat ceny za listopad, prosinec, proto je důležité, že se sníží zálohy odběratelům, to je přesně to, co stačí, co je nejvíc potřeba,” řekl Štěpán. V dalších měsících bude cena zřejmě dále klesat.

Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora je dnešní oznámení nepřekvapivou zprávou, jelikož zdražení avizoval již dříve generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. “Odpovídá to zvýšení komodity silové složky o něco více než o dvojnásobek,” řekl Gavor. Současné zdražení podle něj odpovídá dřívějším cenovým úpravám u fixovaných produktů. Věří, že avizované zvýšení dodávky ruského plynu do Evropy by mohlo přinést snížení cen za energie.

ČEZ jako jediný dodavatel loni snížil plošně ceníky na dobu neurčitou u všech produktů. “Přestože velkoobchodní ceny elektřiny rekordně rostou a daleko překonaly historická maxima, necháváme ceníky na dobu neurčitou na nezměněné úrovni až do konce roku. Energetický trh prochází obdobím, které nikdo nepamatuje. Cena elektřiny za poslední rok stoupla trojnásobně,” uvedl Gazdík. Situace na energetickém trhu je podle něj bezprecedentní.

ČEZ od ledna zdraží také plyn. Generální ředitel ČEZ Beneš v půlce října odhadl růst jeho ceny o polovinu až dvě třetiny. Bližší informace k růstu cen plynu dnes ČEZ neuvedl.

Kromě dopadu na spotřebitele způsobila situace problémy také některým dodavatelům. V polovině října oznámily ukončení činnosti firmy Bohemia Energy se zhruba 900.000 odběrateli, Kolibřík energie s 28.000 klienty a A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnými místy.

Kromě ČEZ zdraží v příštím roce i další dodavatelé, například E.ON

03.11.2021 16:39

Praha – Kromě energetické společnosti ČEZ, která dnes oznámila zvýšení cen elektřiny v příštím roce zhruba o třetinu, zdraží v příštím roce i další dodavatelé, například E.ON nebo Nano Energies. Naopak PRE po letošním zdražení zatím ceny zvyšovat nebude, zjistila ČTK. Důvodem je rostoucí velkoobchodní cena elektřiny.

Reagovat na rostoucí ceny bude i E.ON. “Například ceny plynu pro zákazníky na standardních produktech jsme zvyšovali naposledy v listopadu roku 2018. I my ale budeme muset reagovat na vysoké nákupní ceny a částečně je zohlednit v našich cenících pro zákazníky. Můžeme však naše klienty ujistit, že současné vysoké ceny na burzách se do jejich ceníků promítnou jen částečně a až v příštím roce a dopady současného vývoje je rozhodně nepostihnou v plné výši,” řekl ČTK mluvčí E.ON Roman Šperňák.

Cena za megawatthodinu elektrické energie s dodávkou na příští rok se zvedla podle Šperňáka během tohoto roku 2,5krát, u plynu to je trojnásobek. “A to ceny v posledních dnech už mírně klesly. Navíc se ceny energií na burzách drží na rekordních, extrémně vysokých hodnotách velmi dlouhou dobu,” řekl Šperňák.

Zdražovat bude i společnost Nano Energies. Od Nového roku bude nejběžnější sazba pro domácnost D02d stát 3390 Kč bez DPH za 1 MWh. Současná cena silové elektřiny byla u Nano Energies od 1. listopadu 3390 Kč + DPH za MWh, předtím to bylo u nefixovaného tarifu 1655 Kč za MWh. Skupina Nano Energies vznikla před 14 lety jako první dodavatel elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku a dosud je jediným, který má ve svém mixu výhradně obnovitelné zdroje.

Naopak Pražská energetika (PRE) od Nového roku zdražovat neplánuje, poslední zvýšení cen se uskutečnilo k letošnímu prvnímu září, navýšení bylo o sedm procent, což činí u běžné pražské rodiny 70 Kč za měsíc. Cena se měnila po dvou letech. “Tyto ceny držíme nadále a udržíme je do konce letošního roku. Ani od 1. ledna 2022 je měnit nebudeme, nicméně sledujeme velmi pozorně situaci na trhu, vývoj ceny elektřiny na burze a bude-li to nutné, budeme reagovat,” řekl ČTK mluvčí PRE Petr Holubec.

