„7 200 Kč důchod. Radši dá psovi než sobě.“ Otřáslo Českem. Prý to není možné

ze sítí

„Ta paní nemá nic. Ale vůbec nic.“ Organizace zabývající se pomocí samoživitelkám a seniorům řešila případ třiasedmdesátileté stařenky z Královéhradeckého kraje, která musí vyjít s důchodem 7 200 Kč. Léky, které potřebuje po operaci zad, si nemůže dovolit. Už několik let prý nejedla maso a dokonce i margarín za 50 korun se pro ni stává finančně nedostupným. Svědectví Silvie Dymákové, režisérky filmu Šmejdi, se masivně šíří Českem.

Nadační fond Příběhy se dlouhodobě věnuje samoživitelkám a seniorům, jimž pomáhá s nákupem potravin a poskytováním základních životních potřeb. Jeho zakladatelka, režisérka a novinářka Silvie Dymáková, se včera na facebooku podělila o nedávný příběh z praxe, odrážející sociální situaci některých seniorů v současné české společnosti. Její organizace prý dostala od charity tip na osamělou třiasedmdesátiletou paní, žijící v malé obci v Královéhradeckém kraji. Nadačnímu fondu Příběhy bylo při tom prý sděleno: „Ta paní nemá nic, vůbec nic.“

„Paní žije v maličkém starém domku ve vesnici, kde není obchod. Důchod má 7 200 korun a z toho se snaží zaplatit energie, topení, nájem a uživit sebe a svého psa, kterého má 11 let a který je tím, co ji drží nad vodou. Takže hádejte, jak se rozhoduje v situaci, kdy řeší, jestli koupí jídlo sobě nebo jemu. Je to pro ni totéž, jako pro vás nakrmit svoje dítě. Což vám rovnou odpovídá i na otázku, proč ho nedá pryč,“ líčí Dymáková situaci osamělé seniorky.

Nadační fond Silvie Dymákové se proto rozhodl stařence dovézt základní potraviny a hygienické potřeby. „Přijela jsem tam, vyložila jídlo. Ona jen střídavě plakala a dívala se vypnutě do nikam, byl to pro ni obrovský emocionální nápor. Po chvíli byla aspoň trochu schopná vnímat, co jsme jí přivezli a začala si se mnou povídat,“ vypráví režisérka, která v roce 2013 získala cenu Český lev v kategorii Nejlepší dokumentární film za dokument Šmejdi.

Seniorka se následně Dymákové svěřila s obsahem svého běžného jídelníčku. „Chleba. A střídavě buď suchej, nebo s margarínem a když chci změnu, tak si ho někdy posolím a někdy zas posypu cukrem. Jenže už i za ten margarín chce ten Vietnamec vedle ve vesnici padesát korun, to je šílený,“ posteskla si stará paní z Královéhradeckého kraje. Na Vánoce si prý však chce dopřát něco extra, a tak si našetřila na sváteční nákup: „Pár mističek pařížského saltátu.“ Maso prý nejedla už několik let.

Léky, které by paní měla brát, jelikož je rok po operaci zad, si nemůže finančně dovolit, neboť doplatky dosahují výše 800 korun, která je pro ni nedosažitelná.

„Pomoc této konkrétní babičce, prosím, nenabízejte. O ni teď už je a bude postaráno. Má co jíst a bude mít co jíst. Mrazák už má plný masa a trvanlivých potravin dostatek,“ ujišťuje lidi Silvie Dymáková. Její nadace prý stařence nakoupila jídlo a drogerii za 5 tisíc korun a přislíbila hradit doplatky na léky. Režisérka nabízí email své organizace pro případ, že by občané věděli ve svém okolí o někom ve věku nad 70 let, kdo potřebuje pomoci.

Příběh podaný Dymákovou vzbudil vášnivou diskusi v komentářích na facebooku. Mnozí neskrývali rozhořčení nad současnou vládou i celkovým společenským vývojem za poslední tři dekády. „Jste skvělí, chce se mi plakat. Kam nás tahle vláda dostala, to je hrůza,“ zlobí se jedna účastnice diskuse. 

