Assange: Máte iPhone? Používáte Gmail? Jste v pr*eli

Praha – Mobilní telefony nebo internet se stále častěji stávají pro mnoho zájmových skupin otevřeným oknem do našich životů. A my o tom, v naprosté většině případů, nemáme ani tušení. Tvrdí to několik organizací, které společně s WikiLeaks nedávno zveřejnily nový web Spy Files.

Julian Assange si při prezentaci nového projektu skupiny WikiLeaks dovolil drobný vtip. „Kdo máte iPhone?“ zeptal se. „Kdo máte BlackBerry? Používáte Gmail?“ Těm, kteří na otázky zareagovali souhlasně zdviženou paží, pak suše oznámil: „Tak to jste v pr*eli.“

Na začátku prosince začala skupina WikiLeaks zveřejňovat stovky dokumentů o globálním průmyslu na sledování osob. Materiály nám přibližují výrobce telefonů, které zaznamenají každý pohyb uživatelů a fotí bez jejich vědomí, nebo GPS, která vás najde kdekoli na světě.

Systémy k vyhledávání a ničení lidí

„11. září umožnilo evropským zemím, Spojeným státům, Austrálii, Kanadě, Jihoafrické republice a dalším, aby vyvíjely špionážní systémy, které sledují nás všechny,“ uvedl Assange, zakladatel WikiLeaks.

Nejedná se tu pouze o technologie, které používají žárliví manželé nebo zaměstnavatelé ke kontrole pracovníků. „Západ prodával tyto systémy ve velkém do zemí, jakými jsou Sýrie, Libye, Tunisko nebo Egypt,“ připomíná expert na informatiku Jacob Applebaum.

Špionážní systémy jsou předmětem byznysu, a to bez regulace. Například francouzská firma Amesys prodala třeba odposlouchávací technologie bývalému libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu. Ten je používal proti opozici. „Tyto systémy se vyrábějí k vyhledávání lidí a k jejich ničení. Používají se stejně jako zbraně,“ komentuje to Jacob Applebaum.

Spy Files: dvě společnosti z Česka

Na mušku WikiLeaks se dostaly také dvě společnosti z Česka. Produkt firmy Invea-tech umožňuje především policii odposlouchávat hlasovou komunikaci přes internet. Software společnosti Phonexia, který funguje jako vyhledávač v audio záznamech, dokáže z nahrávky hlasu určit jazyk, pohlaví, najít klíčová slova a rozeznat i psychický stav mluvčího.

  • Spy Files zdroj:
  • Julian Assange zdroj: ČT24

„Jak tuhle technologii klient používá, nejsme schopni kontrolovat. Nemůžeme přijít ke klientovi a udělat tam domovní prohlídku,“ říká o vlastním produktu Petr Schwarz, vedoucí technologie ve firmě Phonexia. Podle Schwarze se spolu s technologiemi musí vyvíjet také legislativa a před zneužitím nás tedy mají chránit vhodné zákony.

Nejvlezlejší slídil roku? Stát a facebook

Problémem je to, že nejčastěji nás „špehují“ právě ti, kteří by nás měli chránit, tedy státní úřady. Dále sledovací zařízení využívají technologické a komunikační společnosti, jednotlivci a určité zájmové skupiny.

Jan Vobořil, právník Iuridicum Remedium: “Základním problémem je samotný fakt, že data jsou shromažďována. Tím vzniká ve společnosti atmosféra sledování, která není dobrá pro demokratický a svobodný rozvoj.”


Česká nevládní nezisková organizace Iuridicum Remedium každý rok udílí anti-ocenění Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra), které je určeno „nejvlezlejší firmě, úřadu či technologii.“ V loňském roce byly takto v různých kategoriích negativně „oceněny“ například Policie ČR, ministerstvo vnitra anebo facebook.

Naopak pozitivním příkladem se loni stala obec Vír díky aktivitě místních lidí i zastupitelstva, kteří se vzbouřili proti kamerovému systému zabírajícímu veřejná místa v obci.

sdílet na

23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
29. 12. 2018 22:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Už jsem si myslela, že tady dneska nikdo není, že při sobotě někde flámujete? s tou vší technikou za chvíli budeme v pr*eli všichni…. pod drobnohledem, ještě každému nějaký čipík, zakázat hotovost a je vymalováno.
Připomnělo mi to jednu sci-fi povídku, v ní čipovali děti hned od malinka.
A také ta zmínka, že nejvíc šmíruje svoje občany stát, tak se mi vybavil ten film Nepřítel státu, hraje v něm Will Smith, Gene Hackman.

