nezařazené

Bývalý šéf ukrajinské centrální banky dostal „oznámení o podezření“

Guvernér ukrajinské centrální banky, který nedávno rezignoval, údajně tento týden uprchl ze země, když protikorupční vyšetřovatelé doručili „oznámení o podezření“ v ústředí Národní banky Ukrajiny vysokému úředníkovi odpovídajícímu jeho profesnímu popisu.

Vyšetřovatelé ukrajinského protikorupčního úřadu konkrétně nejmenovali Kyryla Ševčenka, který před dvěma dny rezignoval z důvodu špatného zdravotního stavu. Ve čtvrtek ale řekli, že výpověď doručili bývalému šéfovi národní banky. Dodali, že osoba, kterou hledali, byla od roku 2014 do března 2020 předsedkyní představenstva státní Ukrgasbank.

Oznámení se týkalo podvodu ve státní bance ve výši 5,6 milionů dolarů. To odpovídá Shevčenkově práci v Ukrgasbank, kde vyšetřovatelé tvrdí, že bývalý předseda spolu se dvěma zástupci odčerpali 206 milionů hřiven (5,6 milionů dolarů) tím, že povolili platby zprostředkovatelům za přivádění nových klientů do banky. V prohlášení se uvádí, že místo pobytu bývalého předsedy není známo.

Osoba obeznámená s touto záležitostí tvrdila, že Ševčenko (49) cestoval do západní Evropy v době své veřejné rezignace. Ševčenko ve svém příspěvku na Facebooku uvedl, že rezignoval ze zdravotních důvodů. „Vážení přátelé, kvůli zdravotním problémům, které již nelze nadále ignorovat, jsem učinil těžké rozhodnutí. Rezignuji na svou funkci guvernéra Národní banky Ukrajiny,“ napsal v příspěvku. „Válka byla další obtížnou zkouškou pro náš tým i pro mě osobně.

Myslím, že jsme to zvládli důstojně.” Obvinění přicházejí v klíčovou dobu pro ukrajinskou centrální banku. Vytiskla peníze, aby pomohla financovat válečné úsilí proti ruské invazi, čímž podnítila inflaci, protože země čeká na stálý přísun západní finanční pomoci.

Banka na svém posledním zasedání ponechala úrokové sazby na 25 procentech, aby udržela na uzdě inflaci spotřebitelských cen, která v srpnu zrychlila na 23,8 procenta. Pro západní dárce vzbudí Ševčenkovo ​​vysoké postavení ve vládě a skutečnost, že se mu podařilo uniknout výslechu v rámci trestního vyšetřování, vážné otázky ohledně protikorupčního pověření Ukrajiny, zvláště v době, kdy je země zcela závislá na dárcích.

Vyšetřovatelé uvedli, že svůj případ postavili na základě „výslechů svědků, prohlídek, dočasného přístupu, informací získaných od klientů banky, počítačů a kontroly mobilních zařízení, která obsahovala podrobné e-maily mezi účastníky schématu a dokumenty“. Obvinění — bývalý předseda a dva jeho zástupci — byli informováni, že jsou podezřelí ze zpronevěry, zneužití svého úředního postavení a z „úředního padělání“, podle čtvrtečního prohlášení kyjevských kanceláří

Specializovaného anti- korupční prokuratura a protikorupční úřad. Vyšetřovatelé popsané schéma zahrnovalo více než 1000 převodů na 52 „pseudozprostředkovatelů“, kteří měli bance přinést nové obchody. Ševčenko se stal guvernérem centrální banky v červenci 2020. Není jasné, jak bývalý guvernér opustil Ukrajinu, protože muži mezi 18 a 60 lety mají zakázáno opustit zemi bez oficiálního vládního povolení.
Mehul Srivastava: https://on.ft.com/3RHgv1W

sdílet na

30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Lubek
7. 10. 2022 11:58

S manželkou a dcérou nás stála plná penzia vo Vysokých Tatrách, v ubytovni Morava (Anďel na horách) 400 Kčs na týždeň. Od soboty do soboty. Nemá asi veľmi zmysel prepočítavať, že liter benzínu do Jawa Pionier ma stál 0,8 centu, dôležitejšie bolo, že ako novo nastúpený inžinier a manželka “úradníčka” sme dokázali každý mesiac odložiť jednu celú výplatu. A to robotník na brúske v náraďovni mal cca dvojnásobok môjho platu. Za rok a pol sme si našetrili na podiel družstevného trojizbového bytu, kde bývame doposiaľ. Do vlastníctva sme ho odkúpili za 25 tis. Kčs. Nebrali sme ani mladomanželskú pôžičku. Tie byty v našom paneláku teraz “idú” cez 100tis EURo.

