Bohemia Energy končí, zlomil ji extrémní růst cen energií. Zákazníky přesměrovává jinam

ČTK – aktualizováno..Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a plynu. Skupina se zhruba 900.000 odběrných míst se rozhodla ukončit podnikatelskou činnost a dodávky elektřiny a plynu zákazníkům společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Zároveň požádá Energetický regulační úřad o zrušení licencí všech výše uvedených společností. Dosavadní premiér Andrej Babiš uvedl, že zástupci vlády se situací kolem ukončení činnosti firmy Bohemia Energy zabývají od úterý. Řeší, jak minimalizovat dopady na lidi, jednání pokračují i dnes.

„Skupina BOHEMIA ENERGY ukončuje s okamžitou platností dodávky elektřiny a plynu na českém energetickém trhu. K tomuto razantnímu kroku nás přiměl přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit, je nyní třikrát vyšší, než byla v loňském roce. Vždy jsme se pro Vás snažili zajistit co nejvýhodnější podmínky, ale tento bezprecedentní nárůst nám to již nadále neumožňuje,“ uvedla firma na svém webu. Zákazníci se podle ní nemusí obávat, že by zůstali bez energií, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance – tj. hlavní dodavatel na daném distribučním území. Podle společnosti je důvodem přetrvávající extrémní růst energií na velkoobchodních trzích.

Skupinu BEe tvoří největší alternativní dodavatel energií v ČR Bohemia Energy a dále společnosti Amper Market, Comfort Energy, Energie ČS (ve skupině je tato bývalá dceřiná společnost České spořitelny pro prodej elektřiny a plynu od listopadu 2020), Europe Easy Energy, X Energie a Slovakia Energy, která působila do letoška na Slovensku. Do skupiny rovněž patří finanční společnost BEplan poskytující poradenství a finanční plánování.

„Bylo to nejtěžší rozhodnutí, které jsme museli udělat. Bohemia Energy jsme založili před více než 15 lety a naším posláním bylo být vždy spolehlivým a výhodným dodavatelem energií. Důvěra více než milionu zákazníků byla ohromným závazkem a posouvala nás neustále kupředu k poskytování co nejlepších služeb,“ řekl dnes majitel skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík. Podle dat Operátora trhu s elektřinou dodávala skupina ke konci srpna elektřinu přes 600.000 zákazníků, plyn pak necelým 300.000.

Společnost Bohemia Energy byla založena podnikatelem Jiřím Písaříkem v říjnu 2005 jako dodavatel elektřiny pro malé a střední podniky. V roce 2006 začala společnost dodávat elektřinu také do domácností, o rok později vstoupila na slovenský trh. Zemní plyn začala dodávat v roce 2009. Kromě firem a domácností jsou klienty Bohemia Energy i obce. Tržby skupiny Bohemia Energy loni meziročně vzrostly o sedm procent na 23,1 miliardy korun. Skupina loni dodala zákazníkům 5,68 terawatthodiny (TWh) elektřiny a 5,22 TWh plynu.

Co mají dělat zákazníci?

Bohemia Energy dnes uvedla, že prioritou celé skupiny je nyní poskytnout součinnost zákazníkům při přechodu k novému dodavateli a najít pro ně nejvhodnější možné řešení. Nadále mohou využít kontaktní infolinky či e-maily a zároveň jsou průběžně aktualizovány webové stránky jednotlivých společností se všemi potřebnými informacemi, uvedla firma. „Novou smlouvu s jakýmkoliv dodavatelem je nutné uzavřít do šesti měsíců. Případný odběr elektřiny nebo plynu je po tomto období považován za neoprávněný a hrozí nejen přerušení dodávek energií, ale i vymáhání náhrady za vzniklé škody a případně i odmontování elektroměru nebo plynoměru,“ píše na svém webu Energetický regulační úřad.

Pro zákazníky společnosti Amper Market, která do skupiny také patří, hledá Bohemia Energy podle oznámení řešení. „Chci se omluvit za komplikace klientům Amper Market, eventuálně Europe Easy Energy. Amper Market jsem Bohemia Energy v 2018 prodal se stoprocentně nakoupenou elektřinou,“ napsal na twitter bývalý majitel Amper Market Jan Palaščák.

innogy Energie avizovala zdražení plynu, ČEZ ho nevyloučil

Jedním z plynových dodavatelů poslední instance, zmíněných na webu Bohemia Energy, je společnost Innogy Česká republika a.s.

innogy Energie dnes oznámila, že zvýší od 20. listopadu ceny plynu; u základního produktu Standard to bude v průměru o 10,6 procenta. Důvodem je podle ní dramatický růst ceny komodity na velkoobchodních trzích. Zdražování připustila také společnost ČEZ.

Teplárenské sdružení ČR dnes mezitím uvedlo, že očekává největší meziroční zdražení tepla za posledních 13 let. Růst cen podle něj může být dvouciferný. Některé teplárny budou kvůli vývoji na trhu zvyšovat ceny ještě před koncem letošního roku, většina od začátku ledna, uvedlo dnes sdružení v tiskové zprávě. Výrobci a distributoři, kterých je ve sdružení 44, zásobují teplem přes 1,1 milionu domácností.https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?dnt=false&embedId=twitter-w

4 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
14. 10. 2021 17:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Management těch firem, co to tak jednoduše zasekli, a co jich je. Ti by měli vyfasovat liščí ohony a leštit a leštit, až se bude z tyčí kouřit. A tím dorovnávat zákazníkům ceny. 🙂

Rfit
14. 10. 2021 19:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Tohle nahraje zase jenom Němcům. Innogy převezme víc než polovinu zákazníků a miliardy půjdou do Německa.
Byl jsem u Easy Energy přes 10 let a měl jsem plyn opravdu levnější, než ostatní. Bohužel ten nákupní model energií, jaký praktikovala Bohemia Energy, narazil na útes nepředpokládaného zdražení.
Dá se říct, že Bohemia Energy je první velká česká oběť šíleného Green Dealu.
Musím ale ocenit vedení Bohemia Energy, že se zachovali profesionálně a hodili včas ručník do ringu. Často se totiž stane, že firmy včas nevyhlásí bankrot, prodlužují agónii a pak se strašně rychle dostanou do obrovských dluhů.
Škoda

josh-xy
14. 10. 2021 19:12
Odpovědět  Rfit

Vodu jsem také prodali cizákům …a lidé? Nakonec si opět zvolili tu stranu, která nás o tito miliardy připravila..Ne, ne tady pro tento národ není pomoci.