Editor
30. 12. 2018 00:02
Odpovědět  josh-xy

Koukám, že v tom parlamentu ti Švédi také mají nával, jen co je pravda.
Manžel také koukal… poslušně hlásím:)
…. a poslušně hlásím, že dneska už jdu do peří:))) asi usnu dřív než se dotknu polštáře.
Ahoj zítra?

Editor
30. 12. 2018 01:14
Odpovědět  Janinna

celou dobu tady nikdo není a najednou všichni do peří. Velmi doporučuji přečíst si Limes Inferior od Janusze Zajdela. Konec to má sice takový, jako když nevěděl jak to ukončit, ale vlastně až do konce je to zajímavý popis takové společnosti, která funguje tak nějak vlastně jako pravý reálný socialismus, všichni mají práci, ale nikdo nic nedělá, nikdo nic nedělá, ale plán se plní, plán se plní, ale nikde nic není k sehnání, nic není k sehnání ale všichni všechno mají, všichni všechno mají ale všichni nadávají a kradou. A je to tam včetně Tuzexu, vexláků a šedé zóny. Jinak nevím, proč to limituje, ani Iphone nebo gmail bych neviděl jako limitující prvek.

Editor
30. 12. 2018 18:28
Odpovědět  scipio

Jak nikdo není? celý večer se bavím sama se sebou, pak se ozval Josh, a ty se objevíš skoro v půl druhý a divíš se, že už jsme zalezlí v peří.))

Editor
30. 12. 2018 18:56
Odpovědět  josh-xy

aj, aj… všechno pod kontrolou?… zrovna na podobné téma píšu příspěvek

Editor
30. 12. 2018 19:17
Odpovědět  josh-xy

Chi, chi,… tak to si mě tedy rozesmál:)) máš dobré zážitky z dovolené, chi, chi…snad si ty fotky v mobilu ta maminka prolistovala a vymazala… jinak pěkná prekérka:))) nevím, nevím, jak by to vysvětlovala.

Editor
30. 12. 2018 19:29
Odpovědět  josh-xy

tak jsem si představila, že jsem v její kůži… asi bych byla ta samoživitelka:)) to by nerozdejchal? a to se vlastně ani nedá vysvětlit. Ale…třeba tam byly vidět jenom… nohy???

Editor
30. 12. 2018 19:58
Odpovědět  josh-xy

Chi, chi,… do tvé kůže?, hmmm… udělal si dobrý skutek, ne?…tím, žes vrátil mobil, samože?… no jo, jde ti o tu vaši mužskou pýchu:))
Stejně třeba kdyby ses zvedl a šel k ní a řekl…. stalo se tohle a tohle, .. asi by nevěřila.
Už třikrát? ty mobily asi přitahuješ…. snad po té zkušenosti z pláže už nefotíš. A když tak, tak plně oblečen, chi, chi…

Editor
30. 12. 2018 20:39
Odpovědět  josh-xy

odinstalovat ochranu mobilem ? Za mých mladých let se sundala rukou 😛

Editor
30. 12. 2018 20:46
Odpovědět  scipio

Chi, chi:)) bože… už toho nechte, dneska perlíte:)
Ten software to je pěknej šmírák Joshi,…. hlavně že ctíme listovní tajemství… zábavné.

Editor
30. 12. 2018 21:06
Odpovědět  josh-xy

no, já měl na mysli ochranu zcela jinou … Takovou, co se používala už za antiky 😛

Editor
30. 12. 2018 21:14
Odpovědět  josh-xy

ufff, až jsem se lekla, že jsem na scipia reagovala mimo mísu, když si začal o šoupacích záslepkách.

Dědouch
31. 12. 2018 13:16
Odpovědět  Janinna

Janino, i záslepky se používaly. Pravda, nebyly šoupací a smysl byl poněkud jiný. 🙂