nezařazené

53% účinnost proti kmenu delta: Pfizer odhaluje pokles účinnosti vakcíny proti COVID-19

Americká společnost Pfizer, která společně s německou BioNTech vytvořila vakcínu mRNA, představila data z výzkumu, která ukazují výrazný pokles účinnosti vakcíny v průběhu času. 

Účinnost vakcíny proti kmeni “delta” tedy klesá z 93 na 53% po čtyřech nebo více měsících od druhé vakcinace. Pro zbytek mutací SARS-CoV-2 jsou tyto hodnoty 97 a 67%. Odpovídající čísla jsou uvedena ve zprávě, kterou připravila společnost Pfizer pro americkou regulační agenturu FDA, která by měla zvážit proveditelnost použití třetí posilovací dávky vakcíny k posílení ochrany před koronavirem.

Účinnost vakcíny Pfizer-BioNTech proti kmenu “delta” SARS-CoV-2 klesá z 93 na 53% čtyři měsíce nebo déle po druhé vakcinaci, vyplývá z údajů poskytnutých výrobcem léčiva k posouzení americkému lékařskému regulátorovi FDA. Dozorový úřad se připravuje na studii proveditelnosti použití posilovací dávky vakcíny Pfizer-BioNTech ke zvýšení ochrany před COVID-19.

Citována jsou zejména data ze studie společnosti Kaiser Permanente Southern California (KPSC) o účinnosti léčiva na základě vzorku morbidity a hospitalizací v důsledku koronavirové infekce od 14. prosince 2020 do 8. srpna 2021.

Z těchto informací vyplývá, že účinnost vakcíny Pfizer-BioNTech proti delta kmenu zůstává na vysoké úrovni jeden měsíc po podání obou dávek vakcíny a činí 93% (97% proti jiným kmenům).

Avšak již čtyři měsíce po očkování tyto ukazatele klesají na 53% u kmene delta a na 67% u zbývajících mutací.

Vakcína přitom zůstává účinná při prevenci průběhu onemocnění vyžadující hospitalizaci (93%).

Dříve FDA schválil použití třetí dávky vakcíny pro lidi s oslabenou imunitou. Toto opatření se týkalo společností Pfizer-BioNTech a Moderna.

https://bit.ly/2XA5IR4

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavla
18. 9. 2021 10:34
Ohodnotit příspěvek :
     

tak jasně, kdyby řekli, že je pořád tak “účinná” jako dřív, tak jak vás přeočkujou…