Podle některých uživatelů facebooku si měla stařenka o pomoc zažádat sama. „V Hradci Králové by se podobný příběh stát neměl, máme tady fungující potravinovou banku a dobré poskytovatele služeb. Charita patří k nejlepším. Přesto je takový případ možný. Pokud totiž člověk žije sám a nesnaží se svou situaci vyřešit, nebo spíš neví, jak ji vyřešit, pak to dopadá takto. Systém je nastaven relativně dobře. Peníze v něm jsou. Stačí si přijít pro pomoc,“ napsal jeden uživatel s profilovou fotkou obsahující logo České pirátské strany.

Premiér Petr Fiala (ODS) již od léta opakovaně ujišťuje občany, že jeho vláda nenechá nikoho padnout na dno. Podle nejnovější studie se nyní s chudobou potýká už přes milion Čechů. Experti v předešlých měsících varovali před nebezpečím raketového růstu cen potravin, o němž předvídali, že by v kombinaci s bezprecedentní energetickou krizí mohl vést k sociální katastrofě. Zdražování totiž dopadá na Českou republiku ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi obzvlášť drasticky. „U některých potravin je to tempo vůbec nejvyšší u nás. Příkladem je třeba máslo, v České republice podle Eurostatu zdražilo meziročně o 54 procent. To je suverénně nejvíc ze všech zemí EU,“ varoval v říjnu ekonom Lukáš Kovanda. Daň na potraviny je přitom u nás jedna z nejvyšších v Evropě.

Dovolte mi update toho, jak tento příběh pokračuje. Má dobrý konec.

EDIT – středa 14.12., 9:25. VYŘEŠENO!

– s paní jsem od včera mluvila asi 4x, už je klidnější, spokojenější. To, co se děje, je pro ni velmi náročné. Má za sebou probdelou noc, usnula až nad ránem a vzbudila se až v pro ni luxusních 6:30 🙂

napřímo jí propojujeme s nekolika dárci, kteří chtějí zajistit krmivo pro pejska. Souhlasí s předáním kontaktu a granule pro Betynku tak dorazí přímo do domečku. Za další nabídky děkujeme, ale pro tuto chvíli nejsou potřeba, zásoba bude veliká. Opravdu velká.

– A především. Už je v péči odborníků, kteří ji napojí na systém – projdou s ní všechny papíry a možnosti dávek. A zaroveň se bude řešit, kde je chyba, když celý život pracovala a i přes to má takto nízký důchod. Tzn příjem 7200,- už nebude jejím jediným příjmem a to DLOUHODOBĚ!!

– Její rodinný příběh známe, je velmi smutný, z mnoha důvodů tady došlo k úplnému rozdrobení vztahů.

– K večeři včera měla pečivo a párek, byla to prý fantastická hostina.

– o pomoc si neřekla, protože “celej život dělám a přece nepůjdu nikde žebrat, to bych radši zdechla.”

Děkujeme za sdílení, za zájem. Dobře to dopadlo. ❤

sdíletj na

4.2 20 hlasy
Ohodnotit příspěvek
53 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Teuton
14. 12. 2022 15:11

Pro fialové pětizmrdy je na prvním místě ukrajinský Vasyl, tomu už odeslali přes padesát miliard korun z českých veřejných peněz. Teď za další miliardu trénují ukrajinské nacisty. Český občan je pro pětizmrdy zbytečným póvlem a obtížným hmyzem.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pekos
14. 12. 2022 15:19
Odpovědět  Teuton

“Nenecháme nikoho padnout”. Jo, jestli někdo skočí z okna na úřadu práce, nebo se veřejně upálí, nebo se zastřelí před úřadem vlády, tak to je něco jiného, ale my fakt nikdy nenecháme nikoho padnout. Váš Fiala.

zdena
14. 12. 2022 16:08
Odpovědět  Teuton

jo…. a slavná česká vláda se zavázala ručit za ukrajinské dluhy !!!!!!!!! Takhle zatížila českou zemi na generace dopředu…. to je neskutečné…..

Gales
14. 12. 2022 18:10
Odpovědět  zdena

Je mi záhadou, proč to nemusí schvalovat parlament.

Albi
14. 12. 2022 22:47
Odpovědět  Gales

Nejspíš proto, že by to stejně schválil.
Konec předsednictví EU se blíží a s tím i podslední příležitost se v té “funkci” zviditelnit a zapsat zlatým písmem do historie EU.

Boomer
15. 12. 2022 13:39
Odpovědět  Gales

..vláda má tzv. fiskální pravomoci.

pav-el
14. 12. 2022 16:27
Odpovědět  Teuton

Tak si přečtěte toto a brada vám spadne až na zem. Ta banda nahoře má za úkol nás totálně zrušit! Je třeba se bránit a to silou! https://www.michalapetr.com/

Albi
14. 12. 2022 22:56
Odpovědět  pav-el

Četla jsem. Pro milovanou Ukrajinu není žádná oběť dost velká.

