Ani prd bez očkování, chystá se. Ale přišla čísla: Mazec

11.11.2021 12:46 | Ze sítí

Rostoucí čísla povedou zřejmě opět ke zostření volnočasových aktivit, na které by od konce listopadu neměly stačit žádné testy, jedinou možností by mělo být očkování nebo prodělání nemoci. „Od konce listopadu by proto neočkovaní měli mít zamezený přístup de facto do všech veřejných prostor vyjma ubytovacích zařízení,“ píší Novinky.cz. Ovšem čísla zveřejněná zdravotnickým expertem Ondřejem Dostálem hovoří jinak. Nejméně je opět těch, kdo nemoc již prodělali. A počet hospitalizací očkovaných a neočkovaných začíná být v podobných řádech. A Dostál se ptá, proč vláda omezuje ty, kdo nemoc prodělali, ale očkovat se nehodlají.

Dnes vláda Andreje Babiše podala demisi. Na tiskové konferenci nicméně končící premiér mluvil i o motivaci k očkování a zpřísňování opatření. Dle prohlášení ministra zdravotnictví Vojtěcha je ve hře například to, že by platily jen PCR testy nebo dokonce jen prodělání nemoci či očkování. Andrej Babiš byl však na detaily skoupý. O zpřísnění a jeho podobě se rozhodne v pátek.

Nicméně podle serveru Novinky.cz se Rada pro zdravotní rizika přiklonila k tomu, že se Česko zachová stejně jako Rakousko nebo Berlín a na vstup do veřejných prostor již test stačit nebude. „Od konce listopadu by proto neočkovaní měli mít zamezený přístup de facto do všech veřejných prostor vyjma ubytovacích zařízení,“ píší Novinky.cz.

Dnes také pirátský expert na zdravotnictví Ondřej Dostál zveřejnil další vydání reportu pro poslance a senátory. Z celkem 13 846 nakažených má 13 502 infekci poprvé a pouhých 344 ji už prodělalo. Většina nově nakažených byla stejně jako minulé dny neočkovaná (9 578 lidí), ovšem 3 924 lidí již očkováno bylo, covid neprodělali a byli na něj pozitivní.

Hospitalizovaných je celkem 3 452, z toho 491 na jednotkách intenzivní péče. Z těchto ovšem pouze 42 jsou ti, kteří nemoc již prodělali. Srovnatelné začínají být počty očkovaných a neočkovaných, jež covid neprodělali. Neočkovaných je 1 882, očkovaných pak 1 528. Ovšem neočkovaní převládají na jednotkách intenzivní péče, kde je o 200 více pacientů neočkovaných. Na JIP jsou naopak jen dva pacienti, kteří covid již prodělali, jeden očkovaný a druhý ne.

Vzhledem k pokračující převaze neprodělavších nad těmi, kdo se s nemocí již setkali, se Ondřej Dostál ptá, jaký smysl dávají opatření vlády. „Jaký smysl má plán vlády omezovat ‚neočko, prodělali‘? Přimět je k žalobám k NSS?“ Dodejme, že Nejvyšší správní soud již shodil řadu opatření Ministerstva zdravotnictví jako nedostatečně odůvodněná.

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na