nezařazenépolitika

Bílý dům odmítá „šílená ruská tvrzení“, že za nepokoji v Kazachstánu stojí USA

Ve středu, kdy v Kazachstánu vypukly další násilné protesty, tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová zdůraznila, že Spojené státy nemají s nepokoji v této bývalé sovětské republice nic společného, a označila zvěsti o opaku za “bláznivá ruská tvrzení”.

“Zprávy o protestech v Kazachstánu sledujeme. Podporujeme výzvy ke klidu, k pokojnému vyjádření protestujících a ke zdrženlivosti úřadů,” řekla Psakiová novinářům během pravidelného brífinku.

“Objevují se bláznivá ruská tvrzení, že za tím stojí USA. Dovolte mi, abych využila této příležitosti a sdělila to jako naprosto nepravdivé a zjevně součást standardní ruské dezinformační příručky.”

O několik hodin dříve vyhlásil kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev výjimečný stav, protože po celém městě Almaty byly napadeny vládní budovy. Krátce poté vláda premiéra Askara Mamina oznámila svou demisi, ale Tokajev uvedl, že ministři zůstanou ve svých funkcích až do sestavení nového kabinetu, takže není jisté, zda bude mít demise významný dopad.

Násilné protesty vyvolalo výrazné zvýšení cen pohonných hmot. Cena zkapalněného plynu, který se používá hlavně k vytápění a vaření, se zdvojnásobila na 120 tenge (0,27 USD) za litr. Minimální mzda v Kazachstánu činí 42 500 tenge (98 USD) měsíčně.

Jen Psakiová označila zvěsti o zapojení USA za “bláznivá ruská tvrzení”.
EPA/Chris Kleponis / POOL
Nepokoje přicházejí uprostřed rostoucího napětí mezi Ruskem a dalším sousedem, Ukrajinou.

V průběhu roku 2021 ruský prezident Vladimir Putin tlačil na NATO a USA, aby slíbily, že nedovolí Ukrajině vstoupit do transatlantické aliance – a zároveň zvyšoval vojenskou přítomnost Ruska podél jeho západní hranice.

Putin opakovaně naléhal na bezpečnostní záruky a ještě minulý měsíc řekl prezidentu Bidenovi, že “Rusko potřebuje právně závazné dohody” o těchto požadavcích.

USA zase varovaly Rusko před invazí na Ukrajinu, protože se mnozí obávají reprízy z roku 2014, kdy Rusko napadlo a anektovalo Krym.

Během telefonátu mezi Bidenem a Putinem 30. prosince americký prezident “vyzval Rusko k deeskalaci napětí s Ukrajinou” a varoval, že “Spojené státy a jejich spojenci a partneři rozhodně odpoví, pokud Rusko dále napadne Ukrajinu”, uvádí Psakiová.

Od 10. ledna se v Ženevě uskuteční bezpečnostní rozhovory mezi Ruskem a USA, na nichž se bude projednávat žádost Moskvy. O dva dny později se pak s Ruskem sejde NATO a 13. ledna bude následovat další schůzka s dalšími evropskými spojenci.

“Rusko je velmi dobře obeznámeno s našimi postoji, které jsou založeny na základních principech evropské bezpečnosti, s nimiž kdysi souhlasilo,” uvedla ve středu Psakiová, “včetně toho, že hranice nelze překreslovat silou a že země mají svrchované právo určit, s kým se budou sdružovat.”

“Nevíme, co přinesou rozhovory příští týden,” dodala. “Ale náš přístup k rozhovorům bude pragmatický, orientovaný na výsledky a věříme, že existují oblasti, v nichž můžeme s Moskvou dosáhnout pokroku, dosáhnout pokroku, pokud k tomu budou připraveni. A taková je samozřejmě povaha diplomacie.”
By Callie Patteson https://bit.ly/3r0PvPI

sdíletj na

11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
kral
6. 1. 2022 19:09

Pravdou je, že takovéto problémy USA rádi vyvolávají zejména tam, kde má USA svoje zájmy…
Na druhou stranu by bylo docela divné, kdyby v tom prsty USA nebyly…. Bylo by to neobvyklé…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
6. 1. 2022 20:36
Odpovědět  kral

Ale bylo by už úplně na hlavu, kdyby přiznaly, že v tom prsty mají.
No – a koho je na místě obvinit? Rusko a nejlépe Putina osobně. Všichni budou stejně vědět “wo co go”, ale navenek neztratí tvář – tedy – myslí si to. :-)))
Nakonec – mají ještě nějakou “tvář”, kterou by mohli ztratit?

jana
7. 1. 2022 20:03
Odpovědět  Albi

oni nikdy nič nepriznajú…vždy všetko poprú ale človek ktorý pozná falošné vlajky a metódy farebných revolúcii v ktorých mali Amíci a západ prsty ani ich priznanie nepotrebuje.

