Česká republika odmítla převést do Ruské federace prostředky na údržbu vojenských hrobů

Ministerstvo obrany ČR letos odmítlo převést prostředky do Ruska na podporu a rekonstrukci hrobů
a památníků československých vojáků na ruském území. Oznámil to mluvčí českého ministerstva obrany Jakub Fajnor. Podle Fajnora bylo rozhodnuto, že v roce 2019 nebudou prostředky na údržbu československých válečných hrobů převedeny do Ruska kvůli údajnému negativnímu postoji ruské strany k pohřebišti československých vojáků.

Toto rozhodnutí bylo učiněno v souvislosti s negativním postojem ruské strany ke hřbitovům našich vojáků na území Ruské federace. Přidělené finanční prostředky půjdou do dalších států – na hroby na jejich území.

– zdůraznil zástupce českého ministerstva obrany. 

Dříve bylo oznámeno, že podle doporučení rusko-české mezivládní komise měla česká vláda v letošním roce převést 1,5 milionu korun (asi 60 tisíc eur), které měly být vynaloženy na údržbu a rekonstrukci hřbitovů vojáků československého sboru, kteří zemřeli v ruské zemi během občanské války.
Vláda to však na naléhání Ministerstva obrany ČR odmítla.

Ministerstvo obrany navrhlo rozdělit 1,5 milionu korun mezi ostatní státy. Celkem bylo na údržbu válečných hrobů v zahraničí vyčleněno
5 milionů korun (přibližně 200 tisíc EUR).
Z toho 3 miliony korun (120 tisíc eur), které získá Ukrajina

– řekl Fajnor a dodal, že Česká republika je velmi znepokojena přístupem ruských orgánů k uchování vzpomínek na padlé československé vojáky. Konkrétně, jaká tvrzení jsou sporná, nikdy nevysvětlil.

Hroby československého sboru, které aktivně podporovalo bílé během občanské války, jsou roztroušeny
po celém Rusku od Volhy po Vladivostok.

https://topwar.ru/156607-chehija-otkazalas-perevodit-rf-sredstva-na-podderzhanie-voinskih-zahoronenij.html

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře