Britský veterán z války o Falklandy zajatý v Donbasu žádá o pomoc – média

„Chtěl bych říci [britskému premiérovi] Borisi Johnsonovi, pokud můžete pomoci, pokud můžete ovlivnit [ukrajinského] prezidenta Zelenského, pokud můžete ovlivnit prezidenta Doněcké lidové republiky (DLR) nebo pokud můžete ovlivnit [ruského] prezidenta [Vladimira] Putina, pak to prosím udělejte,“ je slyšet Hardinga, jak říká

Klip zveřejnila korespondentka moskevského vysílání Prvního kanálu Marina Kimová na svém kanálu na Telegramu.

„Závisí na tom životy lidí. Takže pokud můžete, prosím, pomozte,“ dodává s tím, že „jinak mi hrozí trest smrti“. Mým přátelům hrozí trest smrti.“

Hardingovi přátelé a rodina BBC potvrdili, že na videu je on. Britské ministerstvo zahraničí sdělilo britským médiím, že je jeho zadržením „znepokojeno“.

Některá významná britská média jako BBC a Guardian Hardinga identifikují pouze jako muže „ve věku kolem 50 let a původem ze Sunderlandu“ v severní Anglii. Některá další média – jak ruská, tak anglicky mluvící – uvádějí, že jde o 59letého veterána z války o Falklandy, který také bojoval v Sýrii spolu s Kurdy proti Islámskému státu (IS, dříve ISIS).

Muž se prý v roce 2018 připojil k nechvalně proslulému ukrajinskému pluku „Azov“. Údajně byl zajat v květnu, když se bojovníci ‚Azova‘ museli vzdát spolu s dalšími ukrajinskými silami ve městě Mariupol po několikaměsíčním střetu s ruskými silami a donbaskými milicemi.

Kim ho ve svých příspěvcích na Telegramu označila za „britského žoldáka“, když potvrdila, že je „krůček“ od rozsudku a případného trestu smrti. Úřady Doněcké lidové republiky se k jeho případu zatím oficiálně nevyjádřily.

Spojené království viní ze smrti „žoldáka“ Rusko
Čtěte více: Spojené království viní ze smrti „žoldáka“ Rusko
Dva další britští bojovníci – Aiden Aslin a Shaun Pinner – byli již dříve soudem v DLR odsouzeni k trestu smrti spolu s marockým občanem. Všichni se na jaře vzdali jednotkám DLR ve městě Mariupol.

Londýn trvá na tom, že s jeho občany by mělo být zacházeno jako s válečnými zajatci podle Ženevské úmluvy. Úřady v Doněcku uvedly, že zajatce považují za žoldáky, což znamená, že na rozdíl od regulérních bojovníků nepodléhají ochraně mezinárodního práva. Všichni cizinci odsouzení v DLR k trestu smrti se proti rozsudku odvolali.

Rusko již dříve požádalo Velkou Británii, aby jednala přímo s DLR, což Velká Británie odmítla. Londýn opakovaně odmítl Doněckou lidovou republiku jmenovat a označil orgány regionu za „ruské zmocněnce“.

4 16 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4 16 hlasy
Ohodnotit příspěvek
28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
janle57
18. 7. 2022 20:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Co tam na tom Donbase tenhle Anglán dělal? zajisté to byl,dle zpráv TV Goebbels24, člen
humanitární neziskové organizace,která přivezla dětem na Donbase hračky,dětskou výživu
a 1 000 000 dollarů k tomu,no a Ti zlí krvežízniví Rusové ho při téhle dobročinné činnosti
zadrželi a za tohle by ho chtěli popravit? No tohle pan Johnson,Fiala a další humanisté
v EU jen tak nenechají.