BBRAD
6. 1. 2022 22:07

Když člověk vidí ty videa tzv.” demonstrantů proti zdražování “ kteří klečí na krajnici se spoutanýma rukama za zády a z auta je vytahováno – armaďácké GPS mobily , automatické zbraně , 30×30 brokovnice , nemluvě o zbraních vyhozených na cestu a jen tak “ náhodou “ se objeví velmi aktívní mladí muži zvednou je ,zkontrolují jestli jsou funkčním nabité a druhý den zablokují letiště a mezitím zastřelí 13 členú policie ,přemýšlím v kterémpak obchoďáku to koupit . Bral bych to všemi deseti do ČR .Majdan č.5 ,ale jak vidno -tohle kvituji s uspokojením – tak fakticky to CIA ,NWO & SOROS NGO nezvládli . Jsem spoko. PROBOHA A TO ŽE JE ELITA USA ??? IT’S REALLY JOKE ?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan
9. 1. 2022 11:00
Odpovědět  BBRAD

toto byla prace MI6 jo a Blair delal Nazarbejevovi poradce to mluvi za vse

josef
6. 1. 2022 23:11

mno a že si nezačali nic s ukrajinou než se provalilo že je to stálo 5miliard a skončilo to majdamem!Kdo jim to uvěří Kazachstán není Irák a Putin není Sadám. Maj smůlu !

Kuky
7. 1. 2022 08:50

k článku podotýkám ,že jeden ruský anylitik,řekl ,že nepokoje jsou řízeny z Kyjeva kazachstánským politikem ,který tam prchl z Kazachstánu ,také řekl ,že nepokoje rádoby vyúsťující v majdan vznikly na břehu Temže.

Pavel
7. 1. 2022 10:19

Je to neuvěřitelně průhledný scénář. Stále stejným způsobem to provádějí všichni ti ochránci svojí demokracie ze západu. Zase na to použili mladé kluky a ti se mohou vyřádit. Takovou hloupost, že tyto protesty děcek způsobilo nějaké zdražení energie je absolutní výsměch všem lidem s vlastním mozkem. To u nás by již musely být pár let fronty demonstrantů v ulicích a to nepřetržitě. Jenže demonstrovat proti našim probruselským a proamerickým kádrům není moc dovoleno. Tyto scénáře již Britové prováděli na začátku 19 století, když zakládali Hongkong a zotročovali Číňany. Stačí si přečíst knihu J. Clavella – Tajpan. Tyto metody už prováděli tehdy a amíci se od nich učili. Nic nového pod sluncem.

Evžen
7. 1. 2022 11:03

USA je dokonce tak mírumilovné že pro svou budoucnost musí napadat země, Irák, Libye,Srbsko, převrat na Ukrajině a mnoho zločinů!

jana
7. 1. 2022 20:04

Barevná revoluce v Kazachstánu vyprovokovaná angličany a Deep state zdražením plynu zřejmě firmou BP vlastněnou Deep state korporací Blackrock, bude potlačena stejně jako v Bělorusku. Prezident požádal o vojenskou pomoc státy ODKB. Letiště Almaty již osvobodil a zajistil první výsadek vojáků zemí ODKB. Kazašští podpindosové houfně utíkají soukromými tryskáči do Londýna. https://vk.com/photo465963498_457246007

jana
7. 1. 2022 20:07

Za pokračujúcimi masovými nepokojmi v Kazachstane, ktoré budú mať za následok stovky či tisíce mŕtvych a vydrancovanú krajinu na ďalšie roky, stoja zahraničné spravodajské služby! Povedal to vo štvrtok novinárom srbský prezident Aleksandar Vučič, informuje spravodajská agentúra TASS.
V komentári k tvrdeniam srbských oligarchov o ich nadchádzajúcom víťazstve v prezidentských voľbách 3. apríla Vučič povedal: „Nemyslím si, že oligarchovia dúfajú, že porazia kandidáta, ktorý volá po prosperite Srbska.” Zinscenované nepokoje v krajine “Nie sú tak hlúpi a neinformovaní, vedia, že naši ľudia oceňujú dosiahnutý pokrok a vedia, čo si ľudia myslia. Hovoria to preto, lebo si myslia, že ich niekto s veľkými peniazmi dotlačí v Srbsku, aby zinscenovali nepokoje v krajine. Aby zinscenovali niečo, čo sa deje v Kazachstane, kde budú stovky či tisíce mŕtvych vo vydrancovanej krajine na nasledujúce roky, kde zasahovali zahraničné služby rôznych veľkých síl. https://lnk.sk/mqsw