TTT
7. 10. 2022 12:20
Odpovědět  Lubek

Jo, bylo nám všem hrozně špatně. Naši potomci, “beroucí rozum” po roce 1989, by o tom mohli vyprávět dlouhé příběhy z dnešních filmů a internetu…

me2d44
7. 10. 2022 12:41
Odpovědět  TTT

Neocení nás – a nepochopí! “Národ, který dovolí, aby jeho potomstvo učil a vychovával nepřítel se sám odsoudil k záhubě”. A podle jakých osnov se dnes u nás učí? Jak rodiče dětem vysvětlují, jak vypadal režim, ve kterém oni sami vyrostli? Písničky “Andulka konopí močila…”, “Skákal pes přes oves…” to dneska děti neznají, každé druhé žvatlá špatně Anglicky – a když se zeptáte, kdo byl Wabi Ryvola, Wabi Daněk, Walda Matuška, tak jim rozhodíte sandály – jsou totálně mimo. Nehledě na to, že do toho kecá OSA, takže ani lidovku si ve škole zdarma nezazpívají…

zuza
7. 10. 2022 17:50
Odpovědět  Lubek

to v akom meste??? V Bratislave sídliskový malý 4izbový byt rozloha 72 m3, dokončený v r.1974, v úplne v pôvodnom stave pred mesiacom predali za 160 tis eur a ešte kupujúci bol šťastný ako blcha, že ako dobre kúpil.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lubek
7. 10. 2022 20:10
Odpovědět  zuza

Stredné Slovensko. 64 m2 Bratislava musí byť predsa len v iných reláciách cien. Na potulkách okolím si však uvedomujem aj problematiku cesty do práce. Veľa ľudí zvážajú firemné autobusy. Platiť riadne cestovné, či auto… neoplatí sa im chodiť do práce. Aj tak, keď idú na 6:00, tí čo bývajú najďalej musia vstávať cca 4:30. Jednoducho obrábací stroj, vstrekovací lis, či dáka montážna linka sa nedá cez HomeOffice. 160tis. jedine požičať na dlhé roky splátok. Ale verím, že ani v Bratislave si to každý nemôže dovoliť.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
7. 10. 2022 12:02
Ohodnotit příspěvek :
     

A přitom už od pohledu inteligentní a čestný člověk :))

me2d44
7. 10. 2022 12:55
Odpovědět  Veny232

Nevím, já bych ho nepustil ani míchat maltu na stavbě. Ale to je jen úhel pohledu. On někdy se tváří inteligentně i Róm s krumpáčem, nebo lopatou – ale pokud práci dělá poctivě, budu si ho i vážit, přestože on nedodělal ani základku a já jsem inženýr. A jsou tací, co sice dostudovali (i tu vysokou a dostali titul MBA – malý blbec aktivní) a hned se nacpali jako poradci do státních orgánů. Na lopatě by hledali tlačítko, kde se to zapíná – to je dneska naše mládež – berete to? Já jsem v důchodu, stejně se učím dál, i když už nemusím!

me2d44
7. 10. 2022 13:03
Odpovědět  me2d44

Na okraj: domníváte se, že si politici svoje “slinty” píšou sami? Každý má tým “poradců” a někteří i podřízených úředníků – pak před jednáním stráví nějaký čas učením, co mají překoktat – a výsledek je ten, že se rozhodnou (aby měli méně práce) pravomoci státu předat do Bruselu. Pak je to jako s tím slepým a jednookým na cestě k babičce: v lese jednooký našlápne větev, ta mu vypíchne i zdravé oko a on říká: “tak jsme došli” a slepý na to: “Ahoj babi!”.

Autor
7. 10. 2022 21:40
Odpovědět  me2d44

To je mýtus. Předávání pravomocí je záměrné a vědomé.Jsou k tomu vychováváni, nevím, proč to lidé nemohou pochopit. Ukázkový příklad máme teď na místě “premiéra”.

janle57
7. 10. 2022 13:51
Odpovědět  Veny232

Nerozdělil se se zeleným tričkem a takhle chudák dopadl,ještě
že je očkovaný Pfizerem jinak by ho nikam nepustili.

Markýza
7. 10. 2022 14:17
Odpovědět  janle57

Zelenýmu tričku ale už došly slamníky – kam by to dávalo?

Markýza
7. 10. 2022 14:16
Odpovědět  Veny232

Anoano, takový hrdina naší doby :-)))

sergej
7. 10. 2022 12:30
Ohodnotit příspěvek :
     

🙂 Vždyť to ě starey od bárta simpsna, vizíři.

Vega
7. 10. 2022 12:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Není jasné jak opustil Ukrajinu? Pomocí úplatku, jak jinak. Jistě na něj měl “vyděláno”.

Pavel z Moravy
7. 10. 2022 12:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Už mne ty zprávy o těch banderovcích unavují, co tak něco z jiného soudku.

