… A další intrika

A znova intrikují,… jaký důvod pro sankce proti Rusku si vymyslí Spojené státy příště?

Zavést sankce za „utrpení ruského lidu od oligarchů“: Lavrov ocenil fantazii amerických kongresmanů.

Lavrov:

Snaží se na nás uvalit nové sankce. Kongres požaduje sankce za to,
že Rusové trpí pod oligarchy. Toto je zajímavý právní román.

Při shrnutí výsledků své návštěvy ve Washingtonu, kdy jednal s Donaldem Trumpem a ministrem zahraničí Michaelem Pompeem, Sergej Lavrov nemohl odolat dalšímu vtipu.

“Ve Washingtonu, ať už si vyberete jakýkoli den (pro svůj příjezd), vždy se budete časově shodovat se sankcemi nebo impeachmentem.”

Sergej Lavrov vyzval Trumpa, aby zveřejnil korespondenci mezi Ruskou federací a Spojenými státy o „zasahování do amerických voleb“

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby zveřejnil korespondenci mezi Moskvou a Washingtonem na téma zasahování do voleb připisovaných Ruské federaci.

„Připomněl jsem, že jsme vyzvali současnou americkou administrativu, aby zveřejňovala korespondenci na kanálu speciálně vytvořeném v případě rizik v kyberprostoru, korespondenci, která byla prováděna mezi Moskvou a Washingtonem od října 2016 do ledna 2017, z níž bude zřejmé, že jsme připraveni ke spolupráci
o jakémkoli problému, který je spojen s podezřením USA na naše zasahování do voleb,“
uvedl Lavrov po návštěvě Spojených států.

Ministr poukázal na to, že administrativa předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy kategoricky odmítla tuto korespondenci zveřejnit. 

“Pokud současná administrativa – nevím z jakého důvodu – odmítne zveřejnit tuto korespondenci, co jiného můžeme nabídnout?” – doplnil šéf ruského ministerstva zahraničí.

Dříve na tiskové konferenci s ministrem zahraničí USA Michaelem Pompeem Lavrov poznamenal, že Moskva je připravena zveřejnit korespondenci s Washingtonem, jakmile americká strana potvrdí svůj souhlas se zveřej-
něním těchto dokumentů.

“Ruské vměšování”

Téma údajného ruského zasahování do amerických voleb nebylo na setkání s Trumpem projednáno,
uvedl ruský ministr.

“O volbách jsme vůbec nemluvili,” uvedl Lavrov když reagoval na žádost o vyjádření k informacím Bílého domu, ve které americký prezident údajně varoval ruského ministra před nepřípustností zasahování do voleb.

Jeden z novinářů se také zeptal ruského ministra zahraničí, zda se Trump na schůzce s ním stěžoval na Demokraty, kteří zahájili proces impeachmentu proti prezidentovi Spojených států. 

“Už jsem na první otázku odpověděl a řekl, o jakých tématech jsme diskutovali.
Nemluvil jsem o ničem jiném,” řekl Lavrov.

Tajemství nejsou diskutována

Lavrov ujistil, že na jeho schůzkách s prezidentem Spojených států – ani nyní ani v květnu 2017 – nebyly projednány žádné tajné informace.

„Co se týče našeho prvního setkání s prezidentem Trumpem (v Bílém domě 10. května 2017), nikdo mezi sebou nesdělil žádné tajné nebo důvěrné informace,“ řekl Lavrov a zodpověděl otázky novinářů.

Zdůraznil, že to již bylo mnohokrát řečeno. 

“Pokud si někdo myslí něco jiného, pak bychom rádi věděli, o čem přesně je řeč, o jakých konkrétních informacích je řeč v tomto příběhu, který již získává nějaký surrealistický rozměr,”
uvedl šéf ministerstva zahraničí.

“A dnes [na Lavrově schůzce s Trumpem v Bílém domě 10. prosince] … No, já nevím, co byste považoval
za tajné informace,” řekl Lavrov v odpovědi na otázku amerického novináře. 

Ruský ministr zahraničí připomněl, že již hovořil o tématech rozhovoru s americkým vůdcem (zejména o strategické stabilitě, bezpečnosti, stavu věcí v oblasti kontroly zbraní a jejich nešíření).

“Přemýšlejte, najděte tam nějaké tajemství – udělejte senzaci,”…. uzavřel Lavrov.

https://chervonec-001.livejournal.com/3086226.html
https://tass.ru/politika/7317669utm_source=cont&utm_medium=referral&utm_campaign=cont_teaser

sdílet na