Apollo – jedno velké výročí … s jednou malou otázkou

Máme týden významného výročí – let mise Apollo 11 na Měsíc (16. – 24. července 1969).
Na povrch Měsíce vystoupili dva američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin.

Letů k Měsíci a na Měsíc s lidskou posádkou uskutečnily USA v letech 1968 až 1972 celkem 8 (úspěšných).
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_kosmick%C3%BDch_let%C5%AF_programu_Apollo 

A od té doby ani jednou.

Nikdo.

Ani jednou.

Za 50 let.

Máme jen jednu takovou malou, malinkatou otázečku:

Před 50 lety létali Američané na Měsíc skoro „denně“. A od té doby ani jednou. A dnes, po 50 letech nepopiratelného vědeckého i technologického rozvoje, rozvoje v rozsahu, jaký zřejmě nemá v historii lidstva obdobu, po 50 letech ekonomického růstu a přímo skokového růstu celkové výkonnosti a síly ekonomiky USA, celé západní Evropy (i střední a východní Evropy) i po 50 letech obrovského nárůstu síly asijských ekonomik dnes lidstvo stojí před jednou otázkou – jak vůbec na Měsíc doletět.

To je jako zdvihnout 50 kg činku ve třech letech desetkrát za sebou a pak po 17 letech zdravého vývoje a růstu stát ve dvaceti a v plné síle nad tou činkou a nezvládnout ji uzdvihnout.

Jak to, že v letech 1968 – 1972 létat na Měsíc bylo možné a poměrně snadné (8 úspěšných letů za 48 měsíců), ale od té doby je to úplně nemožné a teprve se zkoumá, jak to vůbec dokázat znovu?

Samotná NASA hovoří celá desetiletí o „return to the Moon“ (o nové misi přistání na Měsíci s lidskou posádkou) a termín se stále posouvá.
(Momentálně na rok 2024 – před 50 lety každých půl roku, dnes možná, prý, asi, snad za 4 roky.)

Kdyby v mezičase došlo k zániku civilizace a ztrátě předchozího vědění (know-how, řečeno moderním jazykem), pak by to bylo pochopitelné. Ale k tomu nedošlo.

Jediné, co se ztratilo, jsou originály filmů z přistání na Měsíci, které NASA ztratila. 
https://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_11_missing_tapes

Já vím. Konspirační teorie. Nesmysl. Hloupé šťourání.

Ale mě to prostě jen přijde zvláštní – v době proti dnešku zaostalé technologicky i ekonomicky lítat na Měsíc každou chvíli – a pak, v éře enormně vyspělých technologií a ohromující ekonomické síly tam nedokázat doletět zatím vlastně ani jednou.

Jistě je na to nějaká jednoduchá odpověď.

Znáte ji?

Michal Brand
http://www.czechfreepress.cz/dalsi-blogy/apollo-jedno-velke-vyroci–s-jednou-malou-otazkou.html?hitcount=0

Ohodnotit příspěvek (4 / 1)

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to poměrně jednoduché, peníze, peníze, peníze ! Program Apollo byl zkrácen o nejméně jeden let. Náklady na celou akci byly enormě vysoké, USA v té době vedly Vietnamskou válku, bombardovaly Laos a Kambodžu, chystalo se nasazení jednak Pershingů a Tomahawků a masivní přezbrojení letectva a stavba nových letadlových lodí. NASA ořízla vláda peníze tak výrazně, že na to nebylo. Zároveň to přestávalo budit pozornost a tedy publicitu, začaly se nasazovat raketoplány a z měsíčních expedic už nic dalšího nekoukalo. A Kozoroh 1 natočili a do kin šel až 8 let poté, takže konspirace vypukla až pak. SSSR přestalo přistání… Číst vice »