Navíc pomůžeme i jinak – zatím pokusný balónek:
„S ohledem na možnosti státu v době míru jsme vymysleli institut postavený na dobrovolnosti pro ty občany, kteří jsou ochotni v době krize bránit svou vlast,“ řekl Právu právník ministerstva obrany Zoran Nerandžič“
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-obrana-chce-dobrovolne-odvody-40417348#

Naše vlast = Ukrajina! A pamatujme si to už konečně! Pro vlast všechno!.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
zdena
15. 12. 2022 09:26
Odpovědět  Albi

Trocha zlehčení, chudáci Křemílek a Vochomůrka si ted rvou ty tri vlasy za tu písničku ( Vstávej semínko holala bude z Tebe Fiala).Ta paní neni ojedinělý pripad Karlovarsko jich má myslim dost ,hlavne že Ti chudaci z ukrajiny nemusi hnout prstem a maji vse ovšem okolo nich jen bordel dnes a denně to vidím a těch drahych aut vsichni maji nned parkovaci karty ,je jich malo slušných!

Boomer
15. 12. 2022 09:54
Odpovědět  Albi

..zkuste se na to podívat z jiné pozice.. dobrovolný odvedenec se naučí základní vojenské dovednosti, kupříkladu zacházení s různými typy zbraní a také jak se krýt před palbou jiných, principy velení a organizace činnosti skupiny, základy přežití v přírodě, taktická, pyrotechnická, topografická, zdravotní a chemická příprava.

Kdy, kde a jak to využije, to už je věc jiná..

me2d44
15. 12. 2022 11:58
Odpovědět  Boomer

Mám pocit, že jste se trochu spletl. Jako důstojník v důchodu Vám řeknu, že i do listopadu 1989 jsme museli některým záklaďákům – i po přijímači – soustavně připomínat, kterým koncem má SA-58 být dopředu. Výcvik “na přežití” se prováděl i tehdy jen ve výsadkových a průzkumných jednotkách. Ze zdravotní a chemické přípravy – jen základy. Taktika a velení byly jen na velitelích (když pominu šikanování mladších těmi staršími – ale vojnu nedělá oficír, ale mazák – nespočítám, kolikrát jsem to na útvaru musel řešit). A dobrovolníci? Kde je dneska chcete vzít? Z těch, co si do teď hráli válečné hry na počítači? Až jim někdo prozradí, že se na ně bude střílet v cizině, tak nábor skončí!

me2d44
15. 12. 2022 12:08
Odpovědět  me2d44

P.S. U nás, u PVOS musel i důstojník spoléhat na to, že se ti jeho podřízení – v příslušné odbornosti – něco naučili (nebo případně, že doučí i jeho, protože co radar, to originál – a po repase pod stejným označením přijde něco úplně jiného – takže jsem se to učil celých 20 let!)

Boomer
15. 12. 2022 13:11
Odpovědět  me2d44

..inu, to co jsem napsal jsou moje zkušenosti právě ze služby u výsadkových jednotek v osmdesátých letech. Tam se pořád něco učilo, nacvičovalo, procvičovalo. Ovšem při kontaktech s vojáky jiných ČVO jsme poznávali to, co píšete.. líní a blbí oficíři, kteří “veleli od.. do..” a potom kvapem vyklidili prostor pro líné a blbé mazáky.
Vojnu dělá zkušený oficír, schopný vojákům předvést, že požadovaný úkol dokáže taky sám splnit a který ovšem nesmí koukat po hodinkách – bohajeho kdy už bude po rozkaze?!

Současný sytém nezrušil povinnou vojenskou službu z lásky k bližnímu svému, ale prostě nemohl potřebovat, aby se v budoucnu ocitnul tváří v tvář stovkám tisíc mužů, schopných aktivního odporu, kterým nebude nutné vysvětlovat, kde je ústí hlavně Sa-58..