Lubek
18. 7. 2022 21:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokiaľ boli ovešaní kadejakým harampádím, vestou, prilbou, kolenačkami a v rukách dáky super ľahký automat dramatického dizajnu, ani ich nenapadlo niekomu sa prosiť. Teraz je už neskoro nariekať nad svojim osudom a prosíkať. Kto ho tam poslal? Kto ho mobilizoval? Za čo tam bojoval? Proti komu bojoval? Tomuto sa hovorí tvrdosť, hrdosť? Chlapský, vojenský, žoldácky tvrdý postoj? (Takto to ukazujú v amerických filmoch ?!?) Hajzli sú to. Bezcharakterní podliaci, zabijaci a vrahovia.

Pavel K
18. 7. 2022 21:36
Odpovědět  Lubek

👍 👍 👍
Ano vrazi a fanatici. Běž k muru.

Ladislav
19. 7. 2022 05:55
Odpovědět  Pavel K

Bez žádné lítosti! Pověsit!

Pavel K
19. 7. 2022 10:30
Odpovědět  Ladislav

Co jiného, pokud se zlo nebude ničit hned v zárodku, tak pak budo toto se stávat. To už je ale pozdě, že?!! Chudáci ty děcka to je přece šílené. Po celém světě.

VAL
18. 7. 2022 21:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Já bych mu dal milost už jenom kvůli těm jeho laskavejm očím a ulšchtilosti, co přímo tryská z každého rysu jeho obličeje. A pak bych tu svi-ni nechal až do smrti makat v dolech na Donbase, aby z něj lidstvo mělo poprvé v jeho dospělém životě také nějaký užitek.

Pavel K
18. 7. 2022 21:40
Odpovědět  VAL

Není to dlouho co jsem četl v diskuzi, že si člověk po čtyřítce nese v obličeji svoji povahu, charakter a tak něco, zkrátka jaký to je člověk. Trochu jsem to zamotal ale vy mi zajisté budete rozumět.

VAL
18. 7. 2022 22:25
Odpovědět  Pavel K

Jasně že rozumím. Akorát vím z osobní zkušenosti že ne vždycky to platí. Hodně ksichtů, vlastně většina, včetně vrahů, má takouvou tu neutrální masku na ven. Spíš to platí na výjimky které se trvale pohybují „mezi svými“, takže masky na ven netřeba a proto s nitrem tak prorostlé, jako právě tento odpad, že se jim pak nitro obrazí i ve ksichtě. A taky na flanďácích je to hodně vidět; takový ty úlisný svatoksichty á la Herman nebo papá Benedikt myslím. Ale někdy se to fakt povede – z takových hurvínků jako taiwanec, M. Benda, nebo M. Žantovský jejich rozjásané intelektálno kašparů přímo tryská. Pravdoláska byl zase. když si zapomněl nasadit ,masku, archetyp farizeje jak vyšitej.

Pavel K
19. 7. 2022 10:32
Odpovědět  VAL

🤣 🤣 🤣 🙋‍♂️

zdena
18. 7. 2022 21:20
Ohodnotit příspěvek :
     

copak , copak…. pán nejspíš přijel na Ukrajinu s kvérem sázet stromečky ? A pak ho obklíčili a chtějí ho oběsit ? Anebo tam přijel vraždit lidi, které v životě neviděl a nic mu neudělali, prostě si jenom přijel zastřílet naostro na člověka ? A jedno kterého, prostě zastřílet…adrenalin….. padni komu padni…. A navíc známá arogance anglosasů, kteří se ani nenamáhají obrátit se na Donbas a chtěji podporu od Moskvy, kterou jenom sankcionují…. taková arogance …… na-rat, panstvo…. doufám….

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
18. 7. 2022 21:41
Odpovědět  zdena

Hezky napsáno. 👍👍🌹🙋‍♂️

Albi
18. 7. 2022 22:17
Odpovědět  zdena

„Londýn trvá na tom, že s jeho občany by mělo být zacházeno jako s válečnými zajatci podle Ženevské úmluvy.“
A proč zrovna s britskými občany? Čím jsou tak výjimeční?
A co ruští zajatci, chovali se k nim Ukrajinci podle Ženevské úmluvy?

