… byli jsme velmi velkorysí …

Podle katarských zdrojů Spojené státy navrhly Íránu, aby nepřekročil „omezenou reakci“. 

Oficiální prohlášení Íránu a Spojených států v tomto ohledu neexistují. Pouze Pompeo znovu ohrožoval Teherán novými údery, pokud by Írán odpověděl.

Spojené státy také oficiálně požádaly irácký parlament, aby zítra nepřijal zákon o stažení amerických jednotek z Iráku. Washington Bagdádu připomíná, že „USA byly k Iráku velmi štědré a velkorysé“. 

Prohlášení je extrémně cynické, protože to byly Spojené státy a IS vytvořený jejich činností, které skutečně zničily Irák. 

Objevení takových prohlášení znamená, že Spojené státy si nejsou jisty, že konsolidované postavení Al-Sadr a Al-Amiri zítra nezíská nezbytnou podporu od ostatních stran a frakčních poslanců, což by mohlo znamenat ukončení americké přítomnosti v Iráku po 17 letech okupace. 

Katarský ministr zahraničí přiletěl do Teheránu (před několika lety by to bylo nemyslitelné, ale po neshodách Kataru se Saúdskou Arábií začal Katar těsněji komunikovat s Íránem a Tureckem a měnit vektor své zahraniční politiky). Katarská vlajka byla nalakovaná černou barvou jako znamení smutku pro Sulejmani.

Vzhledem k víceméně běžným vztahům Kataru se Spojenými státy existuje důvod se domnívat, že se nejedná pouze o návštěvu s cílem vyjádřit soustrast, ale také o pokus zjistit íránské záměry, k čemuž také mohly směřovat návrhy „omezené reakce“ probírané katarským tiskem. 

Jako vtip o tom na sociálních sítích –

…. „stačí čtyřhvězdičkový demokratický generál.“ 

To určitě nestačí – čtyřhvězdičkových demokratických generálů je jako toulavých psů a Sulejmani byl jediný.

https://bit.ly/2QmSJM4

sdílet na