Advokát Kříženecký: 200 tisíc blbců na Letné?

Dobrá zpráva, že ne víc. Pro Němce jsme šmucky. Takto to provedli s Babišem

18.06.2019 4:44 ROZHOVOR „Lepšího člověka, než je pan Babiš, tady pro funkci premiéra prostě nemáme. A proto může přijít na Václavák sto tisíc, nebo 200 tisíc na Letnou…. Koneckonců, šťastný národ, který by měl jenom 100 nebo 200 tisíc blbců,“ říká známý advokát Miroslav Kříženecký. V souvislosti s organizátorem těchto akcí použil slovo „Nikdoš“ a vysvětlil, proč je podle něj nesmyslná obava, že by Marie Benešová ovlivňovala justici, a tedy i Babišův případ. Sdělil také, co si myslí o předběžných auditních zprávách Evropské komise. Vůči Pirátům si pak vůbec nebral servítky.

Podle už druhé předběžné auditní zprávy z Bruselu je Andrej Babiš údajně ve střetu zájmů a hrozí mu vracení některých dotací. Co vy na celou tu „dotační kauzu“ říkáte?

Předběžné zprávy mě samozřejmě nikdy nevzrušovaly. Protože předběžná zpráva má takové důležité ustanovení, že se bude muset přihlédnout k námitkám dané strany. Toho, koho se to týká. Slyšel jsem už námitku tuším pana inženýra Tomana, která byla kratičká a věcná. Takže pokud to bude podobně vyjádřeno stranou pana premiéra, tak v tom případě důležitost té zprávy je prostě předběžná. Nevím, co je účelem, ale vím o vztazích pana Kalouska s členkou německého parlamentu a vím o jejím vztahu na Evropskou komisi. Takže prostě čistotě záměrů v těchto věcech naprosto nevěřím. Chci, aby se věci prošetřily objektivně.

I přesto, co říkáte, je jedním z požadavků Milionů chvilek pro demokracii, které organizují demonstrace napříč Českou republikou, demise premiéra Babiše…

Samozřejmě nepochybuji o tom, že pan premiér dělá řadu věcí, které jsou asi na hraně, nebo které mohou být interpretovány tak nebo tak. Ale odmítám ho nějakým způsobem dehonestovat. Ne proto, že bych byl přesvědčen o jeho mimořádných morálních kvalitách. Ale proto, že tento národ potřebuje člověka jeho typu. Nikoho lepšího tady nemáme. Člověka s ekonomickým myšlením, se sociálním vnímáním. Řekl bych i člověka, který si nechá poradit. Když ho srovnám s těmi „vůdci“ ostatních stran, například ODS – to je snad největší tragédie. Víte, můžete člověka ověnčit tituly, ale i tak je to často na nic. Protože z latiny v překladu přece platí – Člověk jednoduchý, doktor dvojitý, osel trojitý. To tak prostě je. Ať tito lidi zůstanou v teorii a nepletou se do praxe. Jsou samozřejmě i výjimky.

A k panu Babišovi – zatímco tento svět, tato česká kotlina nevěděla nic o obchodování, zejména v makroobchodech, tak pan premiér to už v Maroku dělal. Čili on má náskok asi šedesáti délek z hlediska praktického využití, a proto tvrdím, že přes jeho přešlapy je dobře, že někoho takového ve vedení státu máme. Ohledně těch přešlapů – skutečně by například potřeboval, aby mu tým jeho poradců dokázal poradit, jak rychleji formulovat přijatelné odpovědi. To potřebuje asi ze všeho nejvíc. Faktem je, že občas ulítne. Jenže v takovéto funkci, když se vytváří nějaké koncepce, které opozice jenom popírá a sama žádné nemá, se logicky dělají i chyby. To už František Čuba říkával – já udělám deset rozhodnutí, z toho minimálně tři jsou špatné, ale těch sedm mi musí vyrovnat i ztráty z těch třech špatných. Proto Slušovice byly za socialismu vzor. A my jsme na takovém rozcestí, kdy sice mluvíme o kapitalismu, ze socialismu jsme všechno odsoudili, ale ekonomicky v něm nohama ještě vězíme. A vracím se k tomu, že lepšího člověka, než je pan Babiš pro funkci premiéra, prostě nemáme. A proto může přijít na Václavák sto tisíc, nebo 200 tisíc na Letnou. Koneckonců, šťastný národ, který by měl jenom 100 nebo 200 tisíc blbců.

Co vlastně na ty demonstrace říkáte? Za pár dní se má další uskutečnit na Letné. Ale blíží se nám listopad, 30 let od sametové revoluce. Co se podle vás stane? Myslíte si, že nakonec budou létat i dlažební kostky, jak o tom někteří mluví?

To já nevím, co bude létat. Víte, mám takový pocit, že bychom se měli řídit slovy moudrých lidí. Einsteina se v roce 1945 zeptali, jestli ví, jakými zbraněmi bude vedena třetí světová válka. A on řekl – jakými zbraněmi bude třetí světová válka, skutečně nevím, ale bezpečně vím, jakými zbraněmi bude vedena čtvrtá světová válka. Bude vedena kyji! A stejně tak se my můžeme v listopadu u 30. výročí vrátit někam, kde za dva za tři roky zjistíme, že jsme tam nechtěli. Vezměte si obrovskou slávu ODS po sametové revoluci. Pan Klaus ovládl vlastně všechno. Já nijak nepopírám jeho kvality. Ale nebyla to koncepce, která by nás „vyváděla“. Pamatuji si ty nedělní televizní debaty, kdy podle ministrů jeho vlády jsme měli být už někdy v roce 2010 na úrovni Německa. Konkrétně Ježek prohlašoval – to je jasné, my máme koncepci.

Každá koncepce se ovšem dostává do konfliktu s realitou. A jak říká Přibáň, my jsme vlastně spolkovou republikou, jenom s jinou měnou. Faktem je, a na to hraje ta skupina kolem Klausů, že vlastně ano, integrujme se, ale musíme si nechat zásadní postoje, že jsme samostatný stát. Suverenita je samozřejmě omezitelná, ale ne ve všem. A řekl bych, že pocit sounáležitosti se státem se nejlépe změří tím, kolik mladých lidí je ochotno za Českou republiku položit život v případě válečného konfliktu. Tvrdím, že to bude promile občanů. Obávám se toho. Ostatně, to je otázka postoje k vojenské službě jako takové. Konzumnost naší společnosti vlastně přivedla minimálně 90 procent mladých lidí k takovému tomu postoji – ono se to nějak vyřeší, vždyť máme profesionální armádu…

A nevyřešilo by se to?

Ano, vyřešilo by se to, kdybychom ty profesionální armády nahnaly do nějakého prostoru, třeba Sahary, ať si to tam vyřídí. Mimochodem, v tomto směru byly mnohem schopnější bývalí totalitní vládci, kteří si vzali kyj a prostě si to vyřídili. To by myslím žádný z dnešních vládců nezvládl. Už vidím Trumpa, jak si s Putinem tímto způsobem vyřizuje účty. To by Trump věděl, že okamžitě prohraje. No, tak musí harašit zbraněmi tu u Kuril, tu u Íránu, tu támhle, tu támhle…

My jsme trošku projeli Jižní Ameriku. A zatímco většina našeho národa má, nebo ještě nedávno měla, k Američanům takový spíš kladnější vztah, což se projevuje například tím, že když tady projížděl první konvoj, tak jak lidi mávali a vítali je, a teď jsou už nasr…, tak Jižní Amerika je nenávidí. Už jen to, co se děje například ve Venezuele. Ty Trumpovy řeči, že vlastně nevylučuje zásah… My jako kreténi ještě uznáme Guaidóa za legitimního prezidenta Venezuely. My jsme potvrdili své vazalství. Sami jsme dříve strašně odsuzovali zasahování do vnitřních záležitostí daného státu. A pak tady máme Jugoslávii. Humanitární bombardování? Co to je?? Ten svět se zbláznil. Totálně se zbláznil. Nemá nárok mluvit o humanismu. Nemá nárok mluvit o demokracii. Vždyť to začíná fungovat tak, že – moje vůle je demokracie! Jenom moje cesta je správná!

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Advokat-Krizenecky-200-tisic-blbcu-na-Letne-Dobra-zprava-ze-ne-vic-Pro-Nemce-jsme-smucky-Takto-to-provedli-s-Babisem-585793

sdíletj na