Markýza
7. 10. 2022 14:21
Odpovědět  Pavel z Moravy

Nejste sám. Včera koukám, že nám budujou nový krám – něco jako Mezinárodní lahůdky, nebo tak nějak. Povídám kasírce – copak si teď někdo bude kupovat sýry za 800 kilo? A ona, že je to krám pro Ukrajince. Aby mohli papat, co jsou zvyklí. Ať už jdou s tou Ukrajinou do p.r.dele – ujelo mi. A víte co? Všech šest lidí, co se kolem té kasy zrovna nacházelo, zahučelo sborový souhlas.

Pavel K
7. 10. 2022 16:06
Odpovědět  Markýza

Je se nebát a nemít strčenou hlavu v písku.

7. 10. 2022 16:54
Odpovědět  Pavel K

Šoda že je to jenom úsloví a ne doopravdy. Víš s jakou chutí bych je té pozici kopal do pr-delí? S rozběhem a ve fáračkách. S ocelovou špičkou.

Pavel K
7. 10. 2022 17:33

I já, ale mě už to moc neběhá, tak jestli by tě to nevadilo, tak bych je uhelkou mlátil po hlavách. 🤣🤣🤣🙋‍♂️

zuza
7. 10. 2022 17:59
Odpovědět  Markýza

včera predo mnou pri pokladni platila nákup mladá ukrajinka s malým deckom, obaja draho (a nevkusne) oblečení, v košíku mala drahý chlast, čokolády a pár rožkov. A ešte 3 balíčky cigariet. Veď majú z čoho, všetko zadarmo a ešte dostanú aj vreckové. Ale to je len ukrošská chudoba.
Niekde som pred pár dňami čítala, že v Česku sa predalo v roku 2022 XY malých a stredných podnikov (nechcem vymýšľať, číslo si nepamätám, ale bolo to veľa) a 70% nových majiteľov týchto firiem sú ukrajinci. A špinavé prachy budú pekne vypraté.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Unter
7. 10. 2022 13:01
Ohodnotit příspěvek :
     

No to je fotka, je tam na té Ukrajině někdo, kdo není žid? Jo aha, ti jsou na frontě.

me2d44
7. 10. 2022 13:12
Odpovědět  Unter

No, Zelená žabička tvrdí, že jsou nezvěstní, nebo přímo dezertéři (kdyby přiznal jejich úmrtí, tak musí rodinám platit a nebylo by co ukrást!).

Gene
7. 10. 2022 13:59
Odpovědět  Unter

To bylo prvni co mne napadlo. Ale neda se o tom nic dohledat. Ovsem mne rozesmala tato zprava – https://www.reuters.com/article/ukraine-eurobonds-idUSL8N1LO3RP

Davor
7. 10. 2022 13:13
Ohodnotit příspěvek :
     

To je táta od rodiny. Ten umí zabezpečit potomky.
Výhody el. bankovnictví a krádeží v nové, přesuny peněz. U nás po válce, když se to rozhánělo, tak si každej mohl vzít 20kg, Tenhle by musel opouštět krajinu v kamijonech.

janle57
7. 10. 2022 13:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Na tomhle banderovském vykukovi lze exemplárně vysvětlit, kde končí tzv.humanitární
pomoc celé EU,z čeho má feťák Zelenkij miliardové majetky a proč si tady u nás Ti
válkou pronásledovaní ukr.chudáci,kterým se rvou do kapes státní prachy,kupují
nemovitosti,zubní a lékařské ordinace,my tomu jen v klídku přihlížíme a sborově
hulákáme s vepřovou hlavou z Hradčan,že Putin je vrah !!

Markýza
7. 10. 2022 14:25
Odpovědět  janle57

Pan Zelenotričko se ovšem zásobí plnými hrstmi i jinde – mrkněte:

https://www.youtube.com/watch?v=GxYku3GzZrA

A jak prodal zlato Ukrajiny Amíkům, to jsem dávala na nějaké jiné vlákno.

Autor
7. 10. 2022 21:44
Odpovědět  janle57

Musí se přesto rozlišovat. Někteří skutečně utekli před boji a střílením. Ti ale také poctivě pracují. Na rozdíl od těch, co si kupují podle výše uvedených podniky. No ale moc jim to platné nebude:
nikdo nebude nic vlastnit, nebude nic mít, a bude každý šťastný, ne? Tak vo to stejně přijdou.

Velitel
7. 10. 2022 13:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Při tom bordelu co je teď na Ukrjině nekrde jen ten, kdo nemá co ukrást a nestačil zdrhnut.

Markýza
7. 10. 2022 14:22
Odpovědět  Velitel

A je zvláštní, že chňapli zrovna jeho, co? Kdepak se asi znelíbil…….

skeptik
7. 10. 2022 14:06