Boomer
15. 12. 2022 13:34
Odpovědět  Boomer

..snad jenom pro pořádek dodám, že u nás byla “vysoká úmrtnost”, tzn. že od počátku výcviku odpadávali ti, kteří nedokázali vysoké nároky plnit. Někdy byl dokonce problém s doplněním stavů, proto se rukovalo i v rámci okresů s trvalým bydlištěm povolanců. No, já to štěstí neměl.
Dalším problémem byli absolventi VKVŠ, ne všichni se dokázali prosadit jako nižší velitelé, když měli převzít velení skupiny, která za sebou měla půl roku až rok tvrdého výcviku.

Eva
15. 12. 2022 20:42
Odpovědět  Boomer

Nejsem voják, mám Telegram a tam je spousty videí jak se snaží nějaký voják ukrýt před dronem. Má smůlu, toto zařízení předá informace nějakému palebnému zařízení a to ho usmrtí. Jak se má ukrýt?

Boomer
16. 12. 2022 12:31
Odpovědět  Eva

..tahle válka je výjimečná v tom, že byly masivně nasazeny drony. Západ se v ní zbavuje skladových zásob zastaralých zbraní, současně testuje nové technologie a za obojí si nechává královsky zaplatit.
Je možno předpokládat, že obě strany usilovně pracují na vývoji prostředků pro detekci a eliminaci dronů, jinak by se mohla opakovat patová situace z historie, kdy na bojiště vtrhly kulomety..
A voják, který chce přežít, musí mít oči i na pr*eli!

skeptik
14. 12. 2022 18:32
Odpovědět  Teuton

Kde je na prvním místě ideologie, tam není místo pro rozum.

hledani.jpg
Rattus
17. 12. 2022 15:59
Odpovědět  Teuton

Jsem přesvědčen,že tito gengstři mají jediný úkol.Zničit Českou republiku.S přežitím
původních obyvatel se nepočítá.Na co ještě čekáme?

Pavel
14. 12. 2022 15:42

ano takových osamělých lidí jsou statisíce ale musíme se přeci starat o to aby bylo dosti munice a lidé těch je jak srač…… dnes už lidé nejsou ani ta čísla co jim naši dnešní spojenci germánští šiřitelé pokroku a humanity tetovali na levou ruku protože i to nejmenší číslo musíš evidovat a vést o něm statistiku – jakmile člověk není ekonomicky přínosný tento systém o něj ztrácí zájem protože do takového nemohoucího člověka se nevyplatí investovat musí odstraněn jako přítěž a zbytečný spotřebitel zdrojů

Jaroslav
14. 12. 2022 16:00
Odpovědět  Pavel

Že by je mocipáni považovali za “toxický odpad”. Covid pomohl, ale jak je vidět část seniorů se těm šmejdům zničit nepovedlo. Nejdříve rejžovali (i když to byl hlavní cíl, tak nejen to) na Covidu, pak na válce, což je teprve vejvar, no a Lipská burza je určena k dokončení likvidace. Péťa chce stropovat, ale je třeba, a to doslova, udělat to pěkně “po bolševicku” a těm šmejdům “po americku nakopat prdel”. Na to ovšem Péťa nemá, to by nemohl počítat s teplým místem Bruxelés (třeba to Jourové), a nebo by nakonec dostal nakopáno sám. Ať mi teda neprodávají za draho (mou) elektřinu z (mých) elektráren postavených (mým) státem, z mých daní (Stavěli to snad od 1974 do devadesátek (atom), a daně platím od 1976 doteď.

Per
14. 12. 2022 19:57
Odpovědět  Jaroslav

Péťa je pitomec, je jak filmová Starr, nebo divadelní diva. Ty se cítí dobře jen v záři reflektorů.
Ptají se mladé nadějné herečky, jak začínala. No přece od píky, od píky. Novinářka jí vzápětí odpoví Urkitě Urkitě?

miro
14. 12. 2022 15:46

Pani je mne velice líto,jsem zhnusen jak naše vláda financuje ukrajince kteří si tady žijí jak prasata v žitě ale neodpustím si otázku jak to že má tak nízký důchod a co její rodina-děti ?!

Jaroslav
14. 12. 2022 16:04
Odpovědět  miro

Také v Lídlu vybírali na nějakého vážně nemocného kluka. Poprvé jsem dal, a podruhé jsem se ve frontě zeptal na plné hrdlo, jestli na válku peníze jsou a na naše nemocné sbíráme víčka, nebo vybírají žebračenky od lidí. Z jisté zemi stačí zavolat do nemocnice silným hlasem, a operace mimo pořadí je zařízena. S tou rodinou u paní je to těžké. Za první, správný rodič se o své dítě stará do jeho penzijního věku (řada dětí to asi čeká). No a za druhé je známo, že jedni rodiče vychovají třeba deset dětí, ale deset dětí se nepostará o jedny staré rodiče.

zdena
14. 12. 2022 16:08
Odpovědět  miro

ne každý má rodinu, děti…..

