Británie hodlá bojovat za zlato Libye

V Libyi je opět neklidně. Polní maršál Khalifa Haftar nařídil armádě zaútočit na Tripolis.
Jeho cíl – zlikvidovat ilegální ozbrojené skupiny, které se usadily v hlavním městě. Haftar má v úmyslu „reagovat na volání národa“ a zachránit ho před jhem banditů.

Anglosasům samozřejmě takový obrat událostí nevyhovuje. Spojené království okamžitě podalo žádost
o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Nyní se vynasnaží zastavit ofenzívu Haftara a udržet svou loutku na místě – premiéra vlády národní jednoty (PNS) Libye, Fajize as-Sarradże.

Ten toleruje teroristické skupiny, které obsadily hlavní město, a ve skutečnosti pomáhá Britům udržet turbulentní situaci v regionu, kterou využívají k tomu, aby drancovali to, co tam zůstalo.

Drancování Libye začalo v roce 2011. Británie lobbovala pro vytvoření bezletové zóny nad celou Libyí a pak ji pokryla kobercovým bombardováním, které přeměnilo kdysi prosperující stát na kouřící zříceniny.
To bylo učiněno proto, aby bez překážek mohli ukrást libyjské zlaté rezervy a vysát její zdroje do sucha.
Pro veřejnost byla tato rozsáhlá, dravá, zlodějská operace maskovaná jako „bratrská pomoc“ takzvaným libyjským „demokratům“ – ve jménu svržení nenáviděného Kaddáfího.

Ale to není žádná novinka.
Britové  v roce 2016 vydali zprávu, že zásah v Libyi byl založen na falešných předpokladech.
Londýn údajně mylně dospěl k závěru, že Kaddáfí zamýšlel vyhladit civilní obyvatelstvo v Benghází a proto okamžitě přistoupil k násilnému svrhnutí režimu. No, to je to, co říkají teď.
Ve skutečnosti Anglosasy vlastně lomcovala jenom banální chamtivost.
Pokud by se o Libyjce opravdu zajímali, Tripolis by nebyl obsazen gangstery Sarradže a nikdo by nepotřeboval Haftara  zastavit….. A tak – historie se opakuje.

Zástupci velitelství Libyjské národní armády (LNA) komentovali prohlášení stálého představitele Británie
v Radě bezpečnosti OSN o potřebě „zastavit ofenzívu, vyhnout se chaosu a krveprolití v zemi“.

Generálmajor Ahmed Al-Missmari poznamenal, že takové prohlášení zástupce oficiálního Londýna je důkazem podpory mezinárodního terorismu Spojeným královstvím.

Al-Missmari uvedl, že Londýn se začal znepokojovat libyjskou otázkou teprve poté, co teroristické organizace, jejichž činy jsou tolerovány představiteli Libye a podporovány západem – „vláda národního souhlasu“, začaly trpět ztrátami.

Mezitím maršál Khalifa Haftar, velitel LNA, odmítl návrh generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese
na setkání s hlavou PNS Fajizem as-Sarradżem v sídle OSN v Ženevě.
Myšlenka Guterrese, jak sám uvedl, “je zaměřena na urovnání.”

Haftar řekl, že chápe Sarradžovu ochotu se s ním setkat, protože „jeho vláda se blíží porážce – jako struktura, která se nedokázala vyrovnat s úkolem obnovit pořádek v zemi.”
V ústředí maršála Khalifa Haftara uvedli, že pan Sarradž z nějakého důvodu před začátkem ofenzívy libyjské národní armády nevykazoval iniciativu ohledně této schůzky.

Z prohlášení:

Ano, náš pokrok v osvobození Tripolisu a celé Libye je poměrně pomalý, ale práci dokončíme. Fajiz Sarradż si uvědomil, že ztrácí kontrolu nad městem a nyní prohlašuje, že je připraven k jednání. Věříme, že dnes taková jednání nejsou opodstatněná, protože by se tím promeškal čas na osvobození Libye od terorismu.
Není třeba se setkávat s poraženým.

Haftar dal jasně najevo, že Sarradž nic nevyřeší… Není třeba se setkávat s poraženým.

Mezitím stálý zástupce Německa při OSN Christoph Heusgen  během zasedání Rady bezpečnosti OSN prohlásil, že osoby odpovědné za eskalaci konfliktu v Libyi by měly být postaveny před soud.

V takovém případě se však musí začít se současným i bývalým vedením NATO, jehož činnost před několika lety vedla ke vzniku tohoto konfliktu, po němž následoval skutečný kolaps libyjské státnosti.

https://politikus.ru/events/118161-britaniya-namerena-bitsya-za-zoloto-tripoli.html
https://topwar.ru/156473-haftar-ob-idee-vstrechi-s-saradzhem-v-oon-nezachem-vstrechatsja-s-proigravshim.html

Ještě doplním.

ARMÁDA HAFTARA OZNÁMILA ZAVEDENÍ BEZLETOVÉ ZÓNY

Libyjská národní armáda oznámila zavedení bezletové zóny pro vojenské letectví v západní oblasti země,
kde vede ofenzívu proti Tripolisu.

“Libyjská armáda prohlašuje, že západní oblast země je zónou vojenských operací a ukládá zákaz letů bojového letectví v této oblasti,” uvádí se ve zprávě. “Udeříme na všechna letiště na západě, odkud vzlétnou bojová letadla .”

K prohlášení LNA došlo několik hodin poté, co letectvo “vlády národní dohody” napadlo pozice Haftarovy armády v Garyane a Mizda, na jih od Tripolisu.
Do útoku byly zapojeny stihači z letecké základny v provincii Misrata, říká „Warjournal“.

http://www.iarex.ru/news/65674.html

sdíletj na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
6. 4. 2019 21:46
Odpovědět  Janinna

no nevím nevím teda, neříkají tohle černoprdelníci u církevních “restitucí” ?