Češi se zastali Ľuboša Blahy

Češi se zastali Blahy, píší předsedovi SAV: Etika je to poslední, co mu lze vytknout.

Slovenská akademie věd, která se neuměla zastat svého člena, ale podlehla tlaku nevládních aktivistů, dostala studenou sprchu od svých českých kolegů.

Minulý týden po nátlaku nevládních aktivistů, předsednictvo Slovenské akademie věd (SAV) vyzvalo poslance Národní rady (NR) SR Ľuboše Blahu (Směr-SD), aby zvážil své další působení na Ústavu politických věd SAV.

Předsednictví zahájilo řízení před etickou komisí ve věci možného porušení Etického kodexu SAV ze strany poslance Blahy. Zároveň ho vyzvalo, aby zvážil své další působení v Ústavu politických věd, jehož renomé a také renomé celé SAV svými vystoupeními vážně poškozuje.

Blaha neviděl důvod, aby předsednictvo zasahovalo do politického zápasu na Slovensku, “natož ne v předvolební kampani”.

“Pokud chtějí hodnotit mé vědecké práce, ať se líbí, ale je absurdní, aby se vyjadřovali k mé poslanecké činnosti, je to porušení akademického poslání, respektu k pluralitě názorů a je to zjevná snaha o omezování mých ústavních práv jako svobodného občana a poslance, “prohlásil. 

Tímto jednáním podle něj škodí SAV své pověsti nepolitické instituce.

Na stranu Ľuboša Blahy se včera postavily takové kapacity, jako bývalý předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan, nebo slavný sociolog prof. Keller.

Do politiky zasahující SAV, napsali otevřený dopis, ve kterém předsedovi Slovenské akademie věd píší, že jeho postup vůči přednímu politologovi SAV, poslanci NR SR a předsedovi výboru pro evropské záležitosti PhDr.  Ľuboši Blahovi vzbuzuje obavy v řadách české intelektuální komunity.

Čeští intelektuálové píší, že doktora Blahu znají jako autora originálních odborných studií, které se opírají o úctyhodnou škálu literatury a pramenů. Mnoho let je aktivním účastníkem vědeckého a politického dění v jejich zemi, kde si vydobyl nefalšovaný respekt a širokou popularitu právě tím, co zdobí skutečného vědce a politika – rozhodnou obhajobou veřejného zájmu proti každé svévoli.

Čeští intelektuálové chápou, že odvaha doktora Blahy opřená o hlubokou erudici a komunikační šarm, dráždí jeho názorové oponenty. V demokratické diskusi je to pochopitelné. Ale že by jednal v rozporu s etikou, je podle nich to poslední, co by mu mohli vytknout.

Obracejí se proto na SAV s výzvou na podporu Blahy jako “intelektuála významně přispívajícího k prestiži slovenské akademické obce a celého Slovenska,” který si podle nich nezaslouží ostrakizaci, ale společnou podporu.

Celé znění otevřeného dopisu:

Prezídiu Slovenské akademie věd                                                      15. 12. 2019

B r a t i s l a v a

K rukám pana předsedy Slovenskej akademie vied

Prof. RNDR. Pavola Šajgalíka, DrSc.

Vážený pane předsedo,

vážené dámy,

vážení pánové,

obracíme se na vás s veškerou úctou, abychom vám sdělili, že váš postup vůči přednímu politologovi SAV, poslanci NR SR a předsedovi výboru pro evropské záležitosti PhDr. Luboši Blahovi, PhD. vzbuzuje znepokojení i v řadách české intelektuální komunity.

Doktora Blahu známe jako autora originálních odborných studií opřených o úctyhodnou škálu literatury a pramenů. Řadu let je aktivním účastníkem vědeckého a politického dění i v naší zemi. Také zde si vydobyl nefalšovaný respekt a širokou popularitu právě tím, co zdobí skutečného vědce a  politika – rozhodnou obhajobou veřejného zájmu proti každé svévoli „práva“ silnějšího.

Nikdo nedokáže zpochybnit, že za pravdu a spravedlnost kříží kordy z ušlechtilých, a nikoli nízkých osobních pohnutek. Jistě i díky tomu patří k nejsledovanějším aktérům debat na sociálních sítích, aniž by disponoval nákladným aparátem a movitými mecenáši.

Dokážeme si představit, že odvaha doktora Blahy opřená o hlubokou erudici a komunikační šarm jeho názorové oponenty dráždí. To je v demokratické diskusi pochopitelné. To, že by kdy jednal v rozporu s etikou, je však tím posledním, co by mu bylo možno vytknout.

Obracíme se na vás s touto výzvou, neboť jsme přesvědčeni, že intelektuál významně přispívající k prestiži slovenské akademické obce i celé vaší země si nezaslouží ostrakizaci, nýbrž naši společnou podporu.

Jan Kavan, politik a diplomat

doc. PhDr. Mira Nábělková, CSc., vysokoškolská učitelka

Stanislav Novotný, právník

Lenka Procházková, spisovatelka

PhDr. Josef Skála, CSc., žurnalista

Ing. Jaroslav Šulc, CSc., ekonom

JUDr. Jiří Vyvadil, advokát

PhDr. Zdeněk Zbořil, historik a politolog

doc. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Mluvčí signatářů:

Prof. PhDr. Jan Keller, CSc.

Nerudova 195

Frýdek-Místek

738 01

jan.keller@osu.cz

Na stranu Blahy se postavili i mladí čeští komunisté. 

“Toto jsem fakt nečekal”, reaguje

K překvapení Blahy se ho ve sporu s předsednictvím SAV zastali i mladí čeští komunisté z Komunistického svazu mládeže, kteří ho údajně vždy kritizovali jako reformistu a sociálního demokrata.

“Nejsme fanatičtí fanoušci Fica či Blahy. Blahu nepovažujeme za komunistu ale za intelektuála inspirovaného marxizmem, který vychází ze socialistických populistických a národních pozic. Víme, že Ľuboš Blaha má své limity ať už politické či ideologické. Přesto se mu podařilo oslovit široké masy lidí pro naše hnutí.”

“Musím připustit, že se to čte dobře – i když mě nemusí, protože nejsem komunista, pochopili, že ten lynč proti mně vyplývá z toho, že dokáži oslovit masy lidí, což se mnohým levicovým intelektuálům nedaří – a toto liberály děsí nejvíce,” reagoval na dopis od českých intelektuálů Blaha, který přiznal, že to nečekal.

Pavel Novak
https://www.hlavnespravy.sk/cesi-sa-zastali-blahu-pisu-predsedovi-sav-list-etika-posledne-co-mu-mozno-vytknut/1988859

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře