nezařazenépolitika

A nic. ODS rozeslala návod, jak hájit vládu. Takhle dopadl

Ze sítí

Krátce před výročím 17. listopadu začali občanští demokraté svým příznivcům opět rozesílat „argumentáře“, které členům a podporovatelům strany radí, jak reagovat když se setkají s kritikou nějakého vládního kroku. Pokud by se někomu nepozdávalo, že vláda nespoří či to, jak pomáhá s energiemi, má přijít tvrdá reakce. „Srovnávat kroky Francie a Německa s námi je naprostá manipulace,“ radí strana ihned vypálit na kritiky s tím, že „my potřebujeme společné evropské řešení“. Novinářka Jana Bobošíková se podívala, kdo tyto „noty pro členy ODS“ připravuje. V pořadu Aby bylo jasno ukázala, že má část materiálů vznikat „z našich daní“. Argumentář již v posledních dnech nelze stáhnout do počítače.

Bobošíková poznamenala, že jsou dle ní na tom aktuálně občanští demokraté „skutečně špatně“ a jmenovala to, že strana nemá přímo svého stranického prezidentského kandidáta a čelní politici ODS „zahlcují sociální sítě vulgarismy namísto věcných argumentů“, během čehož se šéf strany Petr Fiala „považuje za světového lídra“.  

Nyní však dle novinářky přibylo to, že „ministerští úředníci placení z našich daní píšou pro členy a příznivce ODS základní argumenty“. Dokládat to má obsah informačních mailů pro příznivce ODS, které byly rozesílány před výročím 17. listopadu.

Právě k tomuto svátku strana rozeslala „pro příležitost diskusí a rozprav několik dokumentů, jež dle ní ,pravdivě a jasně shrnují aktuální pomoc vlády – v oblasti energetiky nebo v pomoci podnikatelům‘“.

„Přikládáme také argumentář k mimořádné dani z neočekávaných zisků nebo hříchů vlády Andreje Babiše. Jsme si vědomi, že jste to právě Vy, naši členové a příznivci, kdo na místních úrovních vytváří atmosféru a pohledy na vládní politiku. Máme ve Vás důvěru,“ psala ODS v mailu svým příznivcům a připojila odkaz na dané dokumenty, který již však aktuálně není aktivní.

„Bez těchto pomocných not by patrně členové ODS nebyli vůbec schopni v diskusích čelit občanům,“ pobavila se Bobošíková nad „argumentářem“, který strana rozesílala již dříve prostřednictvím interní korespondence ODS, a který získaly ParlamentníListy.cz. Například v srpnu v něm upozorňovala na rozhodnutí zastavit tendr na dostavbu Temelína s výtkami k Sobotkově vládě i šéfovi ANO Andreji Babišovi.

V srpnové korespondenci ODS následně Babiše také obvinila, že Česko učinil závislým na Rusku. „Kdyby nedošlo k výbuchu ve Vrběticích, který je spojován s účastí ruských agentů a znamenal mimo jiné vyhoštění velkého počtu ruských diplomatů z České republiky, Babišova vláda by zjevně Rosatom z plánované dostavby elektrárny nevyloučila. Nad rolí a motivací ministrů Babišovy vlády, kteří se neustále snažili udržet ruské a čínské zájemce ve hře, můžeme jen kroutit hlavou a vážit si toho, že nám voliči dali důvěru toto směřování, které dlouhou dobu podporoval i prezident Zeman, změnit,“ stálo v argumentáři.

Členové strany měli argumentovat kupříkladu takto: „Za Babiše bylo všechno jenom pro Babiše. Proč pro něj byla závislost na Rusku výhodná? Kvůli tomu, že jeho podniky spotřebovávají obrovské množství plynu? Ze sympatií k autoritářskému režimu? Ze sympatií k Putinovi, který byl stejně jako Babiš agentem komunistické tajné policie? Babiš jednal prospěchářsky, pro své byznysové zájmy, Českou republiku hodil přes palubu. Proto je bezpečnostní hrozbou. Hrozbou, která zatahuje Česko na Putinův ruský, barbarský Východ. My ale jednoznačně patříme na Západ.“

V nynějším textu opět došlo na argumentář nazvaný „hříchy minulé vlády“, zároveň však strana v textu svým příznivcům radila na otázku, proč u nás zdražila elektřina nejvíce ze zemí EU, odpovídat s tím, že „česká ekonomika patří mezi nejprůmyslovější země Evropy“.

Na otázku týkající se pomoci firmám pak strana radí odpovídat s vysvětlením, že „program podpory musí nejprve schválit Evropská komise“ a že velkým podnikům ceny zastropovat kvůli pravidlům EU „nejde“.

Dochází i na téma rozpočtu. „Kritika vysokého schodku od opozice je zcela mimo,“ odmítá ODS kritiku. Pokud se její příznivci přesto setkají s někým, kdo by k hospodaření vlády neměl zrovna vlídná slova, má přijít tvrdá odpověď. „Kritika od vás je jako od lidí se zápalkami stojících uprostřed hořící stodoly a naříkajících na hasiče, že hasí příliš pomalu,“ mají podporovatelé ODS vypálit na jakoukoli kritiku růstu deficitu.

Bobošíková se vrátila též k minulému argumentáři, který se věnoval tendru na dostavbu Temelína a Dukovan a zazněla v něm kritika směrem k tehdejší vládě Bohuslava Sobotky s podotknutím, že „o tom, že ve stejné vládě seděli i koaličníci z KDU-ČSL“ nezaznělo „ani slovo“.