Peter 008
14. 12. 2022 15:50

Příběh o nelhostejnosti s dobrým koncem, ale chyba je v systému. Když někdo celý život pracuje má právo na důstojný život i poté. A vůbec není náhoda, že se to děje a bude nejspíše dít dále, prootže co čekáte od systému, který hraje na ruku zlodějům, podvodníkům, zkrátka zločincům všech druhů.
V každé zemi “naší civilizace” je obrovský tlak na to, aby si lidé spořili u soukromníků. To jsou nepředstavitelné peníze, které se podle těch zločinců jen tak válí bez užitku. Bez užitku pro ně. Ostatně porovnejte to, jak se o své nejbližší příbuzné starají v Číně, většině Asie a srovnejte to s tím, co se děje v “naší civilizaci”. My žijeme v zajetí – v tomto případě bohudíky – ještě alespoň trošku minulosti, kdy se rovněž považovalo za čest a povinnost starat se nejen o své děti a předky. U Slovanů se vždy velmi odsuzoval ten, kdo se nestaral ani o děti, ani o své rodiče. A zapomínáme, že dále na “západ” to není takovým zvykem. Bohužel se ale množí právě ty způsoby ze “západu”.
Opravdu “sem” na “západ” patříme?
Mimochodem. Vlci pokud žijí ve větší smečce ukazují, jak se chovají doopravdy. Při cestách jdou vpředu a vzadu nejsilnější, mezi nimi jdou mláďata a starší vlci. To hovoří o všem.

1482333265_okazalos-pokazalos-13.jpg
Velitel
14. 12. 2022 16:09

Příklad ze života. Znám podobnou pani jen místo domku žije v bytě, denně si opisuje stav elektroměru a vodoměru. Spotřebu proudu drží na 6kWh týdně. Prakticky přestala číst, proud je drahý a tak nečte. Naproti ní bydlí tlupa ciknů, kteří jí dělají ze života peklo, nikdo z nich nepracuje, ale spotřebu proudu mají 65kWh týdně, co by se namáhali, stát to zatáhne a stará bába at si užije cikánské mejdany.
Tak to je realita tohoto státu.

ladik
14. 12. 2022 16:24
Odpovědět  Velitel

V parazitickém systému se musí mít každý parazit dobře. A nejlépe se kapitálu daří ve fašistickém hávu.

oldoo
14. 12. 2022 22:31
Odpovědět  Velitel

Když bude číst deset hodin denně třicet dní,spotřebuje při 2W LED žárovce 600Wh,tj 0,6kWh tj u mě cca 6 kč.-ZA MĚSÍC.

oldoo
14. 12. 2022 22:42
Odpovědět  Velitel

Nezlehčuji osud podobných lidí,sám žiji s dcerou v malém domku oba z jednoho důchodu,ale takovému člověku o kterém píšete je četba velkou pomocí a může mu naplnit zbytek života.Měl byste,místo přijímání nesmyslů tomu člověku takovým výpočtem pomoci ke smysluplnějšímu život i v chudobě.

Pijack
14. 12. 2022 16:15

Snížení DPH nic nevyřeší. To jsou žvásty pseudoekonomů. Je mi líto, že na DPH tlačí opoziční politici. Fiala je osel, který nepochopí už vůbec nic. Znám recept – začít pracovat. V naší zemi už pracuje na HDP jen 18% obyvatelstva. Katastrofa. Smáli jsme se komoušům, že naše koruna je podložena prací a ty dolary prý zlatem 🙂 Je to tak. Koruna byla dobrá, i když nebyla kryta zlatem. Práce je něco, co liberálové nepochopí. měna krytá prací dává šanci na vyvážené ekonomické parametry – NĚCO ZA NĚCO. Jenže dolar ani euro a dnes i koruna nejsou kryty ničím. A když nikdo ani nepracuje, čeká nás jen peklo. Nějaká DPH s tím neudělá nic, protože na skladě nic nebude.