Lakrig
19. 7. 2022 13:38
Odpovědět  Albi

Nejsem krvelačný, ale pro výstrahu by jich pár pověsit mohli..

Pan Tau.
18. 7. 2022 21:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Do teď to panáčkovi vycházelo, ale spadla klec a h,…do kalhot. Jiní kvůli tobě trpěli – tedy, užij si to!

Pavel K
18. 7. 2022 21:42
Odpovědět  Pan Tau.

🙋‍♂️ 🙋‍♂️ 👍 👍

ČÁPIČAPI
18. 7. 2022 22:09
Ohodnotit příspěvek :
     

„Kdo je nový Hitler?“: Finský politolog hovořil o Čtvrté říši v Evropě??? Politolog a kdepak to studoval??? V Plzni, jako mareček Bendu????Kdo je nový Hitler? To ví přeci každej rozumnej člověk i na OKRAJINĚ!!!

Makron-i-Zelenskijtepličáci.jpg
Vaclav
18. 7. 2022 22:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Nejdříve je postavte ke zdi dle rozsudku, zarachotte závěrem. Až se hrdina pos… strachy, ukažte že jste humaniste a změňte trest na doživotní nucené práce.

milan h
18. 7. 2022 23:34
Ohodnotit příspěvek :
     

zabijel nevinne a sam se smrti boji to sou anglosasti hrdinove zbabelci

Pavel K
19. 7. 2022 10:36
Odpovědět  milan h

milane h, to je právě důkaz toho fanatismu a šílenství. Samotným to dělá potěšení ze smrti druhých, ale sám se bojí až trousí.

KarelDar
18. 7. 2022 23:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Je vidět, že Británii na nějakém jejich občanovi vůbec nezáleží.

Jozef
19. 7. 2022 07:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Prišiel zabijať na Dombas ľudi dombasu, tak teraz nech pyká a nesie zodpovednosť za svoj skutok. Ja by som navrhoval doživotne vezenie v DLR. Pokiaľ sa mu nedokáže, že zabil ľudi na dombase, tak trest smrti mu nedavať.

skylla
19. 7. 2022 07:46
Ohodnotit příspěvek :
     

tento chlap podřízne dítě a jde dál…….

Pavel K
19. 7. 2022 10:46
Odpovědět  skylla

Jo to tak ty zrůdy mají. Nevím, říká se že vždy jde o poprvé, pak je to jen rutina. Mám známeho, který měl soukromně jeřáb a dělal pro různé velké stavební firmy. Vyprávěl nám u jednou piva, jak byl u debaty s pomocnými dělníky z ruska, nebo s píše z UK. A jeden říkal při svačině, co měl být snad i v Afghanistánu, že mu tím nožem klidně bez mrknutí oka uřízne hlavu a bude dál pokračovat ve svačině tím samým nožem. Žádný prý problém. To jsou „lidi“ co tam mají už hrábnuto.

Frank
19. 7. 2022 07:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak šmejdovi jde o životy lidí? A co tam na Ukrajinu jel dělat? Sbírat brouky a motýly zcela jistě ne. Teď je posraný strachy, že ho pověsí, protože kulky pro takové zmrdy je škoda. Inu hrdina se ihned pozná.

Markýza
19. 7. 2022 08:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Jo tak ony na tom závisí životy lidí, aha. Tak to si ty parchante vykládej rodinám těch, cos postřílel.

Gales
19. 7. 2022 09:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Ať chcípne.Dobrovolně a za trest.Jestli chce,může se sám pověsit.

Jája
20. 7. 2022 16:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Zvedá se z něj žaludek a ještě jak kňučí, hajzl. To jsou ti hrdinové ze západu. Vraždit děti a bezbranné, to ano. Žádná lítost s nimi.

Ratus
21. 7. 2022 12:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Můj tchán co měl střelnici vždy říkal.Každý ,kdo vezme do ruky zbran a postaví se jinému člověku,musí sám počítat,že bude zabit.