nezařazené

Afghánistán: Desítky zabitých při sebevražedném bombovém útoku na mešitu Kundúz

Desítky lidí zahynuly při pátečních modlitbách při sebevražedném bombovém útoku na šíitskou mešitu v afghánském severovýchodním městě Kunduz, což je nejhorší útok v zemi od převzetí kontroly Talibanem v srpnu.

K odpovědnosti za útok se v pátek prostřednictvím svých telegramových kanálů přihlásil Islámský stát v provincii Chorásán ISKP (ISIS-K).

V prohlášení zveřejněném na Telegramu skupina uvedla, že sebevražedný atentátník ISIS-K „odpálil výbušnou vestu uprostřed davu“ šíitských věřících, kteří se shromáždili uvnitř mešity.

Videozáznamy ukazovaly těla obklopená troskami uvnitř mešity Gozar-e-Sayeda Abada, kterou používají lidé z menšinové šíitské muslimské komunity.

Objevily se protichůdné zprávy o počtu obětí. Mise OSN v Afghánistánu uvedla v tweetu, že výbuch zabil a zranil více než 100 lidí.

Zástupce policejního šéfa provincie Kundúz Dost Mohammad Obaida rovněž uvedl, že při útoku bylo zabito nebo zraněno nejméně 100 lidí a dodal, že „většina z nich byla zabita“.

“Ujišťuji naše šíitské bratry, že Taliban je připraven zajistit jejich bezpečnost,” řekl Obaida s tím, že probíhá vyšetřování.

Státní tisková agentura Bakhtar mezitím uvedla, že bylo zabito nejméně 46 lidí, zatímco více než 140 bylo zraněno uvnitř mešity v oblasti Khan Abad ve městě Kunduz.

Po bombardování jsou uvnitř mešity vidět boty a krvavé skvrny [Reuters]

Zástupce ředitele odboru zdravotnictví provincie uvedl, že „bylo asi 50 mrtvých a nejméně 50 zraněných“, uvedla tisková agentura DPA.

Sebevražedný útok

Zprávy Al-Džazíry Hashem Ahelbarra ze severního města Mazar-i-Sharif uvedly, že lidé v Kundúzu popsali „děsivé“ scény.

“Bojovali s vypořádáním se s lidskými ostatky roztroušenými po celém dvorku mešity,” řekla Ahelbarra.

“Očekávají, že počet obětí se v dalších hodinách ještě zvýší, protože, že mnoho lidí, kteří byli zraněni, je v kritickém stavu.”

Výbuch mešity v Afghánistánu
Afghánští muži nesou tělo oběti do sanitky po bombovém útoku na mešitu v Kunduzu [AFP]

Skupiny přidružené ke skupině ISIL (ISIS) mají za sebou dlouhou historii útoků na šíitskou menšinu v Afghánistánu.

V posledních týdnech došlo k několika útokům, včetně jednoho v mešitě v Kábulu, k některým se přihlásil ISIS-K.

Ahelbarra řekl, že to vysvětluje, proč Taliban v posledních dnech „zahájil rozsáhlý zásah a řekl, že zatkli mnoho agentů ISIL v Kábulu a v Džalalabádu“.

“Tento [útok] vyvolá větší tlak na Taliban; lidé se teď budou zlobit. Když v srpnu převzal moc Taliban, chlubili se poskytováním bezpečného prostředí pro afghánský lid. Teď už tomu tak není, protože vidíte vzorec těchto útoků.

“[Páteční útok ISIS-K] by mohl být jasnou známkou toho, že vysílají mezinárodnímu společenství zprávu, že nejsou zdaleka poraženi, že jsou ochotni dále rozšiřovat svoji stopu napříč Afghánistánem a pravděpodobně se dočkáme velké konfrontace” v budoucnosti mezi [ISIS-K] a Talibanem, “řekla Ahelbarra.

sdíletj na