ČERVENÝ POPLACH Írán se zavázal zasáhnout 35 amerických cílů

IRAN dnes označil 35 „klíčových amerických cílů“ za pomstu poté, co byl zavražděn jeho nejvyšší generál – Amerika očekává odvetu „během několika týdnů“.

O několik hodin později byly podle zpráv vypáleny rakety poblíž amerického velvyslanectví v Bagdádu a na letecké základně s americkými jednotkami.

Dva útoky přišly jen několik hodin poté, co truchlící zpívali „smrt do Ameriky“ na pohřbu nejvyššího íránského generála Qasema Soleimaniho.

Odpůrný útok z Íránu byl patrný „během několika týdnů“ doma nebo v zahraničí, řekl časopisu Time Magazine senior kongresový pracovník.

Staffer řekl: „Neexistuje náznak, že v blízké budoucnosti dojde k de eskalaci.

“Jedinou otázkou je, jak špatné bude odvetné opatření a kde a co to zasáhne.”

Není pravděpodobné, že by došlo ke zranění poté, co se rakety dostanou na velvyslanectví – v zelené zóně hlavního města Iráku – a poblíž irácké letecké základny Balad.

Rakety také pršely na Bagdádské čtvrti Jadriya – zranily pět lidí, uvedla policie.

Chlazení na vlajce je viděno jako jasné varování, že Islámská republika je připravena splnit svůj znepokojující slib útočit zpět na Ameriku a Donald Trump .

Chladně napsané přes „válečnou vlajku“ byla slova: „Ti, kteří chtějí pomstít krev Husajna“.

Červené vlajky v šíitské tradici symbolizují nespravedlivě rozlitou krev a slouží jako výzva k pomstění zabitého člověka.

Byl zvednut nad důležitou mešitou Jamkaran, která je na okraji svatého města Qom, asi 100 mil jižně od Teheránu.

Na obloze bylo, když dcera generála Qasema Soleimaniho prosila íránského prezidenta, aby udeřil zpět nad smrtí jejího otce.

US LODĚ NA SEZNAMU IRÁNSKÝCH HIT

„Kdo chce pomstít krev mého otce?“ Údajně se při své návštěvě rodinného domu v Teheránu zeptala Hassana Rouhaniho.

“Pomstíme se, my všichni pomstíme jeho krev.” Nedělej si starosti, “odpověděl pan Rouhani podle zpravodajského webu Iráckého Kurdistánu Rudaw.

Zpráva přišla jako íránský vojenský vůdce řekl, že jeho síly určily desítky amerických zájmů pro útok, včetně „torpédoborců a válečných lodí“ poblíž Perského zálivu a Tel Avivu.

Generál Gholamali Abuhamzeh varoval před možným útokem na „životně důležité americké cíle“, který se nachází v Hormuzském průlivu, za odvetu Soleimaniho smrti.

“Vital americké cíle v regionu byly Íránem identifikovány už dávno … asi 35 amerických cílů v regionu, stejně jako Tel Aviv, je v našem dosahu,” řekl.

NATO nyní pozastavilo výcvik irácké bezpečnosti a ozbrojených sil v regionu, což vyvolalo více obav, že hrozí konflikt v plném rozsahu.

„Bezpečnost našich pracovníků v Iráku je prvořadá,“ uvedl ve svém prohlášení jednající mluvčí NATO Dylan White.

Druhou leteckou stávku zasáhl íránský milicí konvoj severně od Bagdádu brzy v sobotu ráno v místní čas

“Pokračujeme v přijímání všech nezbytných bezpečnostních opatření. Mise NATO pokračuje, ale výcvikové činnosti jsou dočasně pozastaveny.”

Dříve desítky tisíc truchlících, kteří zpívali „smrt do Ameriky“, pohřbili pohřební průvod pro mocného generála a další milice zabité na americkém leteckém útěku později označili Teherán za „válečný akt“.

Amir Hatami, íránský ministr obrany, ohrožoval USA „drcenou pomstou“ za „nespravedlivou vraždu“ generála Soleimaniho.

Nejvyšší íránský vůdce Ajatolláh Alí Chameneí řekl, že za útokem čekají zločinci „silná pomsta.“
https://bit.ly/35suK2d

sdílet na