Největší dodavatel plynu v ČR innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního produktu Standard to bude v průměru o 10,6 procenta. Měsíční platba v typickém rodinném domě naroste o zhruba 200 korun, pro stávající zákazníky s fixovanými produkty cena zůstane. U elektřiny se zatím ceny nezvyšovaly. “K úpravě cen elektřiny u základního produktu Standard jsme v innogy zatím ještě nepřistoupili. Navíc naprostá většina našich zákazníků u dodávek elektřiny preferuje jistotu zafixovaných cen. Aktuální růst cen elektřiny na velkoobchodních trzích se jich tedy netýká, jejich ceníky těží z levných nákupů komodity v minulých letech,” řekl mluvčí innogy Pavel Grochál.

U ČEZ si od Nového roku zákazníci u těch nejběžnějších sazeb připlatí na faktuře v průměru o zhruba třetinu. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou. Důvodem zdražení je růst velkoobchodní ceny elektřiny, řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Samotná cena za spotřebovanou megawatthodinu se například u nejběžnější sazby D02 zdvojnásobí. Zatímco dosud za megawatthodinu platili lidé 1700 korun bez DPH, nově to bude 3120 korun. Celkové ceně na faktuře pomáhá to, že regulované poplatky zůstávají v tuto chvíli stejné. Jejich výši na příští rok oznámí Energetický regulační úřad (ERÚ) během listopadu, významné zvýšení ale analytici neočekávají.

Spolek: Stát může dát ČEZ pokyn, ať se vyváže z německé burzy. Podle ČEZ to nejde

České Budějovice – Stát může snížit nynější vysoké ceny elektřiny tím, že dá pokyn firmě ČEZ, aby se vyvázala z obchodování na německé burze. Elektřina by tak zůstala v ČR za výrobní náklady a přiměřený zisk. Novinářům to dnes sdělila předsedkyně spolku pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín Ivana Kerlesová. Podle firmy ČEZ to možné není, kvůli dohodám s EU.

Česko má podle spolku dost vlastní dostupné elektřiny. “Cena silové elektřiny pro Českou republiku ale bohužel vzniká na energetické burze v německém Lipsku. K obchodování na ní se před necelými dvaceti lety přihlásil ČEZ jakožto dominantní výrobce energie v České republice. Od té doby libovolná změna ceny v Německu dramaticky ovlivňuje i růst ceny elektřiny pro české spotřebitele. Nedostatek elektřiny v Německu přitom odráží její zelená politika,” uvedla Kerlesová.

Jediným, kdo může zvyšování cen elektřiny v ČR ovlivnit, je podle spolku stát jako většinový vlastník ČEZ. Kerlesová uvedla, že postačí, když ČEZ rozhodne, že na německé energetické burze bude obchodovat výhradně s přebytkovou energií. Kroky, které vláda zvažuje jako kompenzaci vysokých cen, považuje spolek za nedobré.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ČTK řekl, že tento postup je nereálný. “Přistoupili jsme ke všem dohodám při vstupu do Evropské unie a náš trh musí být součástí trhu EU. Tyhle záležitosti (navrhované spolkem) možné nejsou,” řekl Kříž.

Nového dodavatele energií si musí hledat kolem 900.000 odběratelů energetické skupiny Bohemia Energy, která v polovině října ukončila činnost. Dosud největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku to zdůvodnilo přetrvávajícím extrémním růstem cen energií na velkoobchodních trzích. Její klienti se tak dostali do režimu dodavatele poslední instance. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce společně s Energetickým regulačním úřadem snížit zálohy za energie pro klienty v tomto režimu, a to v listopadu o 50 procent z původně vyměřené zálohy, v prosinci o 40 procent.

Spolek pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín na svém webu mimo jiné uvádí, že je dobrovolným spolkem fyzických a právnických osob a jeho účelem je podpora urychlení rozhodnutí o dostavbě temelínské elektrárny a podpora rozvoje jaderné energetiky v České republice.

sdíletj na