Pavel z Moravy
14. 12. 2022 18:58
Odpovědět  Pijack

Pijacku, není to pravda, tentokrát jste nechtěně uvedl lid v omyl. Čtu ze zadní strany stokorunové socialistické bankovky. BANKOVKY JSOU KRYTÉ ZLATEM A OSTATNÍMI AKTIVY STÁTNÍ BANKY ČESKOSLOVENSKÉ. I kdybych ji nevlastnil, již na začátku šedesátých let jsem s ní chodil nakupovat. Mám ji z roku 1961. Naše měna byla krytá.

Aleš
14. 12. 2022 16:30

Kriminální mafiansko nacistický režim má jiné cíle.

Aleš
14. 12. 2022 16:42

Nejen lidé mají díky vládě problémy. Toto foto je železniční most v Ostravě v dost zničeném stavu. Rozpadající se dopravní infrastruktura je další problém. Ale to například paní Černochové nevadí pro nákup plechu vydavaneho za stíhačky F35 za 80 mld. !!!
Cvičit ukrajince pro válku za naše, dát 75 mld do tunelu Lipska burza, nefunkční vakcíny Pfizeru za miliardy a to ani nemluvím o jejich bezpečnosti. Tato vláda zavinila ceny energií a úpadek ČR. Tato vláda podněcuje nenávist k Rusku aniž zmíní primární příčiny a viníky konfliktu. Místo jednání s Ruskou federaci o cenách ropy plynu dělá vše jak tuto velmoc nasrat, tedy poškodit CR a v tom exceluje nejvíce v celé Evropě a na světě.
Tato vláda se ještě naším jménem podepíše pod dluhy Ukrajiny jako ručitel !!!!
Tato vláda musí skončit před soudem.

20221204_124647.jpg
Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Veny232
14. 12. 2022 16:50

Tak hlavně že se tu má Fialový státní aparát dobře ne?

pavelpe
14. 12. 2022 19:04

Víte, ať byl bývalý režim jaký chtěl, tohle by se asi nestalo. Ale to je ten problém. Jistě nebyla tady elektronika, nemohlo se cestovat do “kapitalistického světa”, ale nepamatuji si, že by mě to kdy chybělo. Dovolenou jsem si užíval i u nás, díky absenci elektroniky jsme lítali po venku, sportovali a parády bylo habaděj. Kriminalita byla daleko menší a objasněnost podstatně větší. 100 000 komunistických papalášů sežralo podstatně méně než dnešních 250 000 úředníků a korupce v národním hospodářství byla 0. Korupce v běžném životě byla, ale ta je dnes stejná. Za “zlých” komunistů se plynofikovalo 80% republiky, postavilo se 3 milióny bytů, postavili se dvě jaderné elektrárny, 20 obřích vodních nádrží, vše co se dalo u nás vypěstovat – v tom jsme byli soběstačný, fungovalo školství, zdravotnictví atd. Co se vybudovalo od roku 1989? Prd. Kolik bytů se postavilo, kolik jaderných bloků se postavilo? Prd. Jediné vodní dílo jsou Kryry, které jsou asi 20x menší než Orlík a kolaudace se předpokládá v roce 2042. Cenzura je dnes stejná jako tehdy, kriminalizace za názory rovněž, a to co současná nacistická vláda narvala za rok do Ukrajiny, to nenarvali komunisté za 40 let do “spřátelených režimů”. Až se bude mobilizovat, půjdu si vyzvednout zbraň a náboje a první se stavím ve Strakovce.

Boomer
15. 12. 2022 13:22
Odpovědět  pavelpe

.. za minulého režimu, na začátku osmdesátých let, se moje manželka musela ve svém volnu hodně snažit, psát, vyřizovat, běhat po úřadech, aby vyřídila spravedlivý důchod staré paní, která si úklidem na jejím pracovišti přivydělávala(na přežití..) k bídnému důchodu 462Kčs.
A málem to s bábinkou seklo, když jí v opravném řízení přiznali 820Kčs a po dalším odvolání jí ještě zpětně dopláceli rozdíl za předešlé roky..

Per
14. 12. 2022 20:03

A ten debilní pirát. Piráti se odjakživa věšeli na ráhno za krk a tito pitomečci budou hlásat, jak je všechno skvělé a vynikající. Pirát Peksa, Ferenčík a ta pipina, co si cpala malířský váleček do vaginy. A Richterová patří taky na ráhno. Stejní levicoví idioti jako mladí svazáčci v padesátých letech.
Jenže ti to dělali z naivity. Dnešní piráti svazáci mají stranu jako výtah do velkých zisků.