V argumentáři se lidé rovněž dozvědí, že probíhá „očišťování“ ministerstev od lidí, kteří podle strany „nesloužili této zemi, ale sloužili Agrofertu“.

A kdo že argumentáře píše? Podle Bobošíkové autoři některých z nich nejsou lidé z ODS, ale „státní úředníci jednotlivých ministerstev“.

„Neboli – propagandu ODS platíme my všichni,“ vyjevila a upozornila, že má být tato věc zcela v rozporu s etickým kodexem úředníků a zaměstnanců veřejné správy.

Autorem argumentáře o vládní pomoci firmám s cenami energií je i přes tento rozpor dle zjištění novinářky Vojtěch Srnka, ředitel odboru komunikace a tiskový mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu a zároveň někdejší pracovník v Týdeníku Respekt či v ČT, kde se měl podílet na pořadu Reportéři ČT.

A kdo že argumentáře píše? Podle Bobošíkové autoři některých z nich nejsou lidé z ODS, ale „státní úředníci jednotlivých ministerstev“.

„Neboli – propagandu ODS platíme my všichni,“ vyjevila a upozornila, že má být tato věc zcela v rozporu s etickým kodexem úředníků a zaměstnanců veřejné správy.

Autorem argumentáře o vládní pomoci firmám s cenami energií je i přes tento rozpor dle zjištění novinářky Vojtěch Srnka, ředitel odboru komunikace a tiskový mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu a zároveň někdejší pracovník v Týdeníku Respekt či v ČT, kde se měl podílet na pořadu Reportéři ČT.

sdíletj na

14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Helena
24. 11. 2022 07:49
Odpovědět  josh-xy

Co tam budou projednávat, až jim Orbán řekne, že si na tu šálu jenom vylil kafe :))) Je vidět, že do ODS nalezli v devadesátkách kovaní svazáci a komouši, i věkově to odpovídá. Jedou ty kecy jak přes kopírák…

ladik
24. 11. 2022 16:02
Odpovědět  Helena

Do KSČ pro únoru 48 nalezli také všelijací šmejdi, křiváci a kariéristé. I proto se to zdárně podělalo.

All
23. 11. 2022 19:00

ODS rozeslala návod,jak hájit vládu podle ,,Zákona padajicího howna”.( Idiocie EU padá na idiocii ODS v ČR )

Autor
23. 11. 2022 20:21

Vlády o máločem skutečně rozhodují, zvláště dnes v té “naší civilizaci”. Stačí se podívat na EU, jak tamní ouřadové za královské peníze de facto řídí politiku EU. Pokud potřebují, najdou se poslanci”, kteří jim klidně schválí co třeba. Ostatně to není žádným tajemstvím. Na úrovni vlád je to zase zadržování zpracování těch nápadů, návrhů, či zákonů a vyhlášek, které se ouřadům nelíbí. A naopak urychlené zpracování toho, co se jim hodí.
Takovou “vládu” jako je “u nás”, si úředníci vždycky přejí. Politici, kteří nerozumí žádné své problematice jsou snadnými loutkami. Navíc o nás se rozhoduje jinde. Bohužel.

risunki-prishelcev.xl.jpg
Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jiří
24. 11. 2022 09:14
Odpovědět  Peter

comment image

Per
24. 11. 2022 09:45
Odpovědět  jiří

A to ještě PR manageři neví, kolik dřeva odnese takový Kolumbijec. Takovou zátěž by si měl hodit ten slavný prezidentský kandidát na záda, ne na rameno.
Moc toho neunese.
Jinak propaganda od jednoho autora. Tak stejně “dřel” i poslanec Fiala.

Gales
24. 11. 2022 13:56
Odpovědět  Per

Goebbelsovci tvrdí,že Pavel není slabej ale že bába čeká větší zimu.

janle57
23. 11. 2022 20:55

ODS je naprostá zlodějská špína,která se zapřičinila největší mírou na rozkradení
téhle země,základy tomu položil tuneldědek Klaus a s ním všichni, kdo se vystřídali
jako gauleiteři ve vedení téhle kriminální chásky,tyhle megazloděje může v současné době podporovat jedině ten,kdo chce ještě něco ze státního rozkrást nebo neplatit státu
žádné daně,zdatně jí v tom sekundují STAN a TOP 09,kteří se uhnízdili v Praze,
kde je všech podvodníků v téhle zemi ráj a které můžeme vděčit za to,co nám tady
v současnosti vládne.

Lakrig
24. 11. 2022 01:18
Odpovědět  janle57

Lépe bych to nenapsal. Děkujeme

Frankie
23. 11. 2022 22:44

ODS je jen banda zm.rdů a kazišuků. Jak dlouho bude Fialenko a jeho banda decimovat tuto republiku?

Pavel z Moravy
24. 11. 2022 11:15
Odpovědět  Frankie

Tak si to propočtěte na celek. Dali vám 9 palců, z toho 3 mínusy. Takže kolik je tady zmr.dů, kterým jde pouze o vlastní čumák a koryta je zřejmé. Husité to určitě nejsou. Grázlů zde naberete plné necky, velikost dle potřeby. Nic si z toho ale Frankie nedělejte, i jim jednou zmehne, ani nebudou vědět jak. Jestli to ještě dožiji, moc se na to těším i když závist a nenávist jsem do vínku nedostal.

ladik
24. 11. 2022 16:08
Odpovědět  Pavel z Moravy

Jak bych mohl milovat svého otrokáře?