nezařazené

Argentinský prezident požádal Rusko, aby poskytlo vakcínu „Sputnik V“ celé Latinské Americe

Prezident Argentiny Alberto Fernandez během rozhovoru s ruským vůdcem Vladimírem Putinem ocenil vakcínu proti koronaviru “Sputnik V” a požádal Rusko, aby zajistilo přísun ruské vakcíny do Argentiny a celé Latinské Ameriky, uvedla tisková služba prezidentské správy.

Fernandez zdůraznil, že očkování vakcínou “Sputniku V” v Argentině „vykazuje vynikající výsledky a probíhá bez komplikací“. „Prezident požádal svůj ruský protějšek o pomoc při zajištění dodávek vakcín do Argentiny a Latinské Ameriky,“ uvádí argentinský prezident (TASS).

Hlava státu uvedla, že je připravena přijet do Ruska.

„Během rozhovoru pozval Vladimir Putin prezidenta Fernandeze na návštěvu Ruska a hlava státu ujistila, že přijede, protože vztahy mezi zeměmi hrají pro něj prioritní roli,“ uvádí se ve zprávě.

Fernandez také „požádal Putina, aby Rusko podpořilo argentinský návrh“ k vyrovnání dluhu vůči Mezinárodnímu měnovému fondu.

Připomínáme, 10. prosince 2020 podepsalo Buenos Aires s Moskvou smlouvu na dodávku ruské vakcíny proti koronaviru. Celkem Argentina zakoupila 30 milionů dávek “Sputniku V”. 

23. prosince povolilo argentinské ministerstvo zdravotnictví nouzové použití ruské vakcíny.

První šarže první složky v množství 300 tisíc dávek byla do Jižní Ameriky dodána 24. prosince 2020. 

16. ledna bylo do Argentiny dodáno 300 tisíc dávek druhé složky vakcíny. 

20. ledna schválila Argentina použití vakcíny “Sputnik V” k očkování osob starších 60 let. 

Poté se “Sputnikem V” nechal očkovat argentinský prezident Alberto Fernandez a viceprezidentka Cristina Fernandez de Kirchner. Prezident Argentiny poděkoval ruskému vůdci Vladimiru Putinovi za dodávku ruské vakcíny “Sputnik V” pro jihoamerickou republiku.

27. ledna poslala Argentina do Ruska letadlo pro třetí várku “Sputniku V”.

https://bit.ly/3oHtYbm

sdíletj na