Peter 008
15. 12. 2022 10:54
Odpovědět  Per

Ten název mohl být jakýkoliv, ale zvolili to z několika důvodů.
Práti okrádali bohaté lodě. Piráti na internetu umožňují všem zadarmo používat programy (vsadím se, že až by se dostali k oci, tak by Piráti prosazovali autorský zájem bez ohledu na vše), Piráti vyvolávají tím pádem romantické představy. Prostě mediální klam, stejně jako to byly ty různé straničky jako zelení, Věci veřejné, kdy zneužili myšlenky několika jednotlivců atd. atd.

Duudu Wo
14. 12. 2022 21:42

To natočila něco o vládě??

Pan Tau.
14. 12. 2022 23:10

Velká škoda, že si podobný úděl nevychutnává naše herecká smetánka, která se po našich zádech vyšplhala do jejich výšin v 89 a vzdálila se tak od normálních lidských bytostí, kterými opovrhuje.

Jaris
15. 12. 2022 00:39

Tak Hradec Kralove hlasa, ze ma uzasnou potravinovou banku a ze si jednasedmdesatileta babicka klidne pro jidlo mohla prijit. Hmmm…. Clanek nepise, jak daleko ma babicka z male visky do Hradce. Pokud je po operaci zad, tak je to pro ni problematicke a verim, ze to zdaleka neni ojedinely pripad. Temto bezmocnym lidem by mela potravinova banka zakladni jidlo rozvazet, pokud uz to nedela.
Dale vidim, ze se o nespokojenosti lidi k dnesni zradcovske vlade stale jen pise, pise a zase jen pise. Mirumilovne demonstrace nikdy nic konkretniho nevyridily. Protestujici na demonstracich upusti vasne, zazpivaji si a pokojne se rozejdou do svych domovu, ze pro budoucnost odvedli zase kus prace.Tahle paraziticka proamericka, proEU a proukrajinska vlada se akorat smichy prohyba za zaclonou. Nema z vas strach, a to je chyba!
Tahle vlastizradna vlada musi byt svrzena nasilim protoze jine cesty neni. Vsech pet darmozroutu z chrome petikolky a dalsich ministru (jako prikladove kancelarska strelena valecnice Cernochova), musi byt potrestani za zradu naroda, podporovani a financovani valky na Ukrajine, spoluprace s neprateli CR, vlezdoprdelstvi k EU a USA, davani prednosti nenazranym ukrousum pred vlastnimi obcany. Proste ten nejhnusnejsi hnus, hnus fialovy. Jak dlouho budete ten teror petikolkovych hovad trpet?

Markýza
15. 12. 2022 09:08
Odpovědět  Jaris

No já nevím. Zkusmo jsem se té potravinové banky dotázala. Ne že bych to potřebovala, zaplaťpámbu, jen jsem byla zvědavá. Řekli mi, že napřed děcáky a senioráky (chápu) potom jednotlivci, kteří ale musejí papírem s razítkem prokázat, že jsou na tom fakt bídně – dál už si nepamatuju. Jen, že to rozhodně není tak jednoduché, jak tvrdí. Jo a prý že si nemáte pro potraviny přijet vlastním autem, protože to byste pak auto mohl prodat a projíst ho a nežebrat u banky.

Administrátor
P.A.Semi
15. 12. 2022 02:38

Já pečuji o nemocnou matku a venčím psa, takže nemám čas chodit do práce. Žiju z 4400 Kč příspěvek na péči, plus si většinou asi 1 až 2000 vydělám, platím 1200 za internet, takže zbývá 5200 Kč, někdy je to trochu lepší, většinou ne… Na elektřinu si většinou půjčuji od mámy, nájem neplatím (byt v Praze je sestry, na venkově chátrá prázdný dům)… Stát mi nedal ani existenční minimum, protože máma má dobrý důchod, a že se stravuji za svoje je nezajímá… Na pojištění VZP nemám (i s de-iure nulovým příjmem chtějí přes 2000 měsíčně na VZP), tam se hromadí dluh, až zase začnu pracovat…

A jako vegetarián jím celkem “luxusně” – housky s pomazánkovým máslem a se sýrem, jogurt a jablka, sojové tyčky (původně za 5 nyní 7 Kč), o víkendu zapékaný sýr… Plátkový sýr ale dost významně zdražili (z 17 na 24 za pět plátků), takže leckdy housku s máslem bez sýra…

A když byly třeba ty demonstrace, jel jsem tam většinou radši do centra na kole, abych ušetřil za MHD, metro je na mě příliš luxusní doprava…

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
V Čech
15. 12. 2022 12:19
Odpovědět  P.A.Semi

Kolik je Vám let? Venčení vlastního psa není práce. Práceje, když venčíte psy jiných – za úplatu.

Jaroslav
15. 12. 2022 04:45

Ták,a teď je ten správný čas, jít, najít a vzít si to u demobolševických prasat. A nemazlit se s nimi.

milan h
15. 12. 2022 15:11

pri cteni tohoto sem mel zarosene oci a nestydim se a myslim ze takovych lidi je vic toto je priklad kdy je neziskovka uzitecna a moc jich neni

Burák
16. 12. 2022 08:06

To je tak, když se valorizuji důchody všem i těm, kteří mají 20tis. Vzpomínáte na toho šmejda, který prolomil strop??? Od té doby berou někteří i 30tis a systém samozřejmě kolabuje. Prostě ho někteří pěkně dojí pro sebe ale tak nebyl nikdy nastaven. Pokud mám takový příjem, mohu si přece našetřit spousty peněz nebo se zajistit realitami. A to ani nemluvím o tom, že tyto enormně vysoké důchody berou takřka neopotřebovani lidé dožívající se velmi vysokého věku. Tím narážím na prostý fakt, že znám spousty povolání, kde si užili svůj nízký důchod jen dva roky a šli pod kytky. Takže tu máme stále chudé, kteří umírají dříve a systém je nastaven skvěle ale jen pro bohaté, kteří ho dojí.

katango
16. 12. 2022 10:08
Odpovědět  Burák

Myslíte, že lékař, který díky službám pracuje na 1,5 úvazku, není opotřebován? Po službě se domů nejde, jde se normálně do práce. Ono co se konkrétně lékařů týče, ideál je nejspíš pracovat seč to dá a pak umřít v ordinaci. Mně se málem podařilo umřít v 54 letech. Víte co? Na lid dlabu.

Burák
16. 12. 2022 16:45
Odpovědět  katango

No, jsou povolání, kupříkladu horník, který se důchodu z 90% ani nedožije. Ono to ani tak není o směnách, jako o fyzické náročnosti a zdravotní závadnosti, ve kterém člověk pracuje. Chudší vrstva společnosti si ani nemůže dovolit lázně. Mé povolání tu jmenovat nebudu ale chlapi u nás žijí max 3roky v důchodu. Beru to dle posledních 10let. Mě ale šlo z principu o fakt, že důchodový systém je díky prolomení stropu dlouhodobě neudržitelný. Hlavní problém je ale ve valorizaci, kdy člověk jako zmíněná paní dostane 200kc a vyvolený s důchodem 30tis více jak 1tis korun. Přitom zdražováním všeho je ohrožený hlavně ten, který má zmíněných 7tis, nikoliv ten se 30tis. Moji sousedé v důchodu mají dohromady 50tis. Nemají dluhy, inkaso minimální. Měsíčně ukládají 30tis na knížky, v garáži mají nové auto za hotové. A taková paní žijící sama nemá ani na máslo. Proč se kupříkladu při navýšení důchodů nebere v potaz i jestli dotyčný bydlí ve svém nebo v nájmu nebo jestli jsou dva, nikoliv jeden. Hlavně by měl brán v potaz majetek dotyčného. Přesně jako u sociálky, kdy vám řeknou, že máte prodat auto nebo drahou elektroniku. U všech stejným metrem. O to mi jde vážený pane!

katango
16. 12. 2022 18:56
Odpovědět  Burák

Ještě jednou. Umírat v 54 letech na mrtvici kvůli českým i jiným pacientům se mi nechce.

Jan
16. 12. 2022 19:56

Petidemolice posila nase prachy nackum na Ukradinu, zbrane a ani nevime co vsechno jeste. Potrebne lidi a duchodce zivorici z duchodu, za ktery je stale mene zbozi je nezajima.

Jan
17. 12. 2022 10:15

Nouze a nedostatek tech nejslabsich je jen zacatek. Zacne postupne postihovat i ty lepe situovane podle toho, jak se bude zhorsovat hospodarska situace a rust ceny.
Tahle uboha starenka a jeji pribeh je zastupny pro duchodce a socialne slabe.