Aktualizováno – Americké jednotky z Iráku neodejdou, Pentagon popřel slova svého velitele

Koalice působící pod americkým velením podle velitele Williama Seelyho respektuje svrchovanost země. Americký ministr obrany Mark Esper ale spekulace o stažení amerických jednotek z Iráku popřel. Podle Pentagonu šlo jen o návrh a žádné rozhodnutí nepadlo.

Konvoj americké armády na cestě do Iráku. Foto: Ari Jalal, Reuters

Americký ministr obrany Mark Esper v pondělí popřel zprávy, že Spojené státy se chystají stáhnout svoje jednotky z Iráku. Informovala o tom agentura Reuters.

Zpráva o odchodu mezinárodní koalice působící pod velením USA z blízkovýchodní země se objevila v pondělí večer v souvislosti s dopisem amerického velitele koaličních sil, generála Williama Seelyho adresovaným vysokému představiteli iráckého ministerstva obrany.

Šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley následně uvedl, že dopis je pravý, ale jednalo se o nešikovně formulovanou pracovní verzi. „Nepřijali jsme žádné rozhodnutí opustit Irák,” uvedl Esper. „Ten dopis odporuje naší současné pozici,” dodal.

Špatně zvolená slova

„Nevím, co je to za dopis. Snažíme se zjistit, odkud pochází, co to je. Nepadlo však žádné rozhodnutí o tom, že opustíme Irák. Tečka,” prohlásil šéf Pentagonu s tím, že USA pouze plánují jisté přesuny svých vojáků.

“Špatně zvolená slova, naznačují stažení (vojsk). To se však neděje,” citovaly agentury Reuters a AFP předsedu sboru náčelníků štábů Milleyho, jehož funkce je nevyšší v americké armádě. Cílem listu bylo podle něj pouze upozornit na plánovaný zvýšený pohyb jednotek.

Agentura Reuters v pondělí napsala, že pravost dopisu jí potvrdil irácký vojenský zdroj. AFP tvrdí, že autenticitu listu jí potvrdily americký i irácký vojenský zdroj a že dopis byl doručen.

Generál Seely podle agentur v listu uvádí, že koalice se rozhodla přeskupit síly s ohledem na svrchovanost Iráku a na základě žádosti iráckého parlamentu.

V dopise amerického generála se také údajně píše, že přesuny koaličních sil bude provázet větší provoz vrtulníků nad Bagdádem. Svědci agentuře Reuters řekli, že během pondělí slyšeli nad iráckou metropolí přelétávat helikoptéry.

“Pane, z úcty ke svrchovanosti Irácké republiky a v souladu s požadavkem iráckého parlamentu a premiéra, přeskupí v příštích dnech a týdnech CJTF-OIR (koalice ustavená pro boj proti Islámskému státu) své síly, aby se připravila na další pohyb,” uvedl Seely v dopise. Jeho adresátem je Abdal Amír z iráckého ministerstva obrany.

“Respektujeme vaše svrchované rozhodnutí týkající se našeho odchodu,” citují agentury ze Seelyho listu. Uvádí se v něm rovněž, že koalice musí podniknout určitá opatření zajišťující, že odsun z Iráku bude bezpečný.

Irácký parlament v neděli pověřil tamní vládu, aby zajistila odchod zahraničích vojsk ze země. Vedl ho k tomu páteční americký útok, při němž v Bagdádu zemřel íránský generál Kásem Solejmání a člen velení iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis. Irák to označil za porušení státní svrchovanosti.
https://bit.ly/2uj1w9d
dok,..http://www.informationclearinghouse.info/52813.htm

sdílet na