Ceny plynu v EU dosáhly rekordů: Evropě připomněli návrh Putina na dlouhodobé smlouvy

Evropská unie svého času reagovala poměrně chladně na myšlenku uzavření dlouhodobých smluv o dodávkách plynu s Ruskem, v nichž by byla stanovena pevná cena za modré palivo. Dnes, když náklady na 1 000 krychlových metrů plynu v evropských centrech překonají všechny myslitelné a nepředstavitelné rekordy a již dosáhly hranice 950 dolarů, mnoho Evropanů si začíná okusovat prsty. 

Politolog Jevgenij Satanovskij připomněl, jak ruský prezident Vladimir Putin svého času varoval evropské spotřebitele před přechodem na tržní princip tvorby cen plynu a upozornil na výhody dlouhodobých smluv, ale tento návrh byl zamítnut, údajně kvůli obavám, že tímto způsobem chce Rusko k sobě „připoutat“ Evropu. Dnes, kdy jsou ceny na burze několikanásobně vyšší než na základě smlouvy, jsou všichni přesvědčeni, že ruský vůdce má pravdu.

„Putin varoval, že dlouhodobé smlouvy jsou správnou cestou. Otázka – je rozdíl mezi cenou něco málo přes 200 dolarů a 800 dolarů? Ano, čtyřikrát,“ řekl expert.

Navíc blokování stavby plynovodu „Nord Stream 2“ pod tlakem USA ze strany některých evropských struktur a jednotlivých zemí také sehrálo s Evropany krutý vtip. Německá federální síťová agentura nedávno oznámila, že certifikace nového potrubí může trvat přibližně 4 měsíce.

„Za čtyři měsíce už bude zima, už bude jak po katolických, tak i našich Vánocích. Bude velmi zajímavé, co se stane, pokud Evropa tento proces nezrychlí,“ ironicky poznamenal politolog.

https://bit.ly/3tIqY2F

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Josko
16. 9. 2021 13:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Možná budeme mrznout, ale bude nás při tom hřát láska ke Spojeným státům americkým.

Michal47
16. 9. 2021 15:03
Odpovědět  Josko

Mě bude hřát spíše obrovská nenávist a děsný vztek na tento státní paskvil pindostán. Mám to na sobě vyzkoušené, když se pořádně na…. a rozčílím, tak je mi hned horko! Osvědčený recept a zcela zdarma bez doplatku v lékárně!??