Australští letištní strážci přiměli cestující, aby předali jejich telefony a hesla

Jeden muž v úterý deníku The Guardian řekl, že po návratu do Austrálie z desetidenní dovolené na Fidži byli s partnerkou nuceni napsat svá telefonní hesla pro pohraničníky.

Když úředníkům sdělili svá hesla, byly jejich telefony na půl hodiny odneseny do oddělené místnosti, kde nebylo jasné, co se prohledává.

„Nebyli jsme informováni, proč se chtějí podívat do telefonů. Nic nám neřekli,“ řekl muž a označil to za „hrubé porušení soukromí“.

„Kdo ví, co z toho vytahují? S vaším telefonem a přístupovým kódem mají všechno, přístup k celé historii e-mailů, uloženým heslům, bankovnictví, Medicare, myGov. Je tam prostě takový rozsah,“ dodal.

Tato praxe bohužel není ničím novým a australští pohraničníci mají pravomoc vyžadovat zařízení a hesla od příchozích cestujících, ať už jsou Australané, nebo ne.

Mluvčí australských pohraničních sil sdělil deníku The Guardian, že cílem této praxe je „chránit australskou komunitu před škodami“, a pochlubil se, že „informace zabavené z telefonů cestujících přispěly k úspěchu mnoha domácích operací orgánů činných v trestním řízení zaměřených na nezákonné činnosti“.

Novináři a aktivisté za lidská práva však tuto praxi odsoudili, označili ji za „hrubou a zneužitelnou“ a přirovnali Austrálii pod současnou Morrisonovou vládou k autoritářské diktatuře.

„Opravdu znepokojivé – tohle dělají autoritářské země. V #Austrálii by se to dít nemělo,“ napsala v úterý výzkumnice organizace Human Rights Watch Sophie McNeillová.

Znepokojení nad touto praxí vyjádřili zejména novináři – kteří mají povinnost chránit své zdroje a další důvěrné informace – a australský reportér Jim Malo na Twitteru napsal, že „mi připadá trochu f**ked up, že cítím potřebu vymazat si telefon, když se vracím do své vlastní země“.

Jiní, včetně bývalého australského senátora Scotta Ludlama, reagovali výzvou k přijetí zákona o lidských právech v zemi.

Austrálie se v poslední době ocitla v centru několika mezinárodních kontroverzí, včetně rozhodnutí zadržet a deportovat tento měsíc slavného tenistu Novaka
Djokoviče, který nebyl očkován proti Covid-19.
https://bit.ly/3KnC98Y

The Guardien

4 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vladimír
18. 1. 2022 13:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdyby neměli chytrý matlafony, tak není co řešit.

kral
18. 1. 2022 16:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to normální totalitní stát!

Michal47
18. 1. 2022 18:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Co také chtít od bývalé trestanecké kolonie těch britských, sebestředných, anglosaských narcistů a tzv. „vyjímečných“ idiotů?!? Ti vrtichvosti pindostánu se snaží zavděčit svým „páníčkům“ za pacifickou louží, či je dokonce v jejich globálních zločinech i předčít!! Při všech pindostánských sviňárnách a přepadeních jiných států, tato australská verbež jim vždy a věrně s tou jejich „mnohopohlavní tzv. armádou“ sekunduje a slouží!!

Mato
18. 1. 2022 18:28
Odpovědět  Michal47

Je to kontinet, ale jako stat je to ostrov, nejlepe se delaji pokusy na ostrovech, rekl bych, ze se tam dalo drive dost dobre zit, ale od tech katastrof prirodnich pred pandemii uz se tam neco delo, behem pandemie prvni rok to zvladali dobre, vse to prislo velmi rychle az s ockovanim, za velmi kratkou dobu se dokaze moc veci promenit a bohuzel lide nemaji v te zemi zkusenosti s takovou revoluci, zatimco Evropane maji bohate zkusenosti a tedy by asi nebylo snadne tyhle poradky prosadit napriklad hned ve Francii.

Pavel
19. 1. 2022 10:29
Odpovědět  Mato

Za tu Francii a Evropany celkem bych ruku do ohně já nedal, alespoň za ty obyvatele západních destinací. Francouzi, historický vzor revolucionářů je v ř..I. Jinak Austrálie je již absolutně totalitní stát. A to ještě před několika lety jeden můj známý říkal jak se tam dobře žije a jaká je tam pohoda pro přistěhovalce. Nu, časy se mění, teď je to diktatura, kterou ale jiné diktatury spřátelených anglosaských zemiček neodhalují, protože ona jim slouží jako vzor k jejich zavedení totální kontroly. Více k tomu není co dodat.

Mato
18. 1. 2022 18:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Smartphone je tzv. chytry telefon, ale ne pro uzivatele, ale pro sledovace, globalisty, marketery, tedy vzdy, kdyz se necemu rika, ze to je chytre, je to velmi blbe pro vas, chytre pro podbizece, neni v zadnem zakone povinnost mit smartphone nebo telefon vubec, zrusili telefonni budky, to se nemelo stat, mela by tu byt vzdy moznost zavolat si z verejne pristupne pevne linky za primereny poplatek, nehlede na zranitelnost mobilniho volani, kdy staci krizova situace par hodin nebo dni a telefon je k nicemu nebo vypadku site nebo v pripade slunecnich erupci nebo jaderne valky, vsechna tato technika ztrati oproti pevne lince.

Bozena K
18. 1. 2022 22:40
Ohodnotit příspěvek :
     

umí si někdo představit, že by toto udělali někomu v Moskvě ? to by byla